بردکرامب (Breadcrumbs) چیست؟ انواع و مزایای آن

فاطمه حسین پور

بردکرامب پیوندهای مسیریابی هستند که معمولا در قسمت پایین منو سایت‌ها مخصوصا سایت‌های فروشگاهی مشاهده می‌شوند. بردکرامب از دو کلمه bread  و crumbs تشکیل شده است. bread یعنی نان و crumbs یعنی خرده. در کل این عبارت به معنی خرده نان است. احتمالا شماهم به این فکر می‌کنید که چرا این لینک اسم عجیبی دارد؟ کلمه بردکرامب درواقع از یک داستان افسانه‌ای اروپایی (هانسل و گرتل) گرفته شده است. که در آن افسانه، یک خواهر و برادری در راه رفتن به جنگل، خرده‌های نان را در مسیر خانه تا مقصد ریخته بودند تا بتوانند در زمان برگشت از آن‌ها به عنوان یک نشانه و راهنمایی برای مسیر استفاده کنند.

کاربرد مهم‌ بردکرامب، مسیریابی در سایت است. در بعضی از سایت‌های فروشگاهی، در منو سایت، دسته‌بندی‌ها و زیر دسته بندی‌های زیادی وجود دارد که مخاطب احتمالا برای رسیدن به محصول مورد نظر خود نیاز داشته باشد که بیشتر از 3 مسیر پیاپی بگذرد. در اینجا نقشه مسیر برگشت می‌تواند به مخاطب کمک کند. به همین دلیل اسم این لینک را بردکرامب گذاشته‌اند. همچنین این پیوند به سئو سایت کمک می کند و حتی می‌توان از آن در سایت‌های غیر فروشگاهی استفاده کرد.

بردکرامب (Breadcrumbs) چیست

چند نوع بردکرامب وجود دارد؟

بیشتر مردم فکر می‌کنند نوع بردکرامب در سایت نوع مسیربابی متفاوتی دارد. اما بهتر است بدانید که برادکرامب به طور کلی به چهار دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه هر کدام را به طور کامل توضیح می‌دهیم:

بردکرامب مکانی

این نوع اولین نوع از بردکرامب‌ها، نوع پیش‌فرض و رایج است که معمولا در سایت‌ها مشاهده می‌شود. ساختار بردکرامب مکانی، به گونه‌ای است که مکان دقیق مخاطب را در سایت به او نشان می‌دهد. با کمک انواع بردکرامب مخاطب می‌تواند خیلی راحت با استفاده از کلیک روی لینک‌ها به صفحات قبلی برگردد.به عنوان مثال:

Home > Resources > SEO Guide

بردکرامب ویژگی (ATTRIBUTE)

احتمالا این حالت را بیشتر در سایت‌های فروشگاهی دیده‌اید. که مخاطب برای پیدا کردن محصول مورد نظر خود در این سایت‌ها به ایجاد فیلترهای گوناگون نیاز دارد. برای مثال؛ فردی می‌خواهد در یک سایت فروشگاهی لوازم خانگی، محصولات مربوط به آشپزخانه را که قیمت آن‌ها زیر 500 هزار تومان است را مشاهده کند. بعد از این که ویژگی‌های مورد نظر را انتخاب کند. بردکرامب ویژگی برای او نمایان می‌شود. تا بتواند انتخاب‌های خود را به خوبی مشاهده کند و حتی اگر نیاز به تغیر داشت فیلتر را تغیر دهد.

بردکرامب مسیر یا تاریخچه

بردکرامب مسیر به ندرت در سایت‌ها مشاهده می‌شود و بردکرامب مکانی جایگزین آن شده است. در این نوع از بردکرامب، مخاطب می‌توانست مسیر پیموده شده خود را به صورت خیلی خلاصه مشاهده کند. نمونه آن به این صورت است:

Home > SEO article 1 > SEO article 2 > Current page

صفحه سوم اما با وجود کاربردهای خوب بردکرامب مکانی، از بردکرامی مسیر دیگر به آن صورت استفاده نمی‌شود.

برد کرامب خرید

در این نوع از بردکرامب که به ندرت در سایت‌های ایرانی دیده می‌شود. ساختار آن به گونه‌ای است که مکان مخاطب را در فرآیند خرید از سایت به او نشان می‌دهد. درواقع بردکرامب خرید تاثیر مثبت زیادی روی سئو سایت ندارد ولی می‌تواند بر روی UX و فروش بیشتر محصولات سایت تاثیر بگذارد.

