طراحی رابط کاربری یا UI/UX چیست ؟ چرا اهمیت دارد؟

سمانه پرهیزکار

از ویژگی های یک محصول میتوان به قابل استفاده بودن آن اشاره کرد. هر چیزی که موجب شود بتوانیم از یک محصول استفاده کنیم رابط کاربری نام دارد. UI/UX چیست؟ حتماً تا به‌ حال سری به آگهی‌ های استخدام و کاریابی در سایت‌های مختلف زده‌اید؛ و با این دو واژه برخورد نموده‌اید. حتماً برای شما سؤال شده است که UI/UX چیست؟ در این مقاله می‌خواهیم طراحی رابط کاربری را به طور کامل توضیح خواهیم داد. 

طراحی رابط کاربری

رابط کاربری یا UI چیست ؟

در حقیقت هر چیزی که باعث شود بتوانیم از یک محصول استفاده کنیم، رابط کاربری نام دارد. UI یا User Interface Design فضایی است که تعامل بین انسان و ماشین در آن رخ میدهد. با رواج استفاده از کامپیوترها و در مجموع ابزارهای دیجیتال امروز طراحی UI شکل گرفت. که هدف آن قابلیت استفاده آسان به کاربران میدهد. طراح UI کسی است که میداند المان ها باید در کدام قسمت از صفحه قرار بگیرند؟ فرم ها چگونه باشند و دکمه ارسال فرم در کجا قرار داشته باشد؟ خطاها چگونه به کاربر نشان داده شوند؟ ایکونها و گزینه های اصلی در کدام قسمت از سایت قرار بگیرند که به راحتی قابل رویت باشد؟
قابلیت استفاده در طراحی UI بسیار اهمیت دارد، به همین دلیل نباید آن را با طراحی گرافیکی اشتباه بگیرید. 

تفاوت طراحی گرافیک و طراحی رابط کاربری چیست ؟

فردی که رابط کاربری را طراحی میکند در اصل با اصول گرافیکی آشنا می باشد. اما هدف از طراحی یک سایت یا نرم افزار زیبا بودن آن نیست بلکه طراح باید محصولی را طراحی نماید که کاربران آن بتوانند به راحتی با آن تعامل داشته باشند و به هدف خود برسند. 
طراح UI نیز از اصول طراحی کمک می گیرد و از آن در راستای تعامل با کاربر استفاده می کند. 
طراحی گرافیک خوب یعنی سایت یا نرم‌ افزار باید زیبا باشد، طراحی UI خوب یعنی کار با نرم ‌افزار باید آسان باشد.

اصول طراحی کاربری یا UI چیست ؟

اصول طراحی رابط کاربری عبارتند از :

 • رعایت ساختار : منظور از این آیتم این است که رابط کاربری باید هدف، معنا و سمت و سو داشته باشد. نظم و ساختاری که روشن و مشخص باشد تا کاربران بتوانند آن را درک کنند. آیکن های مرتبط باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند. در یک نگاه به محصول، کاربر باید بتواند بخش‌های مختلف را تشخیص دهد. باید بداند برای رفع هر یک از نیازهای خود به کدام بخش از سایت باید مراجعه کند.
 • رعایت سادگی : تکنولوژی ها روز به روز پیچیده تر میشوند اما رقابت بر سر سادگی است. میتوان گفت که نمونه ای موفق است که  در طراحی UI آن اصل سادگی رعایت شده باشد. کاربر باید بتواند به راحتی با آن تعامل داشته باشد. کاربر نباید برای انجام فرایندهای پیچیده، مسیر پیچیده‌ای در پیش رو داشته باشد. اهمیتی ندارد که تکنولوژی چقدر پیچیده باشد باید طرز استفاده از آن آسان باشد.
 • قابل دید بودن : اطلاعاتی که در معرض دید کاربران قرار میدهید اهمیت بسیاری دارند. باید بدانید که کاربر چه چیزهایی را ببنید و چیزهایی را ببیند که به آن نیاز دارد. اطلاعات نامربوط و غیر ضروری که منجر به سردرگمی کاربر میشود و برایش مزاحمت ایجاد می کند نباید در طراحی بیاورید. در اصل باید تمامی موارد مهم و مورد نیاز کاربر را در معرض دید او قرار دهید.
 • اصل بازخورد یا اطلاع‌رسانی به کاربر : هر سیستمی ممکن است تغییر کند و در آن خطاهایی پیش بیاید. باید بتوانید این موارد را با زبان قابل فهم به کاربر خود انتقال دهید. باید به او توضیح دهید که در این موارد چکار کند، چه اتفاقی افتاده است و قدم بعدی چیست.
 • اصل انعطاف‌پذیری : باید بتوانید UI را اولا با کمترین درصد احتمال رخ دادن خطا و اشتباه طراحی کنید. و سیستم را باید به گونه ای طراحی نمایید که نسبت به خطا و اشتباه تحمل بالایی داشته باشد. 

