طراحی اپلیکیشن موبایل اختصاصی برای انواع سیستم عامل ها

زهره درویشی

طراحی اپلیکیشن و ارائه یک نرم افزار خوب به کاربران، امروزه یکی از بهترین راه ها برای معرفی محصولات و خدمات به کاربران در فضای گسترده و بی پایان اینترنت است. در گذشته و در ابتدای روی کار آمدن اینترنت، هر فردی به شبکه جهانی وب دسترسی نداشت و محدودیت های بسیاری از جمله سرعت پایین و ظاهر یکنواخت و بی روح وب و همچنین نبود قابلیت ها و امکانات متنوع باعث میشد تا نتوانید محصولات و خدمات خود را به تمامی کاربران و به بهترین نحو ارائه دهید. اما در سالهای اخیر و با گسترش شبکه اینترنتی و همچنین پیشرفت تکنولوژی، کاربران بسیار زیادی به اینترنت دسترسی داشته و دستگاه های مختلفی تولید شده اند تا دسترسی به اینترنت را راحت تر کنند.

در حال حاضر کاربران میتوانند به کمک نرم افزارهای مختلف متصل به اینترنت، از تمامی قابلیت ها و امکانات استفاده کرده و نیازهای خود را برطرف کنند. در این راستا برنامه نویسی نیز پیشرفت زیادی کرده و برنامه نویسان زیادی دست به طراحی اپلیکیشن های متنوع و خارق العاده با قابلیت های فراوان زده اند. به ویژه طراحی نرم افزار برای موبایل و تبلت بازار بسیار داغی پیدا کرده و انواع زبان های کدنویسی و طراحی گرافیک در آن به کار برده شده است تا کاربران را هر چه بیشتر به خود جذب کند.

در کنار اینها، شرکت هایی نظیر گوگل و اپل نیز دست به کار شده و بانکهای نرم افزاری خود یعنی Google Play Store و Apple Store را برای کاربران سیستم عامل های اندروید و IOS راه اندازی کرده اند. به این ترتیب کاربران میتوانند هرچه راحت تر و سریع تر به نرم افزارهای متنوع و پر کاربرد دسترسی داشته و برنامه نویسان نیز نرم افزارهای بهتر و قوی تری تولید کنند.

مدیران و صاحبان کسب و کار در سایتهای اینترنتی و حتی فعالان بازار نیز میتوانند از این فرصت نهایت استفاده را کرده و نرم افزارهای مورد نیاز در زمینه کاری خود را به صورت سفارشی تهیه و در اختیار کاربران و مشتریان خود قرار دهند. زیرا طراحی اپلیکیشن و عرضه آن برای دستگاه های متصل به اینترنت از جمله موبایل و تبلت، میزان محبوبیت و درآمد را به شدت تحت تاثیر قرار داده و بازده ای به مراتب بیشتر از سایت های اینترنتی دارد.

البته در تولید و طراحی نرم افزار خوب و با گرافیک بالا و همچنین تبلیغات گسترده برای معرفی نرم افزار به کاربران هزینه زیادی را در بر داشته و بیشتر مدیران فکر میکنند که با انجام این کارها میتوانند نتایج مثبت و درآمد بیشتری داشته باشند. اما نکات و موارد مهم در طراحی و تولید یک نرم افزار خوب و کاربر پسند وجود دارند که میتوانند تاثیر زیادی در فروش و محبوبیت نرم افزار داشته باشند. از جمله این موارد، طراحی رابط کاربری خوب و کاربر پسند و همچنین راحتی استفاده از نرم افزار برای کاربران است. در صورتی که کاربران از فضای کاربری نرم افزار رضایت نداشته و نتوانند از قابلیت ها و امکانات موجود در آن به راحتی استفاده کنند، پروژه تولید این نرم افزار شکست خواهد خورد و هیچ ارزشی نخواهد داشت.

قابل ذکر است که تکنیک ها و استانداردهای طراحی اپلیکیشن هر ساله تغییرات زیادی داشته و پیشرفت میکند. در نتیجه برای داشتن یک نرم افزار پر بازده و محبوب باید به ویژگی ها و نکات زیادی توجه کرد.

