اهمیت بک لینک در سئو : استراتژی‌های لینک سازی

سمانه پرهیزکار

از گذشته تا به امروز بک لینک برای سئو اهمیت بسیاری داشته است به طوری که در حال حاضر بک لینک(Backlink) گرفتن جز مهمترین شاخصه‌های قابل ارزیابی برای موتورهای جستجو می‌باشد و یکی از فاکتورهایی که برای موتورهای جستجو بسیار اهمیت دارد رنک دهی گوگل می‌باشد. بک لینک یا شبکه لینک سازی که به مجموعه‌ای از لینک‌ها یا پیوندهایی می‌گویند که به سایت خود یا دیگر سایت‌ها داده خواهد شد. در این بخش اهمیت بک لینک در سئو را بررسی خواهیم کرد. 

اهمیت بک لینک در سئو

بک لینک چیست ؟ 

بک لینک زمانی است که سایت‌هایی که مرتبط با شما فعالیت می‌کنند، به وب سایت شما لینک می‌دهند، به این نوع لینک سازی بک لینک یا Backlink می‌گویند. هر چقدر تعداد بک لینک‌های ورودی به سایت شما بیشتر باشد گوگل به وب سایت شما اهمیت بیشتری خواهد داد و اگر در آن موارد سئو رعایت شده باشد، رنک بهتری را از موتورهای جستجو دریافت می‌کنید. گاهی این بک لینک‌ها ممکن است برای سایت شما مضر باشد. باید توجه داشته باشید که از چه سایتی با چه رتبه‌ و جایگاهی بک لینک می‌گیرید. اولویت شما باید این باشد که از سایت‌های مشابه خود که دارای رتبه ، جایگاه و بازدید مناسب است بک لینک بگیرید. 

بررسی بک لینک های سایت

اعتبار یک بک لینک برای وب سایت با فاکتورهای مختلفی ارزیابی می‌شود. 

 • دامنه سایت مبدا : دامنه سایت یا همان سایتی که به شما لینک داده است باید دارای اعتبار باشد. اگر سایت مبدا دارای اعتبار قابل قبول باشد یک پوئن مثبت در نظر گرفته