چرا باید لینک بسازیم؟ تاثیر لینک سازی بر روی سئو سایت

دلارام کشاورز

لینک‌سازی یا لینک بیلدینگ نقش بسیار مهمی در سئو دارد. درصورتی‌که صفحه سایت شما از لحاظ فنی مناسب باشد و محتوای خوبی را برای مخاطب در نظر گرفته باشید، لینک‌سازی موجب افزایش بازدید یا ترافیک سایت شما خواهد شد. این ترافیک ارگانیک است. مسلماً، این روزها لینک بیلدینگ یا لینک‌سازی بیشتر شبیه بازاریابی بسیار مناسب برای صفحات سایت است که در صورت اجرای مناسب می‌تواند رتبه سایت را ارتقا دهد و بازدید کنند بیشتری جذب کند. در ادامه مزایای ایجاد لینک‌سازی و چرا باید لینک بسازیم را توضیح خواهیم داد.  

چرا باید لینک بسازیم

لینک‌سازی چیست؟

 به فرایندی که در آن به دنبال به‌دست‌آوردن هایپر لینک از وب‌سایت‌های دیگر به وب‌سایت خود هستیم، لینک‌سازی می‌گوییم. هایپر لینک، راهی است که کاربران می‌توانند بااستفاده از آن بین صفحات در اینترنت حرکت یا گردش کنند. از طرفی موتورهای جستجو از لینک‌ها برای خزیدن در وب استفاده می‌کنند. آنها با استفاده از لینک‌سازی داخلی که انجام داده‌اید بین صفحات جداگانه در وب‌سایت شما می‌خزند. همچنین با استفاده از لینک‌سازی خارجی بین کل وب‌سایت‌هایی که به هم لینک شده انده نیز می‌خزند.

لینک سازی به دوروش زیر انجام میشود

  • لینک‌سازی داخلی که ارتباط دادن صفحات داخل سایت به همدیگر است.
  • لینک خارجی که معرفی یک سایت دیگر یا بخشی از سایت دیگر در سایت شماست.

لینک سازی داخلی و خارجی، هر دو برای سایت بسیار مهم هستند و دارای کاربرد خاص خود هستند. از طرفی روی رتبه سایت نیز نقش مستیقی را ایفا می‌کنند.

لینک‌ها چگونه ساخته می‌شوند؟

همه لینک‌ها عمداً توسط SEO یا بازاریابان ساخته نمی‌شوند. بسیاری از آن‌ها به دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند، مانند روزنامه‌نگاری که یک خبر را پوشش می‌دهد و به منبعی لینک می‌دهد، یا وبلاگ‌نویسی که دست به معرفی محصول جدید میزند و لینک خرید آن را در سایت خود درج می‌کند.

ایجاد این حالت امتیاز بسیار مثبتی برای وب سایت شما است که در نتیجه محتوای مناسب ایجاد شده است. در واقع زمانی که بتوانید محتوای جدید و کاملی در اختیار مخاطب قرار دهید، احتمال اینکه تحت عنوان منبع معرفی شوید بسیار بالا است. از طرفی محصولی که برای فروش ارائه میدهید نیز میتواند باعث لیک دادن دیگران به شما شود.

 چرا لینک سازی برای موتورهای جستجو اهمیت دارد؟

 دو دلیل بسیار مهم وجود دارد که باعث ایجاد اهمیت برای موتورهای جستجو می‌شود. در واقع موتورهای جستجو از لینک‌سازی برای تشخیص و پیداکردن صفحات جدید در وب و تعیین رتبه سایت استفاده می‌کنند.

زمانی که موتورهای جستجو وارد سایت می‌شوند چند کار انجام می‌دهند. ابتدا باتوجه‌به محتوا و اطلاعاتی که استخراج کرده‌اند سبب ایندکس شدن صفحه می‌شوند. سپس باتوجه‌به کیفیت محتوا و کلمات کلیدی تعیین شده برای محتوا، آن را طبقه‌بندی می‌کنند. در هنگام انجام این فرایند که به‌اصطلاح میگوییم در حال خزیدن در سایت است، به لینک‌های موجود در صفحه وب نیز اهمیت می‌دهد. درصورتی‌که به لینک برسد وارد آن شده و محتوای آن را بررسی می‌کند از طرفی خود لینک‌سازی برای موتور جستجوگر بسیار مهم است و جدا از بحث محتوای وب، تعداد لینک‌هایی به صفحه موردنظر داده شده است باعث افزایش رتبه وب‌سایت می‌شود. از طرفی کیفیت وب‌سایت‌هایی که به شما لینک داده‌اند نیز تأثیر بسیار مناسبی در افزایش رتبه سایت شما دارد.