اگر شما نیز برای طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن های خود به کمک و مشاوره نیاز دارید، آژانس دیجیتال مارکتینگ آدم برفی می تواند در این زمینه به شما کمک کند:

شماره تماس مستقیم کارشناس : 09361911468

طراحی اپلیکیشن

ویژگی ها و نکات مهم در طراحی اپلیکیشن

از اهمیت اپلیکیشن ها در زندگی روزمره افراد مختلف آگاه شدید ،در ادامه رعایت نکات ذکر شده می تواند به شما در داشتن یک نرم افزار موبایل برای هر سیستم عاملی کمک کند . در تیم آدم برفی این نکات در کنار هزاران نکته اختصاصی دیگر برای طراحی یک اپلیکیشن مورد توجه قرار می گیرد:

چینش ساده بخش ها و امکانات

اول نکته در طراحی نرم افزار کاربردی و کاربر پسند، توجه به سادگی در چینش بخش های اصلی و منوها، استفاده از لینکها در مکان صحیح، توجه به ابعاد و ویژگی های عکس ها و المان ها، دسته بندی های موارد و امکانات گنجانده شده در نرم افزار است. زمانی که شما میخواهید از یک نرم افزار استفاده کنید، باید بتوانید به راحتی تمامی موارد موجود در آن را به سرعت و در کوتاه ترین زمان ممکن پیدا کرده و از آنها استفاده نمایید. اگر کاربر وارد نرم افزار شما شده و برای پیدا کردن موارد مورد نیاز خود مدت زیادی وقت صرف کند اما نتواند به هدف خود برسد یا حتی در پیدا کردن دسته بندی ها و بخش های نرم افزار با مشکل مواجه شود، صد درصد از نرم افزار خارج شده و این نرم افزار حذف میکند. توجه داشته باشید که قابلیت تعامل کاربر با نرم افزار، بدست آوردن درک و فهم دست از نقشه داخلی نرم افزار و پیدا کردن سریع مواردی در نرم افزار به دنبال آنها میگردد از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و باید در طراحی اپلیکیشن حتماً به آن توجه شود.
پس استفاده از یک طرح و چینش ساده میتواند بسیار مهم و موثر باشد. زیرا کاربران میتوانند با کمترین جستجو به هدف خود دست پیدا کرده و در اولین استفاده، نحوه کار با تمامی بخش های نرم افزار را فرا بگیرند.
چینش ساده اما موثر بخش ها، منوها، لینک ها،عکس ها، المان ها، دسته بندی ها و سایر امکانات و عناصر مورد استفاده در نرم افزار کار چندان ساده و راحتی نیست و نیاز به تجربه، مهارت و دانش کافی دارد. بنابراین برای طراحی و ساخت نرم افزار مورد نیاز بهتر است از تیم برنامه نویسی و گرافیست های حرفه ای و با تجربه استفاده نمایید تا بتوانید به نتایج مورد نظر خود دست پیدا کنید.

تعیین چارچوب در طراحی اپلیکیشن

دوم گام در طراحی نرم افزار خوب و کاربردی، تعیین چارچوب قاعده کلی در طراحی و ثبات در استفاده از طرح ها، رنگها و اندازه های المان های مختلف است. برقراری تناسب طرح و رنگ با نوع کسب و کار و زمینه فعالیت شما بسیار پراهمیت بوده و حتماً باید در بخشها و صفحات مختلف نرم افزار از الگوی مشخص و ثابت پیروی شود. کاربران نرم افزارها به طور ناخودآگاه توجه بسیار زیادی به جزئیات بخش های مختلف نرم افزار داشته و در ذهن خود آنها را تحلیل میکنند. همچنین به سرعت متوجه ناهماهنگی ها و بهم ریختگی های جزئی در طراحی و ساختار نرم افزار شده و به آن امتیاز میدهند. بنابراین تعیین و پیروی از چارچوب مشخص و هوشمندانه در نرم افزار میتواند امتیاز بسیار بالایی برای شما به همراه داشته باشد.

