سئو سایت | افزایش بازدید سایت | خدمات بهینه سازی سایت

سمانه پرهیزکار

درباره سئو سایت یا بهینه سازی سایت چه می دانید؟ آیا می دانید سئو می تواند چه تحولی در کسب و کار شما ایجاد کند؟  در هر روز ، مردم بیش از 2.2 میلیون جستجو انجام می دهند. و این عدد فقط مربوط به موتور جستجوی گوگل است . موتورهای جستجوگر دیگر جای خود دارند! بنابراین تا حدودی می توانید تصور کنید که ظاهر شدن در صفحه اول گوگل چه تاثیری می تواند در کسب و کار و برند شما داشته باشد. در یک جمله بخواهیم سئو سایت یا بهینه سازی سایت را شرح دهیم، مجموعه از فعالیت هایی است که بر روی سایت شما انجام می گیرد، تا سایت شما در نتایج جستجو در صفحه اول گوگل قرار بگیرد. برای آشنایی بیشتر با این فعالیت ها با این مقاله از تیم آدم برفی همراه باشید.

حالا این جادو چه شکلی است و چرا حتی اهمیت دارد؟ همانطور که می دانید تقریبا 75 درصد جستجوگران جستجوهای خود را در گوگل شروع می کنند. حالا این موضوع را با این واقعیت ترکیب کنید که پنج نتیجه اول در گوگل 67٪ از کلیه کلیکها را کسب می کنند ، و شما این موضوع را که چرا بهینه سازی موتورهای جستجو از اهمیت بالایی برخوردار است درک خواهید کرد.

یک جمله معروف وجود دارد که نشان می دهد کلیک کردن در صفحه اول گوگل چقدر مهم است:

“اگر همیشه نیاز به پنهان کردن یک جسد  دارید، باید آن را در صفحه دوم نتایج جستجوی گوگل قرار دهید.” اگر پست ، مقاله یا محصول وبلاگ شما در صفحه دیگری از نتایج جستجوی گوگل به جز صفحه اول قرار دارد ، هیچ ارزشی ندارد. اما می توان همین مطالب صفحه های دیگر را به صفحه اول آورد که لازمه آن بهبود سئو سایت است.

قبل از هر چیزی باید بدانید که آموزش سئو و بهینه سازی سایت نیازمند مهارت و تجربه و علم این حوزه دارد. از آنجایی که کسب هر یک از این مولفه ها نیازمند زمان زیادی است که در طول آن رقبا می توانند خود را ارتقا بدهند. بنابراین منطقی است که در چنین شرایطی به یک تیم ماهر و فعال در این زمینه اعتماد کرده و بهینه سازی سایت یا فروشگاه اینترنتی خود را به آن بسپارید.

تیم آدم برفی با به کارگیری از جدید ترین تکنیک های سئو سایت  ، آماده ارائه خدمات در این حوزه می باشد. جهت مشاوره می توانید از طریق شماره زیر با مشاورین ما در ارتباط باشید . همچنین می توانید با تکمیل فرم مشاوره پروژه ، خواسته های خود را با ما در میان بگذارید.

شماره تماس مشاوره با کارشناس سئو : 09194988166
سئو یا بهینه سازی سایت

هدف از بهینه سازی سایت چیست ؟

اصلی ترین هدف رعایت قوانین و استانداردهای سئو (SEO) و بهینه سازی حرفه ای سایت، بالابردن تعداد بازدید ها و کاربران و همچنین قرار گرفتن در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو است. زیرا قرار گرفتن آدرس صفحات وبسایت در بین 1 تا 3 نتایج اول جستجو باعث میشود تا بیش از 50% کاربران به وبسایت شما مراجعه کرده و از مطالب شما بازدید کنند. این امر میتواند ارزش وبسایت شما را بالا برده و درآمد زیادی برای شما به ارمغان بیاورد.

