سئو وردپرس چیست ؟ برای بهینه سازی موتورهای جستجو چه باید کرد؟

سمانه پرهیزکار

درباره سئو وردپرس باید قبل از اینکه سایتی را راه بیندازید به آن فکر کنید و تنظیمات مرتبط با سئو را در وردپرس خود اعمال نمایید. تمامی متخصصان سئو به دنبال افزایش ورودی گوگل توسط بهینه سازی سایت و تولید محتوا می‌باشند. باید بتوانید نکات کلیدی را بر روی سایت خود اعمال کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. یکی از مواردی که بر روی رشد سایت شما تاثیر می‌گذارد بهینه سازی موتورهای جستجو می‌باشد. یادگیری سئو می‌تواند سایت شما را برای موتورهای جستجو بهینه کند. امر سئو و بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو متشکل از تکنیک ها و اصول کاربردی برای شناسایی بهتر وب سایت توسط موتورهای جستجو می‌باشد. 

سئو وردپرس چیست

سئو وردپرس چیست؟

تمامی فعالیت هایی که برای افزایش میزان ورودی به سایت باید انجام شود را سئو وردپرس می‌گویند. در صورتی که برای راه اندازی سایت خود از CMS استفاده می‌کنید، باید توجه داشته باشید که این سیستم مدیریت محتوا باید براساس اصول اولیه سئو پیاده سازی شود. مهم است که وب سایت وردپرسی برخی از اصول را رعایت کنند(مثلا قالبی که برای وب سایت استفاده می‌کنید)، زیرا نحوه نمایش محتوای شما در وب سایت با قالب می‌باشد، که از این رو اهمیت پیدا می‌کند. 
وردپرس باید اصول اولیه سئو در آن کدنویسی شده باشد و با توجه به زمینه فعالیت کاربران اهمیت دارد که کاربران براساس محتوای و سایت خود برخی از اصول را با نصب کردن افزونه ها انجام دهند. برای اینکه سئو وردپرس را تنظیم کنید، می‌توانید از افزونه های All In One SEO Pack و WordPress SEO By Yoast کمک بگیرید. 

مراحل بهینه سازی و سئو وردپرس

مراحل سئو وردپرس شامل:

بررسی وضعیت ایندکس شدن سایت در گوگل

زمانی که وردپرس را نصب می‌کنید باید توجه کنید که گزینه نمایش به موتورهای جستجو را فعال نمایید. اگر این کار را نکنید، مطالب شما در موتورهای جستجو ایندکس نمی‌شوند. 

انتخاب نمایش سایت با www یا بدون www

سایت ها هم با www و هم بدون www در دسترس هستند. اما باید توجه کنید که برای سئو و بهینه سازی سایت، باید آدرس سایت با www نمایش داده شود و برای ایندکس شدن بهتر نوشته ها در موتورهای جستجو و گوگل باید یکی از آنها را انتخاب کنید. دامنه سایت را باید در بخش نشانی سایت یا بدون www وارد کرده و تنظیمات را ذخیره کنید. از دستورات htaccess برای بارگذاری سایت بدون www و یا با www استفاده نمایید.

انتخاب بهترین پیوند یکتا وردپرس برای داشتن آدرس های سئو فرندلی

پیوند یکتا وردپرس آدرس سایت را مشخص خواهد کرد. در بخش پیوندهای یکتا به تنظیمات لینک های سایت دسترسی پیدا کنید و گزینه ساده آن را فعال نمایید. البته این نوع تعیین ساختار پیوند یکتا جز بدترین هاست. 
بهترین نوع پیوند یکتا این است که در آن امکان نمایش عنوان و کلیدواژه اصلی هر نوشته وجود داشته باشد. در صورتی که می‌خواهید پیوند یکتای ساده که استفاده کردید را تغییر دهید می‌توانید از ری دایرکت 301 استفاده نمایید تا مطالبی که قبلا ایندکس شده اند خطای 404 نگیرند. 

انتخاب افزونه سئو وردپرس برای بهینه سازی 

یکی از کارهایی که باید انجام دهید نصب افزونه است، که مهم ترین آن ها yoast seo و all in one seo pack می‌باشد. این افزونه می‌تواند به تولید محتوای سئو شده کمک کند.