چگونه UI طراحی کنیم؟

مرحله اول : طراح UI باید پروژه را به طور کامل بررسی و نیازسنجی کند. برای قسمت رابط کاربری بایدبررسی کند که مخاطبان سایت چه کسانی هستند. شناخت مخاطبان میتواند بر روی طراحی شما تاثیر بهتری بگذارد. کسب و کار و سایت رقیبان خود را بررسی کنید.  اگر سایت دارید ، از طریق ابزار گوگل آنالیتیکس مخاطبان و رفتار آن‌ها آن را بشناسید. شناخت مخاطب از اصول مهم طراحی UI می باشد. 
مرحله دوم : طراحی اتود اولیه و ارائه آن به مشتری است. در این مرحله منوها مشخص میشود. محل قرار گرفتن هر یک از گزینه ها نیز مشخص میشود. میتوانید از طرح اولیه را به مشتری نشان دهید و تغییرات خواسته شده را لحاظ کنید. 
مرحله سوم : این مرحله انتخاب رنگ‌بندی و گرافیک سایت می باشد. این کار بهتر است بر عهده گرافیست باشد. 

مهارت های لازم برای طراحی UI

 • آشنایی با ابزارهای طراحی گرافیک مثل فوتوشاپ و Illustrator
 • شروع کار یک طراح UI با وایر فریم یا ابزارهای طراحی اولیه می باشد.
 • طراح UI باید با سبک‌های طراحی سایت آشنایی داشته باشد.

اهمیت طراحی رابط کاربری یا UI

هدف از طراحی رابط کاربری استفاده آسان از سایت یا نرم افزار می باشد. طراح تصمیم میگیرد که المان ها و عناصر در سایت در کجا و چگونه قرار بگیرد. طراح رابط کاربری خود را به جای کاربر میگذارد و هدف ها و نیازهای وی را در نظر گرفته و محصول را طوری طراحی خواهد کرد که نیازها و اهداف به ساده‌ترین شکل ممکن رفع شوند. رابط کاربری همچنین بر روی سئو سایت تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت. سایتی که رابط کاربری آن ساده تر باشد کاربران بیشتری را به خود جذب می کند. افزایش تعداد کاربران سایت و ماندن کاربران سایت در سایت می تواند بر روی رتبه سایت تاثیر بگذارد. 
اگر شما یکی از میلیون‌ها نفری هستید که در طول روز از اینترنت استفاده می کنید، می‌دانید که طراحی وب‌سایت و کاربرد آن چقدر مهم است. اگر برای تجارت خود به اینترنت متکی هستید، این امر اهمیت دارد که همیشه باید از پیشرفت خود در این رقابت مطمئن شوید. هرچه کارآمدتر از تکنولوژی موجود استفاده کنید و وب‌سایت شما قوی‌تر باشد، موفقیت بیشتری نسیبتان خواهد شد. شرکت‌هایی که به این قلمروها تسلط دارند، نسبت به رقبای خود میتوانند موفق تر عمل کنند. 

