الگوریتم گوگل فرد : دانستنی‌هایی درباره این الگوریتم!

فاطمه حسین پور

در سال 2017 گوگل الگوریتمی را معرفی کرد که بر روی رتبه بندی سایت‌ها تاثیر گذار است. به این الگوریتم، الگوریتم فرد می‌گویند. برخی از مخاطبان عقیده دارند که الگوریتم فرد گوگل غیررسمی است. اما با این وجود سایت‌های زیادی را تحت تاثیر خود قرار داده است. و از طرفی توانسته رتبه بندی آن‌ها را در گوگل تغیر دهد. فرد گوگل، یک الگوریتم نیست. درحقیقت یک آپدیت اضافه شده به گوگل است. وظیفه آن بررسی محتوا و مقالات گوگل است. به عبارتی الگوریتم فرد از بزر‌گ‌ترین آپدیت‌های گوگل است.

وقتی گوگل از این آپدیت خود رونمایی کرد، تعدادی از کاربران گوگل که صاحب سایت بودند وحشت کردند. زیرا این آپدیت یک تغییر و تحول بزرگ در تشخیص محتوای سایت‌ها و صفحات آن ایجاد کرد و موجب شد یکسری تغییرات در نتایج جستجوی گوگل ایجاد شود. هدف اصلی الگوریتم فرد، مبارزه با تکنیک و روش‌های سئو کلاه سیاه است. منظور از سئو، بهینه سازی موتور جستوجوگر است. دارندگان سایت برای بهبود شرایط سئو سایت خود باید، نیاز به نوشتن محتوا و انتشار آن دارند. با توجه به محتوای سایت، سایت رتبه بندی می‌شود. توجه داشته باشید که کیفیت محتواهای تولیدی شما تاثیر زیادی روی سئو سایت و رتبه بندی سایت شما دارد.

الگوریتم گوگل فرد

الگوریتم فرد و رتبه بندی سایت

همانطور که گفتیم الگوریتم فرد گوگل از آخرین و به روزترین الگوریتم‌های گوگل است. در واقع روی سایت‌هایی تاثیر می‌گذارد که به قوانین و دستورالعمل‌های گوگل توجه نکرده‌اند. از طرفی دیگر الگوریتم فرد، سایت‌ها را تشویق می‌کند تا محتوای با کیفیت تولید کنند. همچنین از دیگر ویژگی‌های این الگوریتم، قابلیت تشخیص اسپم در سایت‌هایی است بیش از حد تبلیغ دارند و تولید محتوای آن‌ها صرفا جهت رتبه گرفتن در گوگل است و مخاطبان را فریب می‌دهند. فرد گوگل این سایت‌ها را اسپم می‌داند.

روش‌های مقابله با افت کردن سایت در الگوریتم فرد

در الگوریتم فرد برای جلوگیری از افت کردن رتبه سایت خود لازم است به موارد زیر توجه کنید:

سعی کنید تولید محتوای جدید و بروز داشته باشید. از بک لینک‌های ارزشمند استفاده کنید. محتواهای قدیمی سایت خود را بعد از یک مدت بروز رسانی کنید. از محتواهای ویدئویی استفاده کنید. از خرید بک لینک‌ اجتناب کنید. تعداد تبلیغات استفاده شده در سایت خود را کاهش دهید. محتوای با کیفیت و معتبر تولید کنید. این‌ها مواردی هستند که می‌توانند برای مقابله با افت سایت کمک کننده باشند.

