طراحی سایت سازمانی ، ویژگی ها، مزایا و امکانات سایت سازمانی

سمانه پرهیزکار

امروزه با فراگیر شدن استفاده از اینترنت و پیشرفت هر روزه تکنولوژی‌ها و تجهیزات مرتبط با اینترنت، بیش‌تر کارها به‌صورت آنلاین و با سرعت بالا انجام می‌شود. مردم جامعه نیز تمایل دارند که هرچه بیش‌تر کارهای روزمره و یا اداری خود را با صرف کمترین وقت و هزینه و به آسان‌ترین روش از منزل انجام دهند. به همین دلیل هم استفاده از خدمات اینترنتی و نیاز به طراحی سایت سازمانی و یا غیرسازمانی روزبه‌روز در حال افزایش و همه‌گیر شدن است.
این موضوع باعث می‌شود نیاز به طراحی سایت برای سازمان‌ها نیز به طور فزاینده‌ای در حال‌ رشد است. این می‌تواند به‌صورت یک فرصت برای سازمان‌ها برای ارائه خدمات خود به‌صورت سراسری و بدون محدودیت زمانی و مکانی باشد. همچنین این موضوع می‌تواند به سازمان‌ها کمک کنند تا به روشی ساده‌تر به اهداف خود که خدمت‌رسانی و تعامل بیشتر با مخاطبانشان یعنی کارمندان و مراجعین است، دست‌یافته و درنتیجه از اعتبار بیشتری برخوردار شوند.

اگر شما نیز برای سازمان خود نیاز به یک سایت و یا نرم افزار حرفه ای و اختصاصی هستید، هم اکنون می تواند با مجموعه آدم برفی در ارتباط باشید:

شماره تماس تهران: 02128427449
شماره تماس قزوین: 02833222873

طراحی سایت سازمانی

طراحی سایت سازمانی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

سایت‌های سازمانی از جهات مختلف با سایت‌های غیرسازمانی متفاوت‌اند. همچنین این سایت‌ها از بخش‌های مختلف با ویژگی‌های مختلف و متناسب با نیاز سازمان و مراجعین آن‌ها ساخته شده‌اند. به همین دلیل سایت‌های سازمانی می‌بایست به‌صورت سایت‌هایی قدرتمند طراحی و ساخته شوند.

شاید شما هم کلمه پرتال را شنیده باشید، در حقیقت می‌توان گفت پرتال سازمانی همان سایت یک سازمان است که به‌صورت درگاهی اطلاعات موردنیاز کاربران را به‌صورت سازماندهی شده ارائه می‌دهد. طراحی و ساخت پرتال‌های سازمانی از ساخت سایت‌های معمولی پیچیده‌تر و دشوارتر است.

از ویژگی‌های سایت‌های سازمانی می‌توان به امنیت بالای آن‌ها به دلیل پیشگیری از هک و یا سوءاستفاده از اطلاعات سازمانی به‌خصوص در سازمان‌های دولتی اشاره کرد. هم چنین این سایت‌های دارای بخش‌های مختلف‌اند که باعث پیچیدگی سایت می‌شود، اما طراحی این سایت‌ها بایستی ساده باشد تا مخاطبان برای استفاده از آن گیج نشوند. همچنین اطلاع‌رسانی در این سایت‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

طراحی سایت سازمانی برای چه مراکزی مناسب است؟

تمامی سازمان‌ها و ادارات دولتی که خدمات یا اطلاعاتی به مخاطبان خود ارائه می‌دهند، نیازمند طراحی سایت سازمانی هستند. از این جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزارت‌خانه‌ها
 • شهرداری‌ها
 • ادارات دولتی
 • سازمان‌های خصوصی

البته باید بدانید که اگر به افراد زیادی در سراسر کشور خدمات می‌دهید، یا اطلاع‌رسانی می‌کنید، بایستی سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه نیز بکنید که این بخش مربوط به سئو سایت می‌شود که می‌توانید برای ارتقاء سئو سایت خود از متخصصین سئو شرکت آدم‌برفی کمک بخواهید.