سئو خارجی یا دریافت بک‌ لینک از دیگر سایت‌ها

سئو خارجی یا دریافت بک‌ لینک از دیگر سایت‌ها

در فرایند لینک‌سازی در یافت لینک یا بک لینک از سایر سایت‌ها یا همان ترافیک خارجی بسیار اهمیت دارد. انجام کارهای مرتبط با سئوی خارجی (Off site SEO) اگر طبق اصول سئو باشد، بسیار مفید است اما اگر از اصول مناسب پیروی نکند نتیجه عکس خواهد داد و افت رتبه شدیدی را ایجاد خواهد کرد.

از طرفی پیج رنک نیز برای سئو بسیار اهمیت دارد. پیج رنک (PageRank) سیستمی است که برای شمارش و ارزش‌گذاری بر اساس کیفیت بک‌لینک ساخته شده است و تعیین می‌کند کدام صفحات از صفحات دیگر مهم‌تر هستند، در نتیجه این اقدام رتبه سایت‌هایی که به هم لینک داده‌اند تعیین می‌شود.

اهمیت لینک‌سازی داخلی

در واقع اولین دلیل ایجاد لینک‌سازی داخلی این است که بازدیدکنندگان و مخاطبان سایت شما بتوانند بین صفحات سایت حرکت کنند و به‌سادگی صفحات مختلفی در دسترس آن‌ها باشد. به طور مثال ممکن است در حین خواندن یک محتوا، مخاطب به کلمه‌ای بر بخورد که برایش ایجاد سؤال کند و نیاز داشته باشد تا درمورد آن کلمه اطلاعات بیشتری به دست آورد. در این حالت اولین چیزی که به ذهن مخاطب می‌رسد سرچ آن کلمه در گوگل است. درحالی‌که ممکن است درباره همان کلمه محتوایی در وب‌سایت شما وجود داشته باشد.

نویگیشن سایت

زمانی که کلمه را به محتوایی که درمورد آن است لینک می‌دهیم به مخاطب کمک می‌کنیم که تنها با انجام یک کلیک به نیازش پاسخ داده شود. با این روش، نه‌تنها کار مخاطب را راحت کرده‌ایم بلکه مخاطب را بیشتر در سایت خود نگه می‌داریم که باعث افزایش رتبه سایت می‌شود. از طرفی این کار نشان‌دهنده کامل بودن محتوای سایت ماست که باعث می‌شود مخاطب دوباره به سایت ما مراجعه کند. به این کاری که انجام می‌دهیم تا مخاطب به سایر مطالب سایت دسترسی داشته راحت داشته باشد site navigation گفته میشود.

اهمیت لینک‌سازی داخلی برای سئو

با انجام لینک‌سازی داخلی نرخ کلیک و عمق کلیک بازدیدکنندگان سایت بالا می‌رود. عمق کلیک یک اصطلاح است که به معنای متوسط تعداد صفحات بازدید شده، هنگام حضور یک بازدیدکننده در سایت است. هر چه عمق کلیک بیشتر باشد این پیام را به موتور جستجوگر می‌دهد که مخاطب از وب‌سایت رضایت بیشتری دارد و مطالب آن سایت جذاب هستند در نتیجه باعث رتبه گیری سایت می‌شود.

از طرفی نرخ بانس یا بانس ریت نیز کاهش پیدا می‌کند. بانس ریت به حالتی گفته می‌شود که مخاطب پس از ورود به سایت، سریعاً سایت را ترک می‌کند. این حالت باعث می‌شود تا موتور جستجوگر فکر کند محتوای سایت برای مخاطب جذاب نبود در نتیجه افت رتبه را لحاظ کند. عمق لینک دقیقاً در تقابل با نرخ بانس است. هرچه عمق لینک افزایش یابد باعث از بین رفت اثر بانس ریت می‌شود.


برچسب ها:

    نظرات


    0 دیدگاه
    instagram logo call button