البته دست یابی به چنین نتایجی زمان بر بوده و نیازمند صبر و کار مداوم است. همچنین استفاده از دانش بروز و پیروی از قوانین و الگوریتم های وضع شده شرط اول این کار است. از مهمترین اهداف بهینه سازی سایت و رعایت قوانین سئو (SEO) میتوان موارد زیر را عنوان کرد :

 • افزایش بازدید و ترافیک سایت
 • معرفی برند و کسب و کار شما در نقاط مختلف جهان
 • افزایش دانلود یا فروش محصولات
 • قرار گیری در رتبه های اول نتایج موتورهای جستجو
 • افزایش میزان تبلیغات سایت شما در اینترنت و وبسایت های مختلف
 • بالا رفتن میزان رضایت کاربران از وبسایت و محتوای موجود در آن
 • افزایش میزان اعتماد کاربران به محصولات و اطلاعات وبسایت شما
 • افزایش چندین برابری کاربران فعال
 • بالا رفتن تعداد کلیک های موثر و زمان ماندگاری در صفحات
 • مدیریت بهتر محتوا و اطلاعات درج شده در سایت و نتایج حاصل از آنها
 • بالا رفتن احتمال تبلیغ از سایت شما توسط کاربران در وب سایت های دیگر

کلاه سفید در مقابل کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه مجموعه ای از اقدامات غیرقانونی یا غیر اخلاقی است که یک فرد یا گروهی از افراد در تلاش برای بهبود نتایج موتور جستجو برای وب سایت یا گروهی از وب سایت ها به کار می برند.استراتژی کلاه سیاه با بهره گیری از شکاف ها ، محدودیت ها یا نقاط کور در الگوریتم های موتور جستجو ، برای مدت کوتاهی یک وب سایت را در نتایج گوگل ارتقا می دهند. این کار علاوه بر این که برای سایت مضر می باشد و می تواند عواقب جبران ناپذیر داشته باشد، کاربر پسند نیز نمی باشد. به این معنا که کاربران با ورود به سایت، نتایجی که به دنبال آن بوده اند را نمی یابند و اقدام به بستن سایت می کنند. این شیوه ها با گذشت زمان با تغییر الگوریتم های گوگل دیگر به خوبی تاثیر گذار نبودند و حتی باعث جریمه هایی از طرف گوگل می شوند. برخی از متداول ترین تکنیک های موجود در  کلاه سیاه که در گذشته استفاده می شد شامل موارد زیر است. توصیه می شود به هیج عنوان از این موارد در سایت خود استفاده نکنید:

پر کردن صفحات از کلمات کلیدی

وب سایت هایی که می خواهند برای کلمات کلیدی خاصی رتبه خوبی کسب کنند، با ایجاد صفحات وب با محتوایی که حجم بیش از حد از کلمات کلیدی را شامل می شد در تلاش برای ارسال سیگنال های کلیدی تقویت شده به موتورهای جستجو هستند تا وب سایت رتبه خوبی برای کلمات کلیدی داشته باشد. اما اکنون با بروزرسانی الگوریتم های موتور های جستجو و به کار بردن الگوریتم های جدید تر این روش نتیجه ای را به دنبال ندارد.

پنهان کردن کلمات کلیدی

 مخفی کردن کلمات کلیدی ، شامل تغییر رنگ قلم متن برای نامرئی شدن آن در چشم کاربران است. به عبارتی دیگر، موتور های جستجو کلمات را دیده، اما کاربران متوجه آن نمی شوند. این کلمات کلیدی نامرئی قبلا موتور جستجوگر را فریب داده و کاربران نیز از وجود تعداد زیادی کلمه که گاها بی ربط نیز بودند، آگاه نمی شدند.

پیوندهای هرزنامه در زمینه های نظر و پست های انجمن

 اینترنت شبکه ای از لینک های ارتباطی است. برای دستکاری جستجوی گوگل با لینک ها ، سئوکاران با اعتقاد بر این که این پیوندها سیگنالهای مثبتی را به موتورهای جستجو ارسال می کنند. از طریق سئو کلاه سیاه اقدام به قرار دادن لینک ها در بلاگ پست ها و نظرات فروم ها می کردند. هر چه تعداد این لینک ها بیشتر بود، سایت در رتبه بالاتری قرار می گرفت. اما اکنون اگر لینک سازی به صورت غیر اصولی انجام شود، قطعا پنالتی سایت و مرگ کسب و کار را به دنبال خواهد داشت.

تغییر مسیرهای اشتباه

 اگر یک صفحه وب منسوخ یا خراب شده باشد ، یک مدیر وب سایت ممکن است کاربر را به صفحه دیگری هدایت کند. یک تغییر مسیر گمراه کننده کاربر را به صفحه ای می فرستد که در آن محتوای متفاوتی از آنچه خزنده وب موتور جستجو می تواند بخواند مشاهده می کند. در نتیجه کاربر به آنچه که برای آن جستجو می کرد دست نمی یافت و دقایقی را سردرگم در سایت باقی می ماند.

محتوای خودکار 

محتواهای خودکار که اغلب توسط یک ربات ایجاد می شد و هدف آن فریب موتورهای جستجو بود.این محتواها ، نتایجی نبودند که کاربر به آن نیاز داشت. 