رابط کاربری یا UI

چرا طراحی رابط کاربری بسیار مهم است؟

طراحی رابط کاربری یکی از دلایلی است که یک وب‌سایت را با ترافیک مواجه می کند. و افراد را به سمت خود می‌کشاند و کاربران را در سایت شما نگه می‌دارد. این همان چیزی است که باعث می‌شود افراد سایت شما را توصیه کنند و به عبارتی مشتری به شما وفادار شوند.
چیزی که مردم را شگفت‌زده می‌کند این است که حتی کوچک‌ترین تنظیمات در طراحی رابط کاربری نیز می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد. افراد غرایز خاصی را بر اساس جزئیات بصری دارند که در نحوه تعامل با یک وب‌سایت میتواند تاثیرگذار باشد و توسعه‌دهندگان باید این موارد را مورد توجه قرار دهند. طراحی اصطلاحا با مردم صحبت می‌کند و اگر می‌خواهید موفق باشید، باید این مورد جدی بگیرید.
علاوه بر تغییرات اساسی در طراحی مانند شکل دکمه‌ها و استفاده از اشکال رنگی، در صورت تعامل درست با مخاطب شانس ماندن او در سایت بیشتر می‌شود.
وقتی افراد از وب‌سایت شما بازدید می‌کنند، تجربه کاربری آن‌ها باید یکی از اولویت‌های اصلی شما باشد. هنگامی‌که افراد تجربه خوبی در سایت شما کسب می کنند، نرخ تعامل بالاتر می رود زیرا تمایل دارند که به افراد بیشتری در مورد سایت شما بگویید. این بدان معناست که شانس بیشتری برای افزایش فروش شما و حتی فرصت‌های بالاتر برای افزایش مشتری خود پیدا خواهید کرد. هنگامی‌که افراد تجربه بدی در سایت شما دارند، ممکن است محصول شما رد شود و مشتری های خود را از دست بدهید. این امر مخصوصا برای ارتباط با افرادی که بیشتر مخاطبان هدف متکی به بازاریابی اینترنتی باشند، صادق است.
به بیان ساده‌تر، طراحی UI مهم است زیرا بدون آن احتمالاً باید به چاپ بروشورها و بنرها برای برقراری ارتباط متوسل شوید. افراد وقتی از سایت شما بازدید می‌کنند، ترجیح می‌دهند 30 ثانیه برای باز کردن یک سایت جدید صرف کنند تا اینکه سایتی را انتخاب کنند که در آن سردرگم شوند. اگر پایگاه مشتری شما وب‌سایت شما را بسیار پیچیده، گیج‌کننده یا استفاده از آن را دشوار کند، فروش محصول شما به‌ راحتی شکست خواهد خورد.
به‌سادگی، طراحی رابط کاربری مهم است زیرا می‌تواند یک ارتباط قوی بین مشتریان و وب‌سایت شما ایجاد کند.

طراحی رابط کاربر برای جلب نظر کاربر

رابط کاربری نقاط دسترسی ای می باشد که در آن کاربران در اصل با طرح‌ ها در تعامل هستند. طراحی رابط کاربری یک کاردستی است که بخشی از آن مربوط به تجربه کاربر است. معمولاً طرح‌ها از نظر قابل‌استفاده و کارآمد بودن سریع توسط کاربران مورد قضاوت قرار خواهد گرفت. طراحان باید تمرکز خود را بر ساخت رابط کاربری بگذارند که برای کاربران قابل‌ استفاده و کارآمد باشد.

چگونه یک طراحی یکپارچه داشته باشیم!

اینک می‌دانیم که طراحی UI مهم است، اما چگونه می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که طراحی برای سایت ما بهینه است؟ به‌طورکلی، داشتن یک گروه حرفه‌ای بسیار اهمیت دارد. تیمی که بر پایه تجزیه‌ و تحلیل باشد دقیق و درست کارها را انجام دهند. با این‌ حال، در اینجا چند مبانی وجود دارد که هرگز نباید از آن‌ها غافل شد.

منوهای قابل دسترس

انجام کارها را غیرممکن نکنید. هر قسمت از صفحه شما باید به‌ وضوح در منوی سایت قابل دسترس باشد و از نظر استراتژیک در دسترس کاربران قرار گیرد. نباید پیدا کردن منوی خود را سخت کنید. این کار باعث میشود که مخاطب شما از سایت خارج شود و سایت رقیب شما را انتخاب کند.