تفاوت الگوریتم فرد با دیگر الگوریتم‌های گوگل

وقتی که الگوریتم گوگل فرد را با سایر الگوریتم‌های گوگل مثل الگوریتم پاندا، پنگوئن، گورخر و… مقایسه می‌کنیم می‌توانیم قسمت و ویژگی‌های مشترکی را پیدا کنیم. اما نمی‌توان گفت که الگوریتم گوگل فرد یک نسخه جدید از این الگوریتم‌ها است. زیرا این الگوریتم 100 درصد با هیچ کدام از الگوریتم‌های گوگل شباهت ندارد. یک نکته بسیار مهمی که در رابطه با الگوریتم فرد وجود دارد این است که، تنها وظیفه الگوریتم فرد بررسی سئو کلاه سیاه نیست و این الگوریتم کارهای ارزشمند دیگری نیز انجام می‌دهد. اما بیشترین مانور آن روی سئو خاکستری است. سئو خاکستری به مجموعه اقداماتی می‌گویند که به صورت مصنوعی و برای دور زدن قوانین گوگل انجام می‌شود.

با آخرین بروز رسانی الگوریتم گوگل فرد نمی‌توانید تشخیص بدید که هدف اصلی این الگوریتم کدام یک از بخش‌های سئو سایت است. بیش‌ترین بخش‌هایی از سئو که توسط الگوریتم فرد مورد بررسی قرار می‌گیرند عبارتند از لینک‌ها، تبلیغات، تعداد تبلیغات، نحوه درج تبلیغات در وبلاگ‌های خصوصی و… . اما تشخیص میزان اهمیت هر کدام از بخش‌های سایت در این الگوریتم بسیار سخت است. یک نکته‌ی دیگری که باید همیشه توجه داشته باشید و هیچ سئو کاری نباید آن را فراموش کند، این است که الگوریتم‌های گوگل همواره در حال بروز رسانی هستند. ممکن است یک سئو کار بخاطر اشتباهاتش، توسط گوگل جریمه نشده باشد اما الگوریتم بعدی و یا آپدیت آن می‌تواند دست سئو کار را رو ‌کند و آن را جریمه کند. بنابراین لازم است قبل از بررسی الگوریتم‌های گوگل، خودتان مشکلات سایت خود را از دیدگاه یک مخاطب واقعی بررسی کنید.

الگوریتم گوگل فرد

راه‌های در امان ماندن از جریمه شدن

اول باید از لینک‌های تبلیغاتی کمتر استفاده کنید و بهتر است که اصلا استفاده نکنید. برای افزایش رتبه سایت باید محتوا‌های بین 1000 تا 3000 کلمه و یا حتی بیشتر تولید کنید. در این صورت شما می‌توانید الگوریتم فرد گوگل را راضی نگهدارید. همینطور بهتر است از تجربه کاربری بهتری استفاده کنید. در الگوریتم فرد طراحی اهمیت زیادی دارد. پس باید تمام صفحات سایت خود را بصورت ریسپانسیو طراحی کنید. همچنین لازم است که در کیفیت لینک سازی‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. بنابراین مهم‌ترین اصل برای مقابله با جریمه شدن توسط الگوریتم فرد تولید محتوای یونیک و با ارزش است.

چگونه تشخیص دهیم SEO سایت تحت تأثیر به روزرسانی الگوریتم Google Fred قرار گرفته است یا خیر؟

افت ناگهانی و قابل توجه در رتبه بندی سایت شما، صرف نظر از دلیل آن، بسیار جدی است. اگر افت ناگهانی و غیر قابل توجه در رتبه بندی سایت خود تجربه کرده‌اید، به احتمال زیاد با به روزرسانی الگوریتم فرد مجازات شده‌اید. و این افت ناگهانی رتبه بندی سایت شما به آپدیت این الگوریتم مربوط می‌شود.

کلام آخر

حال که به طور کامل با الگوریتم فرد گوگل آشنا شده‌اید و هدف اصلی آن را درک کرده‌اید. برای کسب رتبه بالا در گوگل وقت آن است که محتواهای قدیمی سایت خود را آپدیت و بروزرسانی کنید. همچنین در تولید محتوای سایت دقت لازم را داشته باشید و محتواهای بیش‌تر از ۱۰۰۰ کلمه تولید کنید. و همانطور که گفتیم از بک لینک‌های مناسب استفاده کنید و از تبلیغات بیش از حد پرهیز کنید.


برچسب ها:

    نظرات


    0 دیدگاه
    instagram logo call button