همه چیز درباره ui و تاثیر آن بر سئو که باید بدانید!

سمانه پرهیزکار

تلاش ما بر این است که با تولید محتوای با کیفیت یک سایت عالی در حیطه کاری خود ایجاد کنیم تا کاربران وفادار به خود جذب کنیم. اما نحوه جذب نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد . یکی از مهمترین مبحث های سئو زیبایی و جذابیت و سادگی و راحتی سایت می باشد که به رابط کاربری یا ui مربوط می شود. زیرا زیبایی سایت به طور غیرمستقیم میتواند بر روی سئو سایت تاثیر بگذارد و یکی از پارامترهای مهم و تاثیرگذار آن، یعنی ماندگاری در وب سایت را بهبود بخشد. در ادامه درباره ui و تاثیر آن بر سئو توضیح خواهیم داد. 

 ui و تاثیر آن بر سئو

ui چیست؟

برای طراحی سایت دو مبحث ui و ux باید مورد توجه قرار گیرد. زیرا میتواند بر روی سئو و رتبه سایت و بر روی موتورهای جستجو تاثیر بگذارد. 
UI مخفف عبارت User Interface و به معنای رابط کاربری می باشد. که اطلاعات موجود بر روی سایت مانند متن ها، تصاویر، ویدیوها، لوگوها، نمودارها، ماژول‌ها، رنگ‌ها و اشکالی رو که به کاربر نمایش داده می شود را شامل می شود. UI شکل ظاهری سایت در مبحث سئو می باشد که موضوعی شناخته شده و مهم می باشد. شما باید سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که هدف و خدمات سایت در یک نگاه به کاربر نشان داده شود و کاربر را خسته نشود و براحتی بتواند در سایت شما جستجو کند. 
رابط کاربری UI در حقیقت بین انسان و کامپیوتر تعامل ایجاد می کند. رابط کاربری سایت باید به گونه طراحی شود که اهداف UX یا همان تجربه کاربری به درستی محقق شود و سایت به نحوی درست بر روی کاربر تاثیر بگذارد و به عبارتی کاربر بتواند به راحتی و بدون سردرگمی از سایت و خدمات شما بهره مند شود. 

ویژگیهای یک UI خوب

رابط کاربری خوب میتواند احساس اشتیاق را در کاربران افزایش دهد و شما میتوانید رابطه ای تعاملی و کاربری آسان را بین کاربران و سایت خود ایجاد کنید. یک UI خوب باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • کاربر نباید نیازی به آموزش برای استفاده از سایت داشته باشد.
 • رابط کاربری نباید موجب گمراهی و سردرگمی کاربر شود. 
 • رابط کاربری خوب باید بتواند اشتیاق کاربر برای کار با سایت را افزایش دهد یعنی User Friendly باشد.
 • یک رابط کاربری خوب نباید کاربر را خسته کند. 
 • یک رابط کاربری خوب نباید برای موارد اضافه وقت کاربر را بگیرد. 
تاثیر UI در سئو

تاثیر UI در سئو

از مهمترین بحث ها در سئو زیبایی و جذابیت سایت میباشد که به طور غیرمستقیم میتواند بر روی سئو سایت تاثیر چشمگیری بگذارد. هدف از طراحی رابط کاربری ایجاد تعامل بین کاربر و سایت می باشد. این تجربه تعامل باید آسان، کارآمد و لذت بخش باشد. 

