HTML چیست؟ توضیح کاربرد ، مزایا و معایب

عاطفه آقایی

HTML مخفف Hyper Text Markup Language یک زبان نشانه گذاری است. یعنی  برنامه است که به معنای مجموعه ای از برچسب ها که به عناصر یک متن اختصاص داده می شوند تا رابطه آنها را با بقیه متن نشان داده و یا نحوه نمایش آنها را تعیین کنند.
در اصل می توان گفت Html زبان استاندارد طراحی صفحات وب است و کليه کدهای صفحه چه کدهای سمت سرور و چه کدها سمت کاربر در نهايت به کدهای HTML تبديل شده و توسط مرورگر نمايش داده می شوند.
اگر بخواهیم از زاویه ای دیگر این موضوع را توضیح دهیم می توان گفت، مرورگر ها هیچکدام از کدها و کنترل های سمت سرور همچون کدهای asp و php را نمیشناسند و کد قابل فهم برای آنها اچ تی ام ال می باشد. برای همین کامپایلر های زبان های برنامه نویسی سمت سرور در نهایت کد های خود را برای اینکه برای کاربران به نمایش درآید به کد اچ تی ام ال تبدیل می کنند و برای مرورگر میفرستند.

HTML

تاریخچه HTML

شاید ندانید که اولین نسخه HTML در ابتدا توسط یک فیزیکدان به نام تیم برنرز-لی نوشته شده است. این نسخه در سال 1993 نوشته شده است.در آن زمان آقای Tim Berners-Lee کار خود را روی 18 Tag یا همان برچسب ساده شروع کرد و اولین نسخه HTML را طراحی کرد.   از آن زمان به بعد ، نسخه های مختلف HTML توسعه یافتند. HTML   روز به روز پیشرفت کرد و در هر نسخه امکانات بیشتری را در قالب تگ‌‌های کاربردی‌تر در اختیار طراحان قرار داد. تا اینکه پرکاربردترین نسخه در سراسر دهه 2000 نسخه HTML 4.01 بود که در دسامبر 1999 به یک استاندارد رسمی تبدیل شد.

چگونه کار می کند؟

HTML عناصر مختلفی را که در صفحه وب نمایش داده می شود، مانند متن، پاراگراف، تصویر و هرچه را که در چارچوب اصلی صفحه وب می بینید، به کمک تگ هایی که به تگ های HTML معروف است، می سازد. به زبان ساده می توان گفت که ساخت بدنه اصلی صفحات وب با HTML است. اما باید بدانید که زیبا سازی این بدنه با کمک کدهای CSS انجام می شود.
به طور معمول کسی که کدهای CSS را می نویسد همان شخصی است که کدنویسی HTML را انجام می دهد. درا نتها فایل های HTML با پسوند htm. یا html. ذخیره می شوند. حال این فایل ها توسط بیشتر مرورگرخها پشتیبانی شده و به  صورتی که برای کاربر قابل نمایش و فهم باشد ، نمایش داده می شود.

تگ HTML چیست؟

زبان نشانه گذاری HTML به کمک Tags (تگ ها یا برچسب ها)  عناصر مختلف یک صفحه وب را کنار یکدیگر می چیند. احتمال الان این سوال برایتان پیش می آید که تگ چیست؟  تگ ها عناصری هستند که وظایف گوناگونی را به عهده دارند. می توان گفت هر تگ یک دستورالعمل در خود دارد که با فراخوانی و یا استفاده از آن مرورگر متوجه می شود که چه کاری باید انجام دهد وچه عنصری رار به کاربر نمایش دهد. شروع کار هر تگ با باز شدن تگ آغاز و با بسته شدن تگ وظیفه به پایان می رسد.
بعنوان مثال اگر بخواهیم در صفحه یک لینک را نمایش دهیم، از تگ a استفاده می کنیم. با استفاده از این تگ مرورگر متوجه می شود محتوای درون تگ یک ادرس اینترنتی است نه یک متن معمولی.

تگ لینک در HTML

مزایا و معایب

HTML در کنار برنامه های CSS و JavaScript یک زبان بسیار مهم در دنیای وب حساب می شود که هسته اصلی وب سایت را تشکیل می دهند. این زبان نشانه گذاری مزیت ها و محدودیت هایی دارد که در زیر به آن ها اشاره میکنیم.

مهمترین مزایای :

  • قابلیت اجرا در تمام مرورگرها
  • متن باز و رایگان
  • یادگیری آسان
  • ادغام آسان با زبان های سمت سرور

معایب :

  • طراحی جداگانه هر صفحه بخاطر نبود قواعد برنامه نویسی منطقی
  • استاتیک بودن و وابستگی به زبان های سمت سرور برای تعامل با کاربر
  • ضعف در پشتیبانی مرورگر های قدیمی

نظرات


0 دیدگاه