استفاده از طراحی UI/UX در نرم افزار

همانطور که میدانید، در طراحی اپلیکیشن حرفه ای، توجه به گرافیک بسیار ضروری و پر اهمیت بوده و میتواند نرم افزار شما را تا حد زیادی نسبت به رقبا متمایز کند. به طور معمول در بسیاری از شرکت ها و تیم های برنامه نویسی و تولید کننده نرم افزار، برنامه نویسان با استفاده از طرح های آماده یا از پیش استفاده شده نرم افزار را راه اندازی میکنند.در برخی شرکتها نیز برنامه نویسان با استفاده از مهارت تجربی خود در طراحی با استفاده از نرم افزارهایی مثل Adobe Photoshop، Adobe Illustrator یا Adobe XD اقدام به ویرایش و آماده سازی طرحهای مناسب برای نرم افزار خواهند کرد. اما یک طراح حرفه ای برای طراحی فضای داخلی، المان ها، عکس ها، آیکن ها در تمامی بخش های نرم افزار از ابزارها به طور حرفه ای تر استفاده کرده و سعی میکند با استفاده از طراحی UI/UX ، طرحی ویژه و قابل رقابت با دیگر نرم افزارها تولید نماید.
طراحی اپلیکیشن با استفاده از طراحی UI/UX فضایی کاملاً متفاوت برای نرم افزار شما خلق خواهد کرد. زیرا این نوع طراحی میتواند ظاهری بسیار متفاوت و پویا برای نرم افزار شما ایجاد کرده کاربران را به راحتی به خود جذب کند.

استفاده از ویدیو و انیمیشن در نرم افزار

در گذشته استفاده از ویدیو و محتوای تصویری در تنها در سایت ها رواج داشت و البته بازخورد و نتایج بسیار خوبی نیز برای مدیران و صاحبان کسب و کار در اینترنت به وجود آورد. اما در سالهای اخیر، برنامه نویسان توانسته اند با قراردادن ویدیوها و محتوای تصویری در نرم افزارهای مختلف، کاربران زیادی را به استفاده از اپلیکیشن های متصل به اینترنت جذب کرده و نتایج بسیار خوبی را رقم بزنند. به طور کلی استفاده از ویدیو و تصاویر در طراحی اپلیکیشن میتواند برگ برنده قوی برای نرم افزار مورد نظر باشد و برتری بسیاری نسبت به رقبا بدست آورد. بر طبق آمار، نرم افزارهایی که در آنها از ویدیو به عنوان معرفی محصول یا راهنما یا آموزش استفاده شده توانسته اند بیش از 70 درصد کاربران را به نصب و استفاده ترغیب نمایند. به ویژه نرم افزارهای رسانه ای که در آنها انواع مختلفی از ویدیوها گنجانده شده است، بسیار پر طرفدار هستند و کاربران ساعت ها از آنها استفاده میکنند.
البته شرط اصلی در استفاده از ویدیو این است که کیفیت و ارزش محتوای ویدیویی بالا باشد تا وقت کاربران برای تماشای یک ویدیو غیر مفید تلف نشود. همچنین ویدیوها باید دارای قابلیت واکنش گرا باشند یا توان در دستگاه های مختلف با هر اندازه نمایشگر و در هر حالتی آنها را به بهترین نحو مشاهده کرد.
انیمیشن ها و تصاویر طراحی شده به صورت فلش نیز کاربرد ها و استفاده های متنوعی در طراحی اپلیکیشن ها دارند اما در مقایسه با ویدیو ها، میتوان گفت که بازدهی آنها کمتر است. در گذشته استفاده از انیمیشن ها و تصاویر فلش بسیار رواج داشت اما به دلایلی همچون حجم زیاد، کیفیت کم و عدم برقراری ارتباط با کاربران، استفاده از این نوع محتوای تصویری کم رنگ تر شده است. با این حال میتوان به عنوان راهنما یا به عنوان تکمیل کننده توضیحات از آنها استفاده کرد. توجه داشته باشید که استفاده از انیمیشن و تصاویر فلش به دفعات در نرم افزار، میتواند نتایج مخربی به همراه داشته باشد.