طراحی یک سایت سبک و سریع

سرعت سایت خود را بهبود ببخشید، با اینکار کاربر تجربه خوبی از ورود به سایت شما در یافت خواهید کرد. شاید بسیاری از ما به علت سرعت پایین سایت آن را قبل از لود شدن بسته باشیم. سرعت در جذب مخاطب بسیار اهمیت دارد. گوگل نیز سرعت بارگذاری سایت را به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در بهبود رتبه و سرعت سایت در نظر گرفته است. سرعت بیشتر با تجربه کاربری بهتر، رابطه مستقیم دارد. 
در صورتی که یک سایت یا اپلیکیشن بسرعت بارگذاری نشود در رتبه بندی موتورهای جستجو جایگاه خوبی پیدا نخواهد کرد. سایت های سنگین و با سرعت پایین در بیشتر موارد با شکست مواجه میشوند. شرکت ها علاوه بر کارشناس سئو نیازمند متخصصان UI/UX نیز می باشند. طراحی سبک سایت با رعایت اصول رابط کاربری و زیبایی های بصری و داشتن اطلاعات کافی از جامعه هدف یک کسب و کار از وظایف یک متخصص UI/UX می باشد.

بهبود زمان حضور کاربر در سایت هنر متخصصان UI/UX و SEO

موتورهای جستجو گوگل میتواند ورودی ها و خروجی ها و مدت زمان حضور در سایت کاربر را محاسبه کند. در صورتی که کاربران متعدد به سایت وارد و مکررا از آن سریعا خارج شوند، یک امتیاز منفی برای سایت محسوب می گردد. طراحی UI/UX و تولید محتوای مناسب برای کاربران هدف میتواند نرخ پرش و نرخ خروج را کاهش دهد و به بهبود رتبه سایت کمک کند. 
ارائه پیشنهادات جذاب ، ترغیب کاربران برای خواندن محتوا و ماندن در سایت، دیدن ویدئوهای بیشتر و … جز مواردی است که تحت نظر متخصصان UI/UX و دیجیتال مارکتینگ جمع بندی و اجرا شود.برای اطلاع از نرخ پرش، نرخ خروج میتوانید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید. 

هدینگ ها

این مورد به طور غیرمستقیم به طراح UI/UX مرتبط می شود که همراه مدیر سئو پروژه باید به بررسی و تدوین استراتژی برای عنوان نویسی و بهینه سازی عنوان ها اقدام کنند. عناوین علاوه بر کاربران برای موتورهای جستجو نیز بسیار مهم هستند.طراحی سرفصل ها به شکل مناسب میتواند به رعایت نکات سئو کمک کند و به رتبه بندی شما در موتورهای جستجو نیز کمک می کند. عناوین نباید به هیچ وجه تکراری باشند زیرا این کار میتواند به تجربه کاربری شما آسیب برساند. 

طراحی و بهینه سازی منو و نویگیشن در سایت

بهینه سازی و طراحی یک نویگیشن مناسب برای سایت و وب آپ ها نیز جز ابعاد رابط کاربری و تجربه کاربری می باشد که میتواند بر روی سئو سایت تاثیر گذار باشد. موارد زیر میتواند بسیار تاثیرگذار باشند:

 • باید از بارگذاری اطلاعات اضافی بپرهیزید.
 • اطلاعات لازم برای پیمایش کاربران را باید در دسترس قرار دهید. 
 • مواردی که نرخ CTR یا کلیک را در سایت شما بهبود میبخشد را باید در دسترس قرار دهید. 

استفاده از نوار جستجو هوشمند از مواردی است که بسیاری از سایت ها از آن استفاده نمی کنند یا اگر استفاده کنند تجربه کاربری خوبی را به کاربر انتقال نمی دهد. اصلاح خودکار، پیشنهاد به کاربر و … جز مواردی هستند که میتواند به بهبود تجربه کاربری در نوار جستجو و بهبود سئو سایت کمک کند. 

ساخت المان های بصری

ساخت المان های بصری و در دسترس بودن آن برای کاربر هدف بسیار اهمیت دارد، از مواردی است که طراح UI/UX باید به خوبی از عهده آن برآید. توجه به این مورد میتواند به طرز شگفت انگیزی کاربر را به رفع نیاز خود از طریق سایت شما ترغیب کند.


برچسب ها:

  نظرات


  0 دیدگاه
  instagram logo call button