بسیاری از روش های دیگر کلاه سیاه وجود دارد ، هدف همه آنها با هم تنها یک چیز است و آن فریب موتورهای جستجوگر و نشان دادن یک صفحه وبسایت بیش از آنچه لیاقت و شایستگی آن را خواهد داشت.خوشبختانه الگوریتم های گوگل این موارد را اکنون به خوبی شناسایی کرده و تنها انجام سئو کلاه سفید است که به شما کمک می کند به درستی در صفحات اول گوگل قرار بگیرید.

اگر سئو کلاه سیاه مخرب است پس چرا استفاده می شود؟

افراد معمولا با فرض زیر ، هنوز هم از تاکتیک های سئو کلاه سیاه استفاده می کنند:
“الگوریتم ها نقاط کور دارند. از استراتژی های کلاه سیاه استفاده می شود تا از نقاط کور استفاده کرد تا یک برد سریع و آسان کسب کرد.”

افرادی که از تکنیک های کلاه سیاه استفاده می کنند ، نمی خواهند هیچ ارزشی برای کاربران اینترنت قائل شوند. این افراد ممکن است عواقب آن را در نظر نگیرند ، یا به عواقب آن اهمیتی ندهند ، یا فکر می کنند که به گونه ای عمل می کنند که از عواقب آن در امان خواهند ماند.

به روز رسانی های گوگل و به نتیجه نرسیدن سئو کلاه سیاه

از آنجا که گوگل بیش از 90 درصد از سهم بازار موتور جستجو را کنترل می کند ، تاکتیک های سئو کلاه سیاه در درجه اول با هدف دستکاری در گوگل انجام می شود. در ابتدا ، این مشکلی برای گوگل بود تا اینکه غول موتور جستجوگر نسخه الگوریتم Penguin را در سال 2012 منتشر کرد. این الگوریتم باعث شد که تاکتیک های کلاه سیاه بی اثر باشد. به این نحو افرادی که سئو کلاه سیاه انجام می دهند به راحتی دستشان رو میشوندو شکست می خورند.

پنگوئن تاکتیک های دستکاری کردن نتایج را در نظر گرفت و الگوریتمی را برای مجازات وب سایت هایی که سئو کلاه سیاه بودند ، معرفی کرد. اگر در آوریل 2012 مدیر وب سایت یا متخصص SEO برای وب سایتی بودید که از تاکتیک های کلاه سیاه استفاده می کرد ، هنگامی که پنگوئن صفحات وب شما را از بین برد ، قطعا دریایی از تغییرات را تجربه کرده اید. ناگهان ، ترافیک سایت کاهش پیدا کرد و به تبع آن درآمد وبسایت کاهش یافته است.

حال که با مشکلات و مضراتی که سئو کلاه سیاه به دنبال دارد آشنا شدید، بهتر است از انجام این روش ها اجتناب کرده و در ادامه با تکنیک های کلاه سفید که می تواند نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد، آشنا شوید.

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید مجموعه ای از شیوه های اخلاقی و فنی است که یک فرد یا گروهی از افراد در تلاش برای بهبود نتایج موتورهای جستجو برای وب سایت یا گروهی از وب سایت ها به کار می برند. سئو کلاه سفید عملکردهای سئو توسط شرکت های معتبر را توصیف می کند. شیوه های کلاه سفید در ارتقاء کیفیت وب سایت متمرکز است. همچنین بر ارسال سیگنالهای مناسب به Google تمرکز دارند تا موتور جستجو بتواند هدف و اعتبار یک سایت را بشناسد. متخصصان سئو کلاه سفید ، یک وب سایت را هم برای کاربران و هم برای اهداف الگوریتم موتور جستجو بهینه می کنند.

تکنیک های سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید با تجزیه و تحلیل وب سایت و رقبای آن شروع می شود. هدف این است که این مشکلات برطرف شود تا موتورهای جستجو و کاربران، سایت شما را برای اهداف خود مفید بدانند. در اینجا چند روش اصلی کلاه سفید آورده شده است:

بهینه سازی محتوا

 می توانید هر بخشی از مطالب موجود در سایت خود را متناسب با هدف خود بهینه کنید. قبل از هر چیز ، محتوا باید به جلب توجه کاربران کمک کند. بهینه سازی و تولید محتوا مربوط به ایجاد محتوای جدید و تجدید نظر در محتوای قدیمی برای جذب مخاطب هدف است. موتورهای جستجو محتوای مرتبط ، معتبر و با کیفیت را ثبت می کنند و بر این اساس به سایت شما امتیاز می دهند.