بردکرامب بر سئو سایت چه تاثیری دارد؟

با توضیحاتی که در مورد بردکرامب و انواع آن‌ها دادیم تا حدودی با آن‌ها آشنا شدید. در این قسمت قصد داریم در مورد تاثیر بردکرامب‌ها بر سئو سایت توضیح دهیم. همانطور که می‌دانید گوگل به شدت به مخاطبان خود اهمیت می‌دهد. برای بهینه کردن یک سایت، علاوه بر نکات سئو مربوط به گوگل، باید به موارد تأثیر گذار بر روی تجربه کاربری نیز تمرکزکرد. بردکرامب‌ها از موارد مهمی هستند که بر هر دو این موضوعات (UX & SEO) تأثیرگذار است. بنابراین استفاده درست از آن‌ها باعث بهبود در سئو سایت می‌شود.

بردکرامب (Breadcrumbs) چیست؟

مزایای استفاده از برد کرامب در تجربه کاربری

افزایش خزیدن و کاهش نرخ پرش

از آنجایی که برد کرامب درک و پیمایش آسان‌تر سایت شما را برای کاربران آسان‌تر می‌کنند، می‌توانند به کاهش نرخ پرش کمک کنند. آن‌ها همچنین با ایجاد پیوندهای داخلی در بین صفحات و دسته‌ها، خزیدن سایت شما را بهبود می‌بخشند، که هر دو می‌توانند تأثیرات مثبتی بر عملکرد سایت داشته باشند.

تجربه کاربر را افزایش می‌دهند

معمولا کاربران دوست ندارند وقتی به مکان جدید می‌روند گم شوند. کاربران برای پیدا کردن مسیر بازگشت دنبال تابلو و راهنما هستند و این در مورد وب سایت‌ها مستثنی نیست. سایت باید بازدید کاربران را راضی نگه دارد. بردکرامب می‌توانند به تجربه کاربری شما کمک کند.

گوگل آن‌ها را دوست دارد

کاربران سایت شما بردکرامب‌ها را دوست دارند. گوگل هم بردکرامب را در نتایج خود نشان می‌دهد. بردکرامب‌ها راه دیگری برای دانستن و فهمیدن ساختار سایت شما به گوگل ارائه می کنند. از این رو گوگل از بردکرامب‌ها برای نتایج جستجو دقیق استفاده می‌کند.

چگونه می‌توان بردکرامب‌ها را به سایت اضافه کرد؟

چندین راه برای اضافه کردن بردکرامب‌ها به سایت شما وجود دارد. در مرحله اول، اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، می‌توانید از یکی از افزونه‌های متعدد مانند Yoast SEO استفاده کنید. اگر از CMS دیگری استفاده کنید، روند متفاوت خواهد بود. همچنین این امکان وجود دارد که آنها را به صورت دستی به کد خود اضافه کنید. اگر می‌خواهید در نتایج گوگل نیز نمایش داده شوند، باید از داده‌ها به‌گونه‌ای استفاده کنید که گوگل بفهمد.

بردکرامب‌ها چگونه به کاهش اضطراب کاربران کمک می‌کنند؟

بردکرامب می‌تواند با نشان دادن کل دنباله یک فرآیند، اضطراب کاربر را در مورد انتظارات کاهش دهد. به عنوان مثال، راه اندازی یک حساب کاربری در VWO دارای چند مرحله است. با استفاده از بردکرامب، می‌توانید به کاربر بگویید دقیقاً چند مرحله در این فرآیند دخیل است و به او اجازه می‌دهید در هر نقطه به هر یک از مراحل قبلی برگردد. همین امر استرس و نگرانی کاربر را کاهش می‌دهد.

چه زمانی نباید از بردکرامب‌ها استفاده کرد؟

بردکرامب در بیشتر مواقع بی‌ضرر است. اما یک هشدار وجود دارد. اگر سایت شما فقط دارای چند صفحه است، بدون سطوح سلسله مراتبی، بردکرامب ممکن است مفید نباشد. گنجاندن بردکرامب در این موارد غیرضروری است و خواننده را به طور بالقوه گیج می‌کند.

منو بردکرامب چیست؟

منوی Breadcrumb در وب سایت یک جهت‌گیری جدید برای بازدیدکننده ارائه می‌دهد و به او نشان می‌دهد که دقیقاً در کجای وب سایت قرار دارد.


برچسب ها:

    نظرات


    0 دیدگاه
    instagram logo call button