مزایای طراحی سایت سازمانی

طراحی سایت‌های سازمانی در جهت ارائه خدمات یا اطلاعات به مخاطبان دارای مزایای زیادی است که در زیر برخی موارد اشاره می‌کنیم:

کاهش مراجعات حضوری

زمانی که یک سازمان سایت نداشته باشد و یا سایت سازمان به‌درستی به‌روز نشود و یا کار با آن سخت باشد، کاربران و مخاطبان سازمان مجبور به مراجعه حضوری به سازمان برای انجام کوچک‌ترین کارهای خود هستند. با طراحی و مدیریت سایت سازمانی می‌توانید این مراجعات را کاهش دهید.

افزایش سرعت در انجام کارها

باتوجه‌به اینکه در سازمان‌های دارای سایت سازمانی، مراجعه حضوری کمتری اتفاق می‌افتد، این باعث کاهش بار کاری بر روی کارمندان شده و کمک می‌کند کارهای ضروری با سرعت بیشتری انجام شود.

صرفه‌جویی در وقت و هزینه

وجود سایت‌های سازمانی هم به مراجعه‌کنندگان و هم به کارمندان سازمان کمک می‌کند، تا در وقت و هزینه‌های خود صرفه‌جویی نمایند. مراجعان می‌توانند در هر ساعت از شبانه‌روز که نیاز دارند با مراجعه به سایت خدمات موردنیاز خود را دریافت نمایند.

افزایش اعتبار سازمان

زمانی که یک سازمان از یک طراحی سایت قوی بهره می‌برد، می‌تواند اعتماد مخاطبان خود را جلب نماید. این موضوع همچنین روی نگاه مخاطبان حرفه‌ای‌تر بر روی مدیریت سازمان اثرگذار است. سایت‌های قوی دارای کاربری ساده با سازماندهی قوی هستند. همچنین طراحی هر صفحه با کاربری و محتوای صفحه متناسب است.

معرفی امکانات و خدمات سازمان

هر سازمانی با هدف معرفی خدمات خود و نیز اطلاع‌رسانی عملکرد سازمان و خبرهای مرتبط از طراحی سایت سازمانی استفاده می‌کند و این کار با یک طراحی سایت حرفه‌ای و محتواگذاری و مدیریت هوشمندانه میسر می‌شود.

رضایت کاربران یا ارباب‌رجوع

ارباب‌رجوع‌ها اکنون به‌صورت کاربران سایت از خدمات سازمان‌ها استفاده می‌کنند. از مهم‌ترین اهداف هر سازمان نیز جلب رضایت مراجعه‌کنندگان سازمان است، طراحی سایت سازمان باتوجه‌به نیاز مراجعه‌کنندگان و نیز خدمات ارائه شده مرتبط با سازمان همان چیزی است که رضایت هر دو طرف یعنی سازمان و ارباب‌رجوع را برآورده می‌کند.

امکانات یک سایت سازمانی

سایت هر سازمانی باتوجه‌به اهداف کلی و جزئی سازمان و خدماتی که هر سازمان ارائه می‌دهد می‌تواند متفاوت باشد، اما می‌توان برخی امکانات را برای تمامی سایت‌های سازمانی یکسان دانست. این موارد شامل:

 • صفحه اصلی سایت
 • صفحه درباره ما
 • جستجو در سایت
 • بخش‌های مختلف سایت متناسب با سازمان
 • صفحه ارائه درخواست و سیستم پشتیبانی
 • فهرست موضوعات
 • اخبار سازمانی
 • صفحه دبیرخانه

مراحل ساخت سایت سازمانی

طراحی هر سایتی بر اساس شرایط و خواست هر سازمان می‌تواند متفاوت باشد، اما می‌توان گفت طراحی تمامی سایت‌ها مراحل زیر را از ابتدا تا بهره‌برداری نهایی طی می‌کنند.

 • بررسی نیازهای مشتری
 • ایده‌پردازی
 • طراحی UI / UX
 • ساخت نمونه اولیه
 • برنامه‌نویسی سایت
 • تست
 • در نهایت راه‌اندازی سایت

همچنین برخی سازمان‌ها خدمات توسعه و نگهداری مداوم سایت خود را به شرکت‌های توسعه‌دهنده وب واگذار می‌کنند. شما می‌توانید در صورت نیاز برای دریافت مشاوره درخواست خود را برای ما ارسال نمایید. متخصصین ما در اولین زمان با شما تماس خواهند گرفت.


برچسب ها:

  نظرات


  0 دیدگاه
  instagram logo call button