سئو فنی

ساختار متا، پیوندهای داخلی ، برچسب ها و استفاده از کلمات کلیدی سایت شما تنها چند مورد از جنبه هایی است که شایستگی فنی آن را تعیین می کند. اصلاح هر یک از این موارد می تواند به رتبه بندی صفحات سایت در گوگل کمک می کند.

لینک سازی

لینک سازی مربوط به اشتراک گذاری مطالب مفید شما با وب سایت های دیگر است. گوگل و سایر موتورهای جستجو به پیوندهای مرتبط نگاه می کنند و به کاربران کمک می کنند تا آنچه از صفحات منبع و پست های وبلاگ برای آنها مفید است به سوی آن هدایت شوند. استفاده از لینک هایی مطابق با سئو کلاه سفید برای به اشتراک گذاری اطلاعات مفید و هدایت کاربران هدف به سمت سایت شما می تواند نتایج بهتری برای شما به ارمغان بیاورد.

سئو کلاه سفید، استراتژی های ارگانیک و همیشه سبز است که باعث افزایش رتبه شما در طول زمان می شود. نتایج این نوع سئو سریع نیست ، اما یک نتیجه بزرگ است و در طولانی مدت می تواند به برندینگ سایت شما کمک کند.

سئو کلاه سفید ارزش زمان گذاشتن دارد!

کلاه سفید به دلایل مختلف ارزش وقت و هزینه دارد. در مرحله اول ، می توانید نسبت به آنچه که برای کاربر ارائه می دهید ، احساس خوبی داشته باشید. یک سایت خوب و سئو شده مثل این است شما در حال ارائه فروشگاهی هستید که همه چیز به وضوح مشخص و سازمان یافته باشد. راهروها و قفسه ها تمیز هستند ، از محل مناسبی برخوردار هستند و فروشندگان، خریداران را دوستانه راهنمایی و هدایت می کنند.

دوم، سئو کلاه سفید، شما را برای موفقیت در درازمدت آماده می کند. یک استراتژی کلاه سفید سعی نمی کند الگوریتم جستجوی Google را فریب دهد، در عوض وب سایت شما را برای تغییرات الگوریتم آینده تقویت می کند. اگر سایت شما سیگنالهای مناسب را ارسال می کند ، تغییرات اجتناب ناپذیر الگوریتم منجر به رتبه بندی بهتری می شود.

داخل و خارج خانه خود را تمیز کنید!

دو دسته کلی برای سئو سایت وجود دارد: سئو داخلی و سئو خارجی!

SEO داخلی همه عوامل رتبه بندی گوگل است که با مشاهده مستقیم صفحه ای که می خواهید بهینه سازی کنید ، مانند عناوین ، محتوا و ساختار صفحه ، آنها را تعیین می کنند.

SEO خارجی به کلیه متغیرهایی اطلاق می شود که گوگل به آنها نگاه می کند ، و آنها منحصراً در دست شما نیستند. در سئو خارجی به منابع دیگری مانند شبکه های اجتماعی ، وبلاگ های دیگر در صنعت شما و موارد دیگر توجه می کنند. این دو نوع سئو متفاوت هستند اما به یک دیگر وابستگی دارند. شما باید هر دو را به درستی انجام دهید تا بتوانید وب سایت خود را ارتقا دهید.

فرض کنید شما یک خانه با یک باغچه در خارج از خانه دارید. اگر شما به باغچه خود اهمیتی ندهید و نامنظم و نازیبا باشد،هر چقدر هم خانه شما مرتب و تمیز باشد ،در وهله اول کسی وارد خانه شما نمی شود.  اگر به موارد سئوی خارجی نیز اهمیتی ندهید ، هر چقدر هم سایت شما دارای محتوای مفید و معتبر و خوب باشد، موتور های جستجو به آن اعتباری نمی دهند تا کاربران وارد آن شوند و از آن بهره ببرند.

در مقابل اگر باغچه زیبا و خوش آب و رنگ داشته باشید اما به تمیزی و مرتب بودن داخل خانه خود اهمیت ندهید، همانطور که وقتی فرد وارد خانه می شود دلسرد می شود و ممکن است از خانه خارج شود، کاربران سایت نیز اگر وارد سایت شما شوند و نیازی که برای آن اقدام به جستجو کرده اند برطرف نشود، از سایت خارج می شوند.