حجم مناسب فایل نصبی اپلیکیشن

یکی از نکات مهم در طراحی اپلیکیشن خوب و کاربر پسند، توجه به حجم نهایی فایل نصبی نرم افزار در دستگاه های مختلف است. همانطور که میدانید، یک نرم افزار متشکل از تعداد بسیار زیاد فایل های کدنویسی، تعداد زیادی آیکن و تصاویر، تعدادی ویدیوی سیستمی و هزاران محتوای مختلف است. تمامی اینها دارای حجم کیلوبایت و مگابایت هستند که میتوانند حجم نهایی نرم افزار را بالا برده و حجم فایل نصبی را زیاد کنند. روش ها و تکنیک های بسیاری نیز وجود دارد تا برنامه نویسان و تولید کنندگان نرم افزار بتوانند با استفاده از آنها حجم نهایی فایل نصبی را کاهش دهند. همچنین میتوانند از زبانهای برنامه نویسی بروزتر و بهینه تر استفاده کنند. اما در برخی شرایط به دلیل نوع طراحی اپلیکیشن، قابلیت ها، امکانات و کاربرد آن شاهد حجم بالا برای دانلود هستیم.
حجم بالای فایل نصبی میتواند برای کاربران و دستگاه های اجرا کننده نرم افزار مشکلاتی به همراه داشته باشد. از جمله این موارد میتوان به مصرف حجم زیاد اینترنت برای دانلود، اشغال فضای زیاد برای نصب و راه اندازی، صرف زمان بیشتر برای اجرا و شروع و کندی و تاخیر در اجرا اشاره کرد. این موارد میتواند علاقه مندی کاربران برای نصب و استفاده از نرم افزار را کاهش داده و حتی تمایل آنها برای استفاده بیشتر از نرم افزار را از بین ببرد. در نتیجه نرم افزار شما محبوبیت خود را از دست داده و بی ارزش میشود.
بنابراین طراحی اپلیکیشن سبک و کم حجم و دارای قابلیت ها و امکانات متنوع میتواند به راحتی کاربران زیادی را برای دانلود و استفاده ترغیب کرده و در تمامی دستگاه ها با هر اندازه و با هر مقدار حافظه ای نصب و اجرا گردد.

نرم افزار برای سیستم عامل های مختلف

یک نرم افزار جامع و کامل، نرم افزاری است که قابلیت اجرا و استفاده در تمامی سیستم عامل های رایج و محبوب را داشته باشد و بتواند امکانات برابر و یکسانی را در تمامی سیستم عامل ها ارائه دهد. از جمله سیستم های محبوب و کاربردی میتوان به Android، IOS، Windows و Mac اشاره کرد که توسط شرکت های بزرگ گوگل، مایکروسافت و اپل ساخته شده و تمامی دستگاه ها با استفاده از آنها فعالیت میکنند. برنامه نویسان نیز برای طراحی اپلیکیشن خود یکی از این سیستم های عامل را هدف قرار میدهند. اما نرم افزاری که بتواند خدمات خود را به کاربران تمامی این سیستم های عامل ارائه دهد برنده خواهد بود. برای این کار نیز باید از زبانهای برنامه نویسی مختلفی استفاده کرد تا بتوان به بهترین محصول رسید. البته تکنولوژی ها وابزارهایی نظیر react native  و native script نیز در اختیار طراحان قرار گرفته است تا بتوانند با کاهش وقت و هزینه، بهترین نرم افزار را برای سیستم عامل های مختلف تولید نمایند.

 

انتخاب نام و لوگوی نرم افزار

انتخاب نام و لوگوی نرم افزار

برای معرفی یک نرم افزار، اولین مرحله انتخاب نام مناسب و لوگوی ویژه برای شناسایی نرم افزار به کاربران است. همانطور که در طراحی اپلیکیشن باید از نامها و آیکون های مناسب برای بخش های مختلف نرم افزار استفاده شود،  نام و لوگوی نرم افزار نیز اهمیت زیادی داشته و باید گویای تمامی ویژگی ها و قابلیت های نرم افزار باشد. همچنین باید به گونه ای انتخاب گردد که به راحتی در ذهن کاربران جای گرفته و به خاطر سپرده شود. به طور مثال آیکن نرم افزار اینستاگرام شبیه به یک دوربین عکاسی است که در معرف زمینه فعالیت نرم افزار بوده و به راحتی در ذهن باقی میماند. نام این نرم افزار نیز از کلمات Instant Camera  به معنای عکاسی فوری و Telegram به معنای ارسال پیام نوشتاری تشکیل شده است.  

