کش سایت چگونه انجام می‌شود و چه مزایایی دارد؟!

فاطمه حسین پور

احتمالا قبلاً کلمه کش را شنیده‌اید، اما دقیقاً نمی‌دانید در زمینه وب چه معنایی دارد. در اصطلاح رایج، کش سایت ذخیره سازی به معنای قرار دادن چیزی در انبار (معمولاً مخفیانه) به این احتمال است که بعداً مفید واقع شود (مثلاً یک حافظه پنهان سلاح). یک مرورگر یا کش وب دقیقاً این کار را انجام می‌دهد، مگر در مورد دارایی‌های برنامه و وب سایت. هنگامی که از یک وب سایت بازدید می‌کنید، مرورگر شما تکه‌هایی از صفحه را می‌گیرد و آن‌ها را در هارد دیسک رایانه شما ذخیره می‌کند. برخی از دارایی‌هایی که مرورگر شما ذخیره می‌کند عبارتند از:

به طور خلاصه، مرورگرها معمولاً مواردی را که به عنوان دارایی‌های ثابت، یعنی بخش‌هایی از یک وب‌ سایت که از بازدید به بازدید دیگر تغییر نمی‌کنند. در حافظه پنهان ذخیره می‌کنند. این که چه چیزی را در حافظه پنهان و برای چه مدت نگه دارید توسط وب سایت تعیین می‌شود. برخی از دارایی‌ها ظرف چند روز از دستگاه شما حذف می‌شوند در حالی که برخی دیگر ممکن است تا یک سال در حافظه پنهان شما باقی بمانند.

کش سایت

کش وب سایت چیست؟

داده‌ها هنگامی که توسط یک سرور یا دستگاه دریافت و جمع آوری می‌شوند،  کش می‌شوند. رایانه‌ها از حافظه پنهان برای ذخیره داده‌های صفحه وب سایت و ارائه کارآمدتر آن به کاربر نهایی استفاده می‌کنند. در ادامه توضیح می‌دهیم که چگونه کار می‌کند. هنگامی که یک بازدید کننده برای اولین بار در صفحه شما قرار می‌گیرد، مرورگر او اطلاعات صفحه وب را درخواست می‌کند. این درخواست توسط سرور دریافت و پردازش می‌شود و سپس صفحه وب را به عنوان یک فایل HTML در مرورگر کاربر ارائه می‌دهد. اگر کش روشن باشد، سرور فایل HTML ایجاد شده را در حافظه خود ذخیره می‌کند. بنابراین، دفعه بعد که شخصی از آن صفحه وب بازدید می‌کند، سرور به جای ایجاد یک فایل جدید، فایل HTML موجود را ارسال می‌کند. این فرآیند زمان بارگذاری صفحه را سریع می‌کند.

مزایای کش کردن سایت

هنگامی که برای اولین بار از یک وب سایت بازدید می‌کنید، مرورگر شما با سرور راه دور که میزبان سایت است گفتگو می‌کند. مرورگر شما درخواستی ارسال می‌کند و سرور یکی از دارایی های وب سایت را پس می‌فرستد. صفحه HTML اولین باری است که دانلود می‌شود و به طرحی تبدیل می‌شود که سایت توسط آن ساخته می‌شود. همانطور که مرورگر شما کد HTML را می‌خواند، درخواست‌های بیشتری به سرور ارسال می‌کند تا بخش‌های بیشتری از صفحه را ارسال کند. این فرآیند پهنای باند را اشغال می‌کند. برخی از صفحات وب برای دانلود کامل و کاربردی شدن زمان زیادی طول می‌کشد زیرا اطلاعات آنها زیاد است.

به عنوان مثال، شاید متوجه شوید که وقتی برای اولین بار یک صفحه وب را باز می‌کنید، متن قبل از تصاویر ظاهر می‌شود. این به این دلیل است که متن کوچک است و دانلود به زمان کمی نیاز دارد، در حالی که یک تصویر با کیفیت بالا ممکن است چندین ثانیه طول بکشد. کش باعث بهبود و سرعت بخشیدن به مرور می‌شود. هنگامی که یک چیزی را دانلود کردید، (برای مدتی) روی دستگاه شما می‌ماند. بازیابی فایل‌ها از هارد دیسک شما همیشه سریع‌تر از بازیابی آنها از یک سرور راه دور خواهد بود، صرف نظر از سرعت اتصال اینترنت شما.

حافظه پنهان CDN چیست؟

اکثر وب سایت‌های موجود در اینترنت از CDN برای سرورهای وب خود استفاده می‌کنند. یک CDN یا شبکه تحویل محتوا، از سرورهای پروکسی برای ذخیره محتوای صفحه وب سایت استفاده می‌کند. این سرورها معمولاً در سرتاسر جهان قرار دارند تا سعی کنند نسبت به سرور اصلی به کاربران نزدیک‌تر باشند و محتوا را سریع‌تر ارائه دهند. هنگامی که کاربر درخواستی برای دیدن یک صفحه وب می‌کند، محتوا توسط CDN واکشی می‌شود. سپس، CDN محتوا را به آن کاربر ارائه می‌کند و آن را برای کاربران بعدی ذخیره می‌کند. این باعث می‌شود زمان بارگذاری صفحه حتی سریع‌تر شود.