طراحی ساده

در حالیکه چیدمان‌های فانتزی و الگوهای رابط چندگانه ممکن است وسوسه‌انگیز باشند، در واقع این کار را برای کاربران دشوارتر کرده است. زمانی که به طراحی ساده می‌پردازید، مخاطبان هدف شما قادر به دیدن محصولات یا خدمات شما به‌وضوح و بدون ایجاد سردرگمی هستند. زمانی که طرح‌های پیچیده‌ای دارید، ممکن است فوق‌العاده به نظر برسد، اما احتمالاً از هدف اصلی شما دور خواهید شد. طراحی ساده یک راه عالی برای افزایش طراحی رابط کاربری شما می باشد.

آزمون قابلیت استفاده

این فرآیندی است که شامل بررسی نحوه تعامل کاربران با وب‌سایت یا برنامه شما می‌شود تا ببینید چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی انجام نمی‌شود. انجام این کار به شما امکان می‌دهد تا یک تیم ورک داشته باشید که به‌طور مرتب بر روند کار نظارت دارند و اثرات را بررسی می‌کنند. آزمایش قابلیت استفاده چیزی بود که باعث شد یک شرکت به شکل آیکن های خود توجه کند و ببینید که مخاطبین بر روی آن‌ها کلیک می‌کنند یا خیر!

ثابت بودن

داشتن الگوها، زبانها و عملکردهای ثابت بیشتر ازآنچه تصور می‌کنید برای شما سودمند است.

ارتباط مهم است

اطمینان حاصل کنید که وب‌سایت شما با کاربران خود ارتباط برقرار می‌کند. علاوه بر این ، اطمینان حاصل کنید که همه چیز به‌وضوح و به شکلی بیان شده است که همه بتوانند آن را درک کنند. 

تایپوگرافی را نادیده نگیرید

تایپوگرافی وب‌سایت شما در برندسازی شما مهم است و بر قابلیت استفاده نیز تأثیر می‌گذارد. 

طراحی رابط تجربی یا UX

طراحی رابط تجربی یا UX چیست ؟

طراحی رابط تجربی یا User experience design که به اختصار با عناوینی مانند UX ,UXD, UED و XD نوشته میشود دارای مزایایی مانند : 

 • بهبود قابلیت استفاده
 • سهولت استفاده
 • تعاملی لذت‌بخش بین کاربر یا مشتری و محصول

 UX در حقیقت بخشی از طراحی وب می باشد که بر روی افزایش تجارب یک کاربر یا یه شرکت، محصولات یا خدمات تاثیر میگذارد. UX در وبسایت شامل جنبه هایی مانند محتوای وبسایت، سیستم پشتیبان، ساختار آن و طراحی آن است. UX به طراحی رابط کاربری است که شامل کلیه یتجربیات مبتنی بر وب کاربر است.

تفاوت طراحی رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX

طراحی UX در اصل طراحی تجربه کاربر است، اما طراحی UI به طراحی رابط کاربری گفته میشود. هر دو برای محصول اهمیت دارند و هر دو در تولید محصول نهایی برای کاربر با هم همکاری نزدیکی دارند. در عین حال با هم تفاوت هایی نیز دارند. این تفاوت ها به شرح زیر است:

 • تجربه کاربر (UX) بر تعامل کاربر و کل یک محصول تمرکز دارد، اما یک رابط کاربری (UI) روی طراحی و رابط کاربری تمرکز دارد. 
 • هر دو تیم طراحی UX و UI مایلند که با هم همکاری نزدیک داشته باشند و مدام در حال برقراری ارتباط و همکاری هستند تا اطمینان حاصل کنند که رابط کاربری نهایی به همان اندازه که مد نظر هر دو تیم طراحی می باشد مناسب به نظر برسد.

برچسب ها:

  نظرات


  1 دیدگاه
  habibeh

  خیلی ممنون
  این توضیحات اولین آشنایی من با این حوزه از طراحیه
  گرافیست هستم و با توجه به نیازهای جدید بازار به دنبال آشنایی بیشتر با این نوع طراحیم
  اگر دوره ی آموزشی معتبر و جامعی میشناسین ممنون میشم راهنمایی کنین.

  موفق باشین


  پاسخ
  instagram logo call button