توجه به تناسب رنگ ها در طراحی اپلیکیشن

مهمترین عنصر در دنیای دیجیتال، رنگها هستند. انتخاب رنگ های مناسب و ترکیب رنگ های مختلف به حدی پر اهمیت است که اشتباه در انتخاب و بکارگیری آنها میتواند آینده نرم افزار را به شکست ختم کند. همانطور که میدانید، رنگ شناسی یک علم است و به روانشناسی دیداری ما برمیگردد. زیرا رنگ ها سرشار از احساسات هستند و میتوانند به راحتی با بیننده ارتباط برقرار نمایند. به همین منظور برای انجام طراحی گرافیک نرم افزار باید از یک گرافیست آگاه به روان شناسی دیداری و رنگ شناسی استفاده کرد. همخوانی بین رنگ های مختلف نرم افزار بسیار ضروری است و به همین منظور باید از یک الگو و چندین رنگ پایه ثابت و مشخص استفاده شود.
حتی همخوانی رنگ های استفاده شده در تبلیغات، شعارها و بنرها، عکس ها و هر چیزی که برای معرفی نرم افزار استفاده میشود نیز اهمیت دارد. در صورتی که نرم افزار شما دارای سایت اینترنتی است، همخوانی رنگ های سایت با رنگ های استفاده شده در طراحی اپلیکیشن نیز باید رعایت شود. البته انتخاب رنگ ها باید به گونه ای انجام شود که بتواند آیتم های مختلف نرم افزار نظیر دکمه ها، کادرها، باکس ها، نوشته ها، سایه ها و پس زمینه را از هم متمایز کند. به طور کلی رنگ های انتخاب شده باید معرف نوع کسب و کار شما و کاربرد نرم افزار باشند.

قابلیت ریسپانسیو یا واکنش گرا

همانطور که گفته شد، یک نرم افزار باید قابلیت تطابق و هماهنگ شدن با ابعاد نمایشگر دستگاه و همچنین اجرا در حالت عمودی یا افقی را داشته باشد. دلیل این امر نیز تنوع بسیار دستگاه های موجود در بازار با ابعاد نمایشگر های متنوع است. قابلیت ریسپانسیو به حدی مهم است که حتی گوگل در نتایج جستجو در پلی استور نیز این فاکتور را جزو اولویت های خود قرار داده است و امتیاز ویژه ای به این نرم افزارها اختصاص می دهد.

بروزرسانی و توسعه نرم افزار

یکی از نکات کلیدی در طراحی اپلیکیشن ها این است که تولید کنندگان به طور مستمر و به صورت دوره ای نرم افزار خود را مورد بررسی و بهینه سازی قرار داده و آیتم ها و فاکتورهای جدید را به آن اضافه نمایند یا موارد غیر کاربردی را حذف کنند. همچنین زبانهای برنامه نویسی مختلفی را در روند طراحی و بروزرسانی استفاده کرده تا بهترین نتایج با بالاترین بازده و سرعت در اجرا حاصل گردد. باید بدانید که کاربران همیشه به دنبال نرم افزارهایی هستند که سرعت بالایی در اجرا داشته و بدون تاخیر عمل کنند. همچنین در نسخه های جدید نرم افزار به دنبال یافتن تغییرات اساسی و قابلیت های جدید هستند. این موارد به کاربر اطمینان میدهد که طراحان نرم افزار، هنوز فعال بوده و به دنبال رفع نیازهای کاربران خود هستند. ارائه نرم افزار کند و یا نسخه های بروز شده اما بدون تغییرات ملموس میتواند زنگ هشدار برای مالکان نرم افزار باشد زیرا این روند میتواند کاربران آنها را به شدت کاهش دهد.

امکان آنالیز و بررسی علایق و نیازهای کاربر

دسترسی ها مورد نیاز اپلیکیشن

برنامه نویسان دستگاه های کامپیوتری و موبایل میدانند که برای اجرای کامل و درست نرم افزار باید گزینه هایی را در طراحی اپلیکیشن خود لحاظ کرده تا نرم افزار بتواند برخی اطلاعات لازم برای بهینه سازی و ایجاد ارتباط با کاربر را از دستگاه میزبان برداشت کند. به معنای دیگر، هر نرم افزار نیازمند دسترسی به اطلاعات لازم از طریق بررسی اطلاعات دستگاه کاربر دارد. زمانی که شما نرم افزاری را نصب و راه اندازی میکنید، در اولین اجرا مجوزها و تقاضای دسترسی به بخشهای مختلف از جمله حافظه داخلی، دوربین، میکروفون، بلندگو، شماره مخاطبین، اینترنت، GPS و … به نمایش در می آید. البته نوع و تعداد تقاضای دسترسی در نرم افزارهای مختلف متفاوت است و صدور مجوز از طرف شما در بسیاری موارد کاملاً اختیاری است.
اما در برخی موارد برنامه نویس در طراحی اپلیکیشن خود درخواست مجوزهای زیادی را ایجاد کرده که بسیاری از آنها مورد نیاز نیستند. به طور مثال نرم افزار دوربین موبایل نیازی به دسترسی در مخاطبان ندارد. اما برخی نرم افزارها چنین تقاضایی را ارائه میدهند که میتوان هشدار دهنده باشد. توجه داشته باشید که تناسب میان تقاضای دسترسی و نوع کارکرد نرم افزار بسیار مهم است و اعتماد یا عدم اعتماد کاربران را به دنبال دارد. عدم اعتماد کاربران به نرم افزارها میتواند باعث کاهش محبوبیت آنها گردد.