هنگامی که یک بازدید کننده پس از مشاهده فقط یک صفحه ، سایت شما را ترک می کند ،یک امتیاز منفی برای سایت شما محسوب می گردد. هر چه میزان پرش شما بیشتر باشد (تعداد بازدید کننده هایی که فوراً سایت شما را ترک می کنند) ، صفحه شما در گوگل رتبه بدتری خواهد داشت.

سئو درون صفحه

سئو درون صفحه (On Page SEO)  چیست ؟

اولین قدم برای بهینه سازی سایت ، استفاده از تکنیک ها و استانداردهای سئو درون صفحه است. این تکنیک ها مجموعه ای از قوانین و روش ها هستند که میتوان به کمک آنها کنترل مستقیم و موثری بر کدنویسی، محتوای متنی، تصاویر، ویدیوها، لینکهای داخلی، طرح ها و افکت های گرافیکی و … در درون سایت داشته و وب سایت را از پایه استاندارد سازی کرد. همانطور که میدانید، اعمال هر نوع تغییر و بارگذاری هر گونه اطلاعات در وبسایت، تاثیر مستقیمی بر رتبه بندی در نتایج جستجو دارد. بنابراین استفاده از سئو درون صفحه در اولویت است. از مهمترین استانداردهای On Page SEO میتوان به موارد زیر را عنوان نمود :

عنوان و توضیحات سئو صفحات سایت

درج عنوان سئو (SEO Title) و توضیحات متا (Meta Description) ، اولین قدم برای بهینه سازی یک صفحه سایت و معرفی آن به موتورهای جستجو است. بر طبق قوانین سئو (SEO)، هر صفحه وبسایت باید دارای عنوان و توضیحات مخصوص به خود و البته دارای کلمه کلیدی مربوط به محتوای درج شده درون همان صفحه باشد. این موارد به منظور معرفی کلی موضوع و محتوای درون صفحه به کاربر ایجاد شده است. همچنین باعث می شود تا ربات ها و خزنده های گوگل که وظیفه شناسایی و تحلیل محتوای وبسایت ها را دارند، بتوانند صفحه مورد نظر را بهتر بشناسند و راحت تر رتبه بندی صفحات در نتایج جستجو را انجام دهند. از دیگر موارد الزامی در این بخش عبارتند از:

 • در عنوان و توضیحات حداکثر 2 مرتبه از کلمات کلیدی استفاده شود.
 • طول عنوان حداکثر 65 کاراکتر و طول توضیحات حداکثر 150 کاراکتر باشد.
 • توضیحات باید مستقیماً معرفی کننده محتوای درون صفحه باشد.
 • متن توضیحات باید خوانا و روان بوده و برای کاربر قابل فهم باشد.

ساخت لینک (URL) صفحات

 دومین اصل در بهینه سازی سایت و رعایت استانداردهای سئو (SEO)، ساخت لینک آدرس اصلی صفحه سایت است. این لینک آدرس در واقع مسیر اصلی ورود کاربران به صفحه مورد نظر بوده و در نتایج جستجو به همین آدرس نشان داده می شود. در ساخت URL ها نیز رعایت قوانین و استانداردهای زیر الزامی است :

 • آدرس باید در بر گیرنده کلمه کلیدی استفاده شده در متن محتوای همان صفحه باشد.
 • آدرس سایت معرف موضوع اصلی محتوای صفحه باشد.
 • از کلمات مناسب، روان و قابل فهم در ساخت آدرس استفاده شود.
 • در بین کلمات سازنده آدرس بجای جای خالی (Space) از خط فاصله (-) استفاده شود.
 • طول آدرس بهتر از بین 3 تا 5 کلمه باشد.
 • در نگارش آدرس از حروف کوچک استفاده شود.
 • در نگارش آدرس از حروف، علائم و نشانه ها استفاده نشود.

استفاده از کلمه کلیدی در محتوای صفحات

کلمه کلیدی (Keyword) مهمترین بخش تهیه یک محتوا محسوب میشود. زیرا کلمه کلیدی تاثیر بسیاری در بهینه سازی سایت داشته و میتواند به سرعت شما را در رتبه های بالای نتایج جستجو قرار دهد. همچنین میتواند کلیک صفحات را بالاتر برده و کاربران هدفمندی را به وبسایت شما هدایت کند. نکته قابل توجه این است که میتوان در یک صفحه از یک کلمه کلیدی اصلی و چند کلمه کلیدی مترادف و مرتبط استفاده کرد.اما استفاده از کلمه کلید نیز قوانین خاص خود را دارد :

 • کلمه کلیدی میتواند از یک تا 3 کلمه باشد.
 • هر صفحه میتوان یک کلمه کلیدی اصلی و چند کلمه مترادف و مرتبط با کلمه اصلی داشته باشد.
 • کلمه کلیدی باید ارتباط مستقیم با محتوای سایت داشته باشد.
 • بهتر است از کلمه کلیدی در ابتدای عنوان، پاراگراف اول و توضیحات استفاده شود.
 • چگالی کلمه کلیدی باید در تمام بخش های متن رعایت شده باشد.