بهینه سازی محتواها از طریق یوست

در صورتی می‌توانید در گوگل جایگاه مناسبی را کسب کنید که محتوای شما سئو شده باشد. امکاناتی که یوست سئو وردپرس در اختیار شما قرار می‌دهد. شامل:

 • چگالی کلمات کلیدی
 • انتخاب کلید واژه کانونی
 • بررسی استفاده از کلیدواژه در نوشته عنوان، لینک و توضیحات مطلب(مخصوصا در پاراگراف اول)
 • نمایش استفاده از لینک داخلی و خارجی 
 • عدم لینک سازی بیش از حد
 • استفاده از کلمه کلیدی در متن
 • استفاده از تصاویر
 • مشخص کردن ALT و TITLE
 • طول نوشته و تعداد کلمات
 • و غیره
اضافه کردن نقشه گوگل برای مطالب XML sitemap

اضافه کردن نقشه گوگل برای مطالب XML sitemap

با اضافه کردن نقشه گوگل یا سایت مپ که در افزونه سئو Yoast و تنظیمات نقشه های xml سایت وجود دارد، می‌توانید سایت مپ سایتتان را ایجاد نمایید. نقشه گوگل با فرمت xml درست شده است و لینک‌های مهم سایت را لیست خواهد کرد. نقشه گوگل می‌تواند به ایندکس مطالب در موتورهای جستجو کمک کند. 

ثبت کردن سایت در سرچ کنسول گوگل

سایت را باید در سرچ کنسول گوگل ثبت کنید. از امکانات گوگل سرچ کنسول می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • مشاهده تعداد ایندکس مطالب سایت
 • گزارش آماری از تعداد ورودی های روزانه کاربران
 • مشاهده صفحاتی که بیشترین ورودی گوگل را دارند. 
 • مشاهده کلمات جستجو شده در گوگل برای ورود به سایت
 • مشاهده بک لینک های داخلی و خارجی
 • و غیره

بهینه سازی نظرات یا دیدگاه ها

باید امکان ارسال دیدگاه برای مطالب سایت فراهم باشد و این مورد از نکات تاثیرگذار بر روی سئو وردپرس است.

اضافه کردن NoFollow به لینک های خارجی

لینک هایی که به سایت های دیگر دادید را نوفالو کنید. لینک های خارجی سایت خود را نوفالو نمایید. لینک فالو دادن به سایت‌های معتبر و مرجع مثل ویکی‌پدیا، وب‌جامه، خبرگزاری‌ها به ارزش سایت شما اضافه خواهد کرد. اما به طور کلی ما به شما پیشنهاد می‌کنیم اکثر لینک‌ها را nofollow نمایید.

بهینه سازی سرعت بارگذاری وردپرس

سرعت بارگذاری صفحات وب یکی از مسائل مهم در سئو وردپرس می‌باشد. باید بر روی افزایش سرعت بارگذاری سایت کار کنید تا صفحات سایت به سرعت برای مخاطبین سایت بارگذاری شود. برای افزایش سرعت وردپرس می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • بهترین افزونه کش وردپرس
 • فعال کردن amp گوگل در وردپرس
 • بهینه سازی و کاهش حجم تصاویر وردپرس
 • فشرده سازی css و js قالب وردپرس توسط افزونه Autoptimize

سئو و بهینه سازی تصاویر وردپرس

باید تصاویر وب سایت خود را بهینه سازی کنید. تصاویر باید دارای خاصیت‌های عنوان title و متن جایگزین alt باشند. ابعاد تصاویری که انتخاب می‌کنید باید دارای اندازه واقعی باشند. اگر تصویری که انتخاب کردید ابعاد بزرگی دارد قبل از آپلود آن در وردپرس با استفاده از نرم افزارهایی مانند فوتوشاپ می‌توانید ابعاد آن را کوچک کنید.

افزایش امنیت وردپرس

برای اینکه اعتماد گوگل و موتورهای جستجو را به خود جلب کنید، باید سایت شما از امنیت بالایی برخوردار باشد. 

Ssl و Https را در وردپرس فعال کنید!

فعال کردن گواهینامه امنیتی ssl یکی از فاکتورهایی است که در موتورهای جستجو بسیار اهمیت دارد. اگر در سایتی گواهینامه ssl فعال باشد پروتکل سایت از http به https تغییر خواهد کرد و قفل کنار آدرس سایت به شکل سبز رنگ تغییر خواهد کرد. فعال بودن این حالت می‌تواند بر روی سئو وردپرس و سایت تاثیر بسیار مثبتی بگذارد. 


برچسب ها:

  نظرات


  0 دیدگاه
  instagram logo call button