امکان آنالیز و بررسی علایق و نیازهای کاربر

یکی از قابلیت های جدید کاربردی در نرم افزارها، قابلیت آنالیز و بررسی علایق و نیازهای کاربران استفاده کننده از قسمت های مختلف نرم افزار است. این قابلیت رفتارها و نیازهای شما را تحلیل کرده و بهترین نتایج را در اختیاز شما قرار میدهد. به طور مثال، نرم افزار مشاهده فیلم آنلاین سعی میکند تا سبک و نوع فیلم های مورد علاقه شما را تشخیص داده تا بتواند بهترین پیشنهادات را به شما ارائه دهد. این قابلیت به طراحان نیز کمک کرده تا بداند که در نسخه های آینده چه قابلیت هایی را به نرم افزار اضافه یا از حذف کنند یا چه تغییراتی در عملکرد آن به وجود آورند.

قابلیت شخصی سازی در طراحی اپلیکیشن

بسیاری از برنامه نویسان نرم افزار خود را به گونه ای طراحی و آماده سازی نمایند که کاربران بتوانند به سلیقه خود تغییراتی را در تنظیمات و برخی بخش های نرم افزار ایجاد نمایند. به بیان دیگر، امکان شخصی سازی امکانات و ویژگی های ظاهری نرم افزار و همچنین تغییر در تنظیمات عملکرد نرم افزار توسط کاربر میتوان بازخورد بسیار مثبتی را دریافت کرده و محبوبیت بسیاری همراه داشته باشد. مدیریت اعلان ها، تغییر در طرح پس زمینه، تغییر حالت شب و روز، تغییر محل ذخیره سازی، تغییر در نوع چینش منوها و آیتم ها و … از جمله رایج ترین شخصی سازی ها هستند.

استفاده از قابلیت یک دست

یکی از قابلیت های جالب و کاربردی که در طراحی اپلیکیشن میتوان ایجاد کرد، قابلیت استفاده از نرم افزار با یک دست و انگشت شست است. در بسیاری از مواقع ممکن است کاربران بخواهند با یک دست از موبایل خود استفاده کرده و نرم افزارها را اجرا و از آن استفاده نمایند. در چنین حالتی بهتر است نرم افزار دارای قابلیت استفاده با یک دست باشد. زیرا باعث میشود تا کاربر بتواند به راحتی با یک دست از نرم افزار استفاده کرده و به تمام آیتم های درون آن دسترسی پیدا کند. به ویژه اگر بتوان با انگشت شست به بخش های بالای نرم افزار دسترسی داشت، فوق العاده است. به همین دلیل قرار دادن المان های درون نرم افزار در نقاطی دسترسی راحت تری برای کاربر ایجاد کند میتواند بسیار مفید باشد.

امکان ثبت نام کاربر و ایجاد پروفایل شخصی

در سالهای اخیر، بسیاری از نرم افزارها قابلیت ثبت نام را برای کاربران فراهم کرده اند و کاربران میتوانند با استفاده از ایمیل، نام مستعار یا شماره تلفن، در نرم افزارها ثبت نام کنند. اما قابلیت جدیدی که در طراحی اپلیکیشن ها ایجاد شده است، امکان ایجاد پروفایل شخصی برای کاربران را نیز فراهم کرده تا بتوانند ارتباط بیشتری با نرم افزار ایجاد کنند. در واقع ثبت نام در نرم افزار و ایجاد پروفایل شخصی باعث میشود تا کاربر بتواند تمامی فعالیت ها و اقدامات خود را مدیریت کرده و از امکانات بیشتری نسبت قبل برخوردار گردد. همچنین در برخی نرم افزارها امتیازات و امکانات ویژه برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند در نظر گرفته شده است و کاربران زیادی نیز از این موارد استقبال می کنند. این قابلیت ها برای نرم افزارهای فروشگاهی، تماشای فیلم، سوشیال ها و نرم افزارهای خدماتی بسیار ضروری است.

