چگونه سرعت سایت را افزایش دهیم؟

فاطمه حسین پور

امروزه بیش‌تر شرکت‌ها به دلایل مختلف، برای ارائه خدمات بهتر وب سایت راه اندازی می‌کنند. در نتیجه سرعت وب سایت نقش مهمی در موفقیت کلی مشاغل در اینترنت دارد. وقتی از سرعت وب سایت صحبت می‌کنیم، به سرعت بارگیری صفحه اشاره می‌کنیم یعنی مدت زمانی که طول می‌کشد تا صفحه سایت، برای کاربر پس از کلیک روی پیوند وب سایت از موتورهای جستجو یا رسانه‌های اجتماعی بارگیری شود. اگر سرعت بارگیری سایت به سه ثانیه برسد، بازدید کنندگان به سرعت شروع به بیرون رفتن از سایت می‌کنند. کاربران انتظار دارند صفحات سریع بارگیری شوند و وقتی انتظارات آن‌ها را برآورده نمی‌کنید، دلیل کمتری برای ماندن آن‌ها در سایت وجود دارد. بنابراین سرعت سایت نقش مهمی در ارائه خدمات دارد. در ادامه قصد داریم بیش‌تر در مورد اینکه چگونه سرعت سایت را افزایش دهیم؟ صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

چگونه سرعت سایت را افزایش دهیم؟

روش‌های افزایش سرعت سایت

در این قسمت چند مورد از مواردی را که در افزایش سرعت سایت موثر است را آورده‌ایم؛

انتخاب هاست و دامنه مناسب

اولین نکته‌ای که برای افزایش سرعت سایت باید به آن توجه کرد و با دقت آن را انتخاب کرد، خدمات میزبانی هاست و دامنه است. خیلی از وب سایت‌ها بدون توجه به این مسئله از سرویس دهنده‌ای که فقط به ظاهر مناسب‌تر است و یا سرویس‌های ارزان‌ قیمت‌تری ارائه می‌کند، سرویس خود را خریداری می‌کنند. همین موضوع یک بی‌احتیاطی بزرگ به حساب می‌آید و می‌تواند خیلی راحت‌ باعث کندی سایت شما شود. همچنین برای بالا بردن سرعت سایت باید به فاکتور سئو سایت توجه کنید. طبق گفته گوگل وبسایت‌هایی که از سرعت پایینی برخوردار هستند امتیاز منفی دارند و طبق الگوریتم کافئین، گوگل آن‌ها را جریمه کرده و رتبه آن‌ها را کم می‌کند.

فعال کردن فشرده سازی

از Gzip (یک برنامه نرم افزاری برای فشرده سازی فایل)، برای کاهش حجم فایل‌های CSS ، HTML و JavaScript خود که بزرگ‌تر از 150 بایت هستند، استفاده کنید. از gzip در فایل‌های تصویری استفاده نکنید. در عوض، آن‌ها را در برنامه‌ای مانند Photoshop فشرده کنید تا بتوانید کنترل کیفیت تصویر را حفظ کنید. CSS ، JavaScript و HTML را به حداقل برسانید. با بهینه سازی کد (شامل حذف فاصله‌ها، کاما و سایر نوشته‌های غیر ضروری) می‌توانید سرعت صفحه خود را به طرز چشم‌گیری افزایش دهید. همچنین نظرات کد، قالب بندی و کد استفاده نشده را حذف کنید. استفاده از CSSNano و UglifyJS توسط Google توصیه می‌شود.

کاهش هدایت‌ها

هر بار که صفحه‌ای به صفحه دیگری لینک داده می‌شود، بازدید کننده باید زمان بیشتری منتظر بماند تا چرخه درخواست و پاسخ HTTP تکمیل شود.

حذف جاوا اسکریپت مسدود کننده رندر

مرورگرها قبل از رندر کردن یک صفحه باید یک DOM با تجزیه HTML ایجاد کنند. اگر مرورگر در طی این فرآیند با اسکریپتی روبه رو شد، قبل از ادامه باید آن را متوقف کرده و اجرا کند. گوگل پیشنهاد می‌کند از مسدود کردن جاوا اسکریپت جلوگیری کرده و آن را به حداقل برسانید.

چگونه سرعت سایت را افزایش دهیم؟

از ذخیره مرورگر استفاده کنید

مرورگرها اطلاعات زیادی (شیوه نامه، تصاویر، فایل‌های جاوا اسکریپت و موارد دیگر) را ذخیره می‌کنند تا وقتی بازدیدکننده‌ای به سایت شما باز می‌گردد، مجبور نباشد کل صفحه را بارگیری کند. از ابزاری مانند YSlow استفاده کنید تا ببینید آیا تاریخ انقضا برای کش خود تنظیم کرده‌اید یا خیر. سپس هدر “منقضی” خود را برای مدت زمانی که می‌خواهید این اطلاعات ذخیره شود ذخیره کنید.

بهینه سازی تصاویر

باید توجه کنید که تصاویری که در سایت استفاده می‌کنید بزرگ‌تر از اندازه مورد نیاز نباشند و در قالب فایل مناسب باشند (PNGها معمولاً برای گرافیک‌های کمتر از 16 رنگ بهتر است و JPEGها معمولاً برای عکس‌ها بهتر هستند).

درخواست‌های http را کاهش دهید

درخواست http برای هر یک از عناصر در صفحه ساخته شده‌اند بنابراین هرچه عناصر داخل صفحه بیشتر باشد درخواست‌های بیشتری به سمت سرور داده می‌شود. اگر از مرورگر گوگل کروم یا فایر فاکس استفاده می‌کنید می‌توانید با کلیک راست کردن روی صفحه از ابزار inspect elements به بخش network رفته و تعداد درخواست‌ها برای صفحه‌ی موردنظر را مشاهده کنید.
در قسمت name نام فایل‌های روی صفحه قسمت size هم اندازه هر فایل را نشان می‌دهد و time هم زمان لود هر فایل را نشان می‌دهد. در گوشه‌ی پایین سمت چپ تعداد درخواست‌ها را می‌بینید. کاهش تعداد این درخواست‌ها سرعت سایت را افزایش می‌دهد پس با بررسی فایل‌های غیر ضروری تعداد درخواست‌ها را کم کنید.

بهبود زمان پاسخگویی سرور

زمان پاسخگویی سرور شما تحت تأثیر میزان ترافیک دریافتی در هر صفحه دارد. برای بهبود زمان پاسخگویی سرور، به دنبال مشکل‌های عملکردی مانند جستجوهای کند داده‌ها، مسیریابی آهسته یا کمبود حافظه کافی باشید و آن‌ها را برطرف کنید. زمان بهینه پاسخ سرور زیر 200 میلی ثانیه است.

تاثیر افزایش سرعت سایت بر روی سئو

افزایش سرعت سایت می‌توان باعث افزایش ترافیک سایت شود و کاربران به علت پایین بودن لود صفحه سایت را ترک نمی‌کنند. در شرایطی که تمامی نکات سئو در سایت رعایت شده باشد، باعث افزایش ترافیک سایت و بهبود سئو سایت خواهد شد. 


برچسب ها:

    نظرات


    0 دیدگاه
    instagram logo call button