بهینه سازی هدر یا عناوین متن

عناوین یک متن، تاثیر بسیاری در جذب کاربران و نگهداری آنها در صفحه را داشته و میتوانند به طور خلاصه محتوای متن را به کاربر و خزنده های موتور جستجو معرفی کنند. به طور کلی عناوین متن یا سر تیترها (Header)، با توجه به اهمیت و ارزش متن مرتبط با آن به 6 رتبه تقسیم بندی می گردند و با نام های H1 تا H6 مشخص میشوند.

 • از هدر های H1 برای مشخص کردن عنوان های اصلی متن صفحات استفاده شود.
 • از هر H1 تنها یک بار در متن استفاده گردد.
 • از هدر های H2 به عنوان زیر مجموعه هدر های H1 و برای مشخص کردن عنوان های مهم استفاده شود.
 • هدر های H3 و H4 برای مشخص کردن عناوین زیر مجموعه غیر اصلی و زیر مجموعه H2 استفاده شود.
 • تمامی تیترها باید با فونت درشت و حالت Bold نوشته شود.

سئو سایت با لینک های داخلی

لینک های داخلی یکی از اصلی ترین راههای ایجاد ارتباط میان صفحات یک سایت هستند و میتوانند تاثیر زیادی در افزایش رتبه وبسایت داشته باشند. هر چه نظم و ارتباط دقیق تر و آسان تری میان صفحات سایت وجود داشته باشد، کاربران میتوانند راحت تر به مطالب مختلف موجود در سایت دسترسی داشته و مطالعه محتوای سایت را مطالعه نمایند. همچنین خزنده های موتورهای جستجو نیز میتوانند ارتباط میان صفحات سایت را بهتر درک کرده و در رتبه بندی آنها دقیق تر عمل کنند. رعایت موارد زیر در بهینه سازی سایت بسیار تاثیر گذار خواهد بود :

 • لینکهای داخلی نباید در یک صفحه چندین بار تکرار شوند.
 • لینک ها باید بر روی کلمات مهم و کلیدی در متن یا تیتر های مهم درج شوند.
 • هر لینک باید به کلمه یا جمله مرتبط به موضوع خود درج شود.
 • لینک ها باید ساده و در عین حال قابل درک و قابل به خاطر سپاری باشند.
 • تعداد لینکهای داخلی باید با توجه به طول متن تنظیم شده و نباید از لینهای زیادی استفاده کرد.
 • از جملات بیشتر بخوانید یا کلیک کنید یا سه نقطه (…) برای مشخص کردن لینک ها استفاده نشود.

بهینه سازی تصاویر و ویدیو ها

تصاویر و ویدیو ها از جمله آسانترین راه برای نشان دادن خدمات، محصولات، اطلاعات و … در وبسایت ها هستند و کاربران به صفحاتی که از فاکتورهای بصری زیبا و چشم نواز استفاده کرده اند بیشتر استقبال میکنند. اما در کنار زیبایی، برای بهینه سازی سایت فاکتور مهمی به نام بهینه سازی تصاویر و ویدیو ها نیز وجود دارد که باید حتماً به آن نیز توجه شود. از جمله موارد مهم در بهینه سازی عبارتند از :

 • استفاده از تصاویر مرتبط با متنی که برای توضیح آن نوشته شده است.
 • استفاده از تصاویر با فرمت های قابل اجرا در مرورگر های مختلف نظیر jpg،png و webp.
 • درج نام و توضیحات دقیق که معرف تصویر یا ویدیو باشد.
 • استفاده از متن Alt به عنوان جایگزین برای توصیف تصویر در حالتی که عکس نمایش داده نمیشود.
 • استفاده از کلمات کلیدی در نگارش نام توضیحات عکس و ویدیو.
 • بهینه سازی ابعاد و حجم عکس ها با توجه به مکانی که میخواهید از آن استفاده کنید.
 • استفاده از ابزار های فشرده سازی جهت جلوگیری از کاهش سرعت سایت و تاخیر در لود صفحات.
 • از عکس هایی با کیفیت مناسب و واضح استفاده نمایید.
سئو سایت