امکان پرداخت آنلاین در نرم افزار

ایجاد قابلیت پرداخت آنلاین یکی از فاکتورهای مهم در طراحی اپلیکیشن های فروشگاهی و به ویژه نرم افزارهایی است که در آنها خرید اشتراک یا ارتقا سطح و افزایش قابلیت ارائه میشود. درواقع در زمان پرداخت هزینه کاربر باید بتواند از طریق خود نرم افزار به درگاه پرداخت آنلاین امن و مطمئن متصل شده و پرداخت خود را انجام دهد. این قابلیت امتیاز بزرگی برای یک نرم افزار محسوب شده و بازخورد بالایی دارد.
در کنار پرداخت آنلاین، امکان دیگری نظیر مراحل خرید، روند ارسال محصول و انتخاب عملیات پست نیز در نرم افزارهای فروشگاهی قرار داده شده است تا خرید را برای کاربران بسیار راحت تر نماید.

امکان دریافت بازخورد از کاربران

بازخورد یا فیدبک (Feedback) قابلیتی است که کاربران میتوان از طریق آن، نظرات، امتیازات و حتی شکایت خود از عملکرد نرم افزار را به گوش تیم طراحی اپلیکیشن برسانند. بخش تماس با پشتیبانی، ارسال پیام به پشتیبانی، امتیازدهی به نرم افزار و … جزو راه های دریافت بازخورد از کاربران هستند. این موارد میتواند به طراحان در بهبود عملکرد نرم افزار یا اصلاح آن نقش مهمی ایفا نماید.

میزان مصرف باتری در استفاده از نرم افزار

همانطور که میدانید، در زمان استفاده از نرم افزار، مقداری از نیروی باتری برای اجرای برنامه ها مصرف میشود. همچنین دستگاه های قابل حمل نظیر موبایل، تبلت و لپ تاپ دارای باتری های شارژی با ظرفیت محدود هستند. بنابراین برنامه نویسان و طراحان باید به این نکته توجه داشت باشند که اجرای نرم افزار باعث مصرف مقدار کمی از نیروی باتری شود. برخی نرم افزارها به علت قدرت زیاد و گرافیک بالا یا به علتهای دیگر باعث میشوند تا باتری به سرعت خالی گردد. اما نرم افزار به گونه ای بهینه شده باشد که با مصرف کمترین شارژ، بیشترین بازده را در اختیار کاربران قرار دهد.

قابلیت جستجو در نرم افزار

قابلیت جستجو در نرم افزار

ایجاد قابلیت جستجو در بخش های مختلف نرم افزارهای مختلف به ویژه در نرم افزارهای فروشگاهی و نمایش فیلم میتواند امتیاز بالایی برای نرم افزار بدست آورد. همانطور که میدانید، کاربران دوست دارند هرچه سریعتر هدف های خود در نرم افزار را پیدا کرده و از آن استفاده کنند. بنابراین وجود قابلیت جستجو میتوان بسیار مفید واقع شود. همچنین افزودن فیلترها در قابلیت جستجو به نوعی برگ برنده است و استفاده از نرم افزار را برای کاربران بسیار راحت تر و لذت بخش تر خواهد کرد.

تعامل با دیگر نرم افزارهای نصب شده

به طور معمول زمانی که از یک نرم افزار استفاده میکنید، برخی نرم افزارها به طور همزمان در حال اجرا و پردازش هستند اما تنها نرم افزار مورد نظر شما در نمایشگر دیده میشود. برنامه نویسان در طراحی اپلیکیشن به این نکته نیز توجه کرده و نرم افزارهای را به گونه ای طراحی کرده اند تا بتوان بتوانند به طور همزمان و بدون تداخل با یکدیگر عمل کرده و تاثیری بر یکدیگر نداشته باشند. همچنین قابلیت اولویت بندی در نرم افزارها نیز ایجاد شده تا بتوانند بر اساس اولویت اجرا شوند. به طور مثال زمانی که تلفن شما زنگ خورد، ممکن است در حال دانلود یک فایل یا در حال اجرای بازی باشید. در این حالت برقراری تماس اولویت اول محسوب شده و دانلود فایل در اولویت دوم قرار میگیرد. اجرای بازی نیز موقتاً متوقف شده تا بعد از پایان مکالمه بتوانید به ادامه بازی بپردازید. این کار باعث اجرای همزمان نرم افزارها بدون از دست رفتن اطلاعات و یا امکانات آنها شده و البته به پردازنده دستگاه نیز فشار کمتری وارد میکند.