کش مرورگر چیست؟

هر بار که کاربر یک صفحه وب سایت را بارگیری می‌کند، مرورگر داده‌های صفحه را دانلود می‌کند تا آن را نشان دهد. درست مانند سرورهای وب سایت، مرورگرها اکثر مطالب را در یک صفحه ذخیره می‌کنند تا زمان بارگذاری را کوتاه کنند. بنابراین، دفعه بعد که کاربر صفحه را بارگیری می‌کند، بیشتر محتوا بدون نیاز به دانلود داده‌های اضافی آماده هستند. مرورگرها همچنین به طور خودکار کش را پاک می‌کنند تا زمانی که حافظه پنهان آنها پر شود یا TTL آنها منقضی شود. اما، کاربران همچنین می‌توانند کش مرورگر خود را در هر زمان پاک کنند.

چگونه کش سایت خود را پاک می کنید؟

اگر یک وب سایت به روز شده است، یا اگر در استفاده از یک وب سایت مشکل دارید، پاک کردن کش مرورگر شما باید اولین قدم برای حل یک مشکل باشد. خوشبختانه، پاک کردن کش مرورگر شما در هر مرورگری آسان است. با این حال، اگر با تنظیمات مرورگر خود آشنا نیستید، ممکن است انجام آن را پیچیده بدانید. بنابراین، ما دقیقاً نحوه پاک کردن کش خود را در برخی از محبوب‌ترین مرورگرها توضیح داده‌ایم. از آنجایی که هر مرورگر متفاوت است، هر کدام به مجموعه مراحل متفاوتی برای پاک کردن کش نیاز دارند.  

کش سایت

نحوه پاک کردن کش مرورگر گوگل کروم

گوگل کروم محبوب‌ترین مرورگر اینترنتی در جهان است، به همین دلیل در این لیست رتبه اول را دارد. این در Microsoft Windows، Linux، macOS، iOS و Android در دسترس است. برای پاک کردن کش خود در گوگل کروم، این مراحل را دنبال کنید. منوی مرورگر را با کلیک بر روی سه نقطه در گوشه سمت راست بالای پنجره باز کنید. روی تنظیمات کلیک کنید تا به تنظیمات Google Chrome بروید. به حریم خصوصی و امنیت بروید. روی پاک کردن داده‌های مرورگر کلیک کنید.

در تنظیمات اولیه، محدوده زمانی خود را انتخاب. تنظیمات پیشرفته به شما این امکان را می‌دهند که با آنچه پاک می‌کنید، جزئیات بیشتری داشته باشید، اما برای پاک کردن حافظه پنهان شما لازم نیست. تصاویر و فایل‌های ذخیره‌شده را علامت بزنید و هیچ چیز دیگری برای پاک کردن حافظه پنهانتان نگه ندارید. اگر کوکی‌ها و سایر داده‌های سایت را پاک کنید، ممکن است از اکثر سایت‌ها خارج شوید. پاک کردن تاریخچه مرور، تمام داده‌های مرور تاریخی را از Google Chrome حذف می‌کند. روی دکمه پاک کردن داده‌ها کلیک کنید و کش شما پاک می‌شود.

نحوه پاک کردن کش سایت اینترنت اکسپلورر

مایکروسافت اینترنت اکسپلور را به تدریج کنار می‌گذارد و در عوض استفاده از مرورگر جدید خود مایکروسافت را ترویج می‌کند. با این حال، کاربران با سیستم‌های قدیمی‌تر ممکن است همچنان از مرورگر استفاده کنند، به همین دلیل است که دستورالعمل‌های پاکسازی حافظه پنهان را نیز برای آنها در نظر گرفته‌ایم. در اینجا نحوه پاک کردن کش مرورگر خود در اینترنت اکسپلورر 11 آورده شده است. روی نماد چرخ دنده در سمت راست بالای پنجره مرورگر کلیک کنید. گزینه اینترنت را انتخاب کنید. بخش سابقه مرور را پیدا کنید و روی دکمه حذف کلیک کنید. تیک همه موارد را به غیر از کادر فایل‌های اینترنتی موقت و فایل‌های وب‌سایت بردارید. برای پاک کردن کش اینترنت اکسپلورر خود، روی دکمه حذف کلیک کنید.

نحوه پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس

فایرفاکس به عنوان یک مرورگر منبع باز، جایگزین محبوبی برای Google Chrome و سایر مرورگرهای مبتنی بر Chromium است. برای حذف کش مرورگر خود در فایرفاکس این مراحل را دنبال کنید. روی منوی همبرگر در سمت راست بالای مرورگر کلیک کنید. باید مانند سه خط افقی به نظر برسد. برای رفتن به تنظیمات فایرفاکس،Options  را انتخاب کنید. روی حریم خصوصی و امنیت کلیک کنید و به قسمت کوکی‌ها و داده‌های سایت بروید. در بخش کوکی‌ها و داده‌های سایت، روی دکمه پاک کردن داده‌ها کلیک کنید. علامت کوکی‌ها و داده‌های سایت را بردارید و روی دکمه پاک کردن کلیک کنید. کش کردن بخش مهمی از اینترنت است که باعث می‌شود مرور و ارائه محتوا کارآمدتر و زمان کمتری صرف شود. با این حال، در حالی که حافظه نهان یک وظیفه حیاتی را انجام می دهد، ممکن است بارها بیایند که برای پاک کردن آن نیاز داشته باشید.

کلام آخر

حافظه نهان به صفحات وب سایت کمک می‌کند تا سریع و روان اجرا شوند، اما اتفاقاً زمانی که موارد به درستی بارگیری نمی‌شوند، می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. همچنین می تواند مانع از ویرایش سریع وب سایت شود. به همین علت پاک کردن کش سایت اهمیت زیادی دارد.


برچسب ها:

    نظرات


    0 دیدگاه
    instagram logo call button