سئو سایت با افزایش سرعت لود صفحات

سرعت لود و بارگذاری محتوای صفحات سایت، تاثیر بسیار بالایی در رضایت کاربران داشته و باعث میشود تا کاربران زیادتر و برای مدت طولانی تر در صفحات سایت شما به جستجو بپردازند. بهترین زمان برای لود یک صفحه بین 1 تا 3 ثانیه بعد از کلیک است و مدت زمان بیشتر باعث میشود تا کاربران از صفحه شما خارج گردند. همین امر، ریزش کاربران و کاهش بازدید سایت را به همراه دارد. برای افزایش سرعت لود سایت نیز فاکتورهای مهم بسیاری وجود دارد و مهمترین آنها عبارتند از :

 • فشرده سازی و کاهش حجم تصاویر و ویدیوها.
 • استفاده از کدنویسی های کوتاه و مستقیم و حذف کدهای قدیمی.
 • استفاده از افزونه ای کاربردی و حذف افزونه های غیر ضروری.
 • استفاده کم از افکتها و کدهای جاوا اسکریپت در صفحات.
 • استفاده از هاست معتبر، قالب جدید و اصلی و هاست های DNS
 • حذف لینک های خراب و رفع ارورهای سایت

استفاده از حالت ریسپانسیو در سایت

حالت ریسپانسیو (Responsive) یا واکنش گرا، حالتی است که صفحات سایت میتوانند به کمک آن در نمایشگر های دستگاه های مختلف به نمایش درآمده و ابعاد محتوا و عکس ها را متناسب با نمایشگر تنظیم کنند. در واقع یکی از گام های ضروری در بهینه سازی سایت ، استفاده از قابلیت واکنش گرایی است. این قابلیت باعث میشود تا محتوا و تصاویر با نظم و کیفیت بالا برای کاربران نمایش داده شده و کاربر بتواند به وضوح آنها را ببیند و بخواند. این قابلیت در دستگاه کوچک به ویژه تلفن همراه بسیار ضروری است. بنابراین وبسایت هایی که بهترین ریسپانسیو را انجام میدهند، از رتبه بهتری در نتایج جستجو برخوردار میشوند.

ایجاد نقشه سایت برای کاربران و موتورهای جستجو

استفاده از نقشه کامل سایت باعث میشود تا کاربران راحت تر آدرس صفحات را به طور کلی و یکپارچه مشاهده کنند. همچنین موتورهای جستجو بتوانند نظم و هماهنگی لینک های درون سایت را تشخیص داده و آنها را رتبه بندی و تحلیل کنند. نقشه مورد نیاز برای موتورهای جستجو با فرمت XML هستند و با استفاده از ابزارها و سایتهای آنلاین نظیر ابزار Yoast و وبسایت xml-sitemaps.com میتوان آن را تهیه کرد. همچنین میتوان با استفاده از یک کد نویسی ساده این فایل را ایجاد نمود. نقشه مورد نیاز برای کاربران نیز توسط سئو کار و با استفاده از ابزار Yoast قابل تهیه است.

ایجاد صفحه 404 برای لینکهای خراب

از دیگر گام های بهینه سازی سایت، ایجاد صفحه 404 برای لینکهای خراب و غیر قابل دسترس برای کاربران است. این کار باعث میشود تا کاربران در صورت مراجعه به صفحات دارای مشکل، به صورت خودکار به صفحات جایگزین منتقل شوند. از مهمترین نتایج اینکار، جلوگیر از ریزش کاربران و افزایش سرعت دسترسی به نتایج مورد نظر است.

استفاده از محتوای با کیفیت و ارزشمند

در سالهای اخیر، موتورهای جستجو اهمیت زیادی به ارزش و کیفیت محتوا داده و صفحات سایت ها را بر اساس این موارد ارزیابی میکنند. در واقع وب سایتی که محتوای بهتری داشته باشد در اولویت نتایج جستجو قرار خواهد گرفت حتی اگر در سایر موارد ضعیف باشد. کاربران نیز برای بدست آوردن اطلاعات مورد نیاز ترجیح میدهند به وبسایتی مراجعه کنند که اطلاعات درست و کامل تری در اختیار آنها قرار میدهد. پس بهتر است در بهینه سازی سایت خود این موضوع را نیز مد نظر قرار دهید. از جمله موارد مهم در بالابردن کیفیت و ارزش محتوا عبارتند از :

 • استفاده از متون با نگارش دقیق و جمله های ادبی واضح و رسا.
 • توجه به املای متون و تصحیح کلمات و دستور زبان اشتباه.
 • تهیه مطالب بر اساس منابع و مدارک واقعی و قابل استناد.
 • درج منبع استفاده شده در صورت استفاده از محتوای وبسایت یا شخص دیگر.
 • استفاده از تصاویر یا ویدیو های دقیق جهت توضیح و معرفی متن مورد نظر.