استفاده از قفلهای امنیتی در نرم افزار

از جمله مهمترین موارد در طراحی اپلیکیشن، استفاده و بکارگیری قفل های امنیتی در تولید و استفاده از نرم افزار است. همانطور که میدانید، امنیت اطلاعات در دنیای اینترنت و دستگاه های متصل به آن امری ضروری است و توجهات بسیاری به آن میشود. بنابراین برنامه نویسان در فرایند تولید نرم افزار خود باید از انواع قفل های امنیتی به صورت کدنویسی استفاده کنند تا هکرها و فایلهای مخرب نتوانند به اطلاعات دست یابند. همچنین باید قفل های امنیتی قابل استفاده برای کاربران نیز ایجاد گردد تا بتوانند از اطلاعات خود در برابر سارقین، افراد سود جو و دیگر کاربران محافظت نمایند. انواع قفلهای امنیتی تایپ رمز، رسم الگو، اثر انگشت، شناسایی چهره و احراز هویت پیامکی نیز برای اینکار طراحی شده اند.

قابلیت برقراری چت آنلاین

قابلیت برقراری چت آنلاین با تیم پشتیبانی، یکی از انواع راه های ارتباطی با تولید کنندگان نرم افزار است که باید در طراحی اپلیکیشن به آن نیز توجه شود. این قابلیت به کاربران کمک میکند تا در موارد لزوم به صورت آنلاین و آنی با تیم پشتیبانی مکاتبه کرده و از آنها راهنمایی بخواهند. البته اجرای چنین قابلیتی نیازمند تیم پشتیبانی 24 ساعته است که در بسیاری موارد به دلیل هزینه بر بودن، امکان پذیر نیست.

استفاده از قابلیت اعلان

برخی نرم افزارها نظیر نرم افزارهای فروشگاهی، خبری یا شبکه های اجتماعی سعی میکنند تا در موارد مورد نیاز با استفاده از ارسال اعلان به کاربران خود خبررسانی کرده یا موضوعی را به آنها یادآوری کنند. همچنین میتوانند انواع تخفیف ها، پیشنهادات یا اتفاقات مهم را نیز به اطلاع کاربران برسانند. استفاده از چنین قابلیتی میتواند توجه کاربران به چنین نرم افزارهایی را بیش از پیش جلب نماید. البته استفاده بیش از حد از این قابلیت میتواند منجر به ایجاد حس تنفر در کار شود.

استفاده از QR Code در طراحی اپلیکیشن

کد QR یک راه سریع و آسان برای ایجاد ارتباط میان دو دستگاه مختلف، ارائه قیمت محصول، دریافت اطلاعات شناسایی و ورود به برخی خدمات است. در واقع استفاده از کد QR میتواند محبوبیت استفاده از نرم افزار به شدت افزایش دهد. به طور مثال کاربران میتوانند از طریق کد QR به راحتی نرم افزار نصب شده بر روی موبایل خود را به نسخه کامپیوتر آن متصل نمایند. یا برای به اشتراک گذاری فایل مورد نظر در دستگاه دیگر، به راحتی از کد QR برای برقراری ارتباط امن میان دو دستگاه استفاده کنند. همچنین نرم افزارهای فروشگاهی نیز میتوانند از طریق درج کد QR در سایت خود، اطلاعات و همچنین قیمت محصولات را به کاربران موبایل ارائه دهند. حتی برای پرداخت پول به فروشگاه های حضوری نیز میتوان از کد QR استفاده کرده و آن را اسکن کنید. توجه داشته باشید که استفاده از قابلیت کد QR در طراحی اپلیکیشن میتواند امتیاز بسیار خوبی به حساب بیاید.


برچسب ها:

    نظرات


    0 دیدگاه