اگر میخواهید در رتبه های بالا و در نتایج اول جستجو قرار بگیرید، بهتر است به صورت منظم و به طور مرتب، در سایت خود مطالبی را درج کرده و همچنین با ایجاد لینکهای داخلی و پاراگراف های جدید، مطالب قدیمی صفحات خود را بروز رسانی نمایید. انجام اینکار در بهینه سازی سایت موثر بوده و باعث میشود تا خزنده های موتورهای جستجو به طور مرتب به وبسایت شما مراجعه کرده و آن را بررسی نمایند. همچنین کاربران شاهد فعالیت بالای وبسایت شما خواهند بود و بیشتر از صفحات شما بازدید میکنند.

استفاده از ابزارهای تحلیل وبسایت

استفاده از ابزارهای تحلیل وبسایت میتواند اطلاعات دقیق و بسیار کاربردی در اختیار مدیران و سئوکاران قرار داده تا از نقاط ضعف و قوت کار خود و موارد مشکل ساز آگاه شوند. از جمله بهترین این ابزارها میتوان به وبسایت های Google Webmaster ،Google Analytics ، Site analyzer ، Content King و GTmetrix اشاره کرد.

سئو خارجی (Off Page SEO)  چیست ؟

بعد از بهینه سازی سایت از طریق سئو درون صفحه، حال نوبت به انجام فعالیت های لازم جهت استاندارد سازی سئو بیرون صفحه است. Off Page SEO، به مجموعه اقداماتی گفته میشود که در خارج از وبسایت و به منظور افزایش رتبه و ارزش سایت صورت میگیرد. از جمله این اقدامات  میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. ساخت بک لینک؛ مهمترین بخش در بهینه سازی خارج از سایت است. زیرا باعث میشود تا کاربران بیشتری به سایت شما وارد شده و ارزش سایت شما توسط سایت های دیگر تایید میشود. در واقع بک لینک تصاویر، ویدیوها، لینکها و فایل هایی هستند که در یک سایت خارج از سایت شما قراردارند و کاربر با کلیک بر روی آنها به صفحات سایت شما منتقل میشود. این عمل، خزنده های موتور جستجو را نیز به سایت شما منتقل کرده و ارزش سایت را افزایش میدهد.
 2. بهره گیری از شبکه های اجتماعی؛ مانند توییتر، فیسبوک، اینستاگرام و … به منظور ارجاع کاربران به وبسایت اصلی یکی از بهترین راههای بهینه سازی سایت از طریق سئو بیرون صفحه است. فعالیت در شبکه های اجتماعی و انتشار محتوا در آنها میتواند کاربران زیادی را به مطالب و محصولات شما جلب کرده و با استفاده از لینک، به سایت منتقل کند.
 3. تبلیغات در سایت های دیگر؛ نیز میتواند در سئو بیرون صفحه سایت شما تاثیر گذار باشد اما هزینه بر است. در واقع شما باید با پرداخت پول به وبسایت های مختلف نظیر Google Ads از آنها بخواهید تا شما را به دیگر کاربران معرفی کند. انجام این کار در صورتی که محتوای خوب و با ارزشی دارید، میتواند نتایج مثبتی داشته باشد.
چگونه روی سئو سایت کار کنیم؟

آموزش سئو پروسه زمان بر است و اندکی به تجربه نیز نیازمند است. در کل رعایت فاکتور هایی که برای گوگل مهم است می تواند به سئو سایت کمک کند. بنابراین بهتر است این کار را به یک تیم فعال در این زمینه بسپارید.

آیا می توانیم سایت خودمان را سئو کنیم؟

قطعا این کار امکان پذیر است و مستلزم داشتن دانش کافی در این زمینه است.

سئو می تواند برای سایت ضرر داشته باشد؟

سئو باید اصولی و علاوه بر اینکه مطابق با الگوریتم های موتور های جستجو باشد، باید نیاز کاربران را نیز برطرف کند.


برچسب ها:

  نظرات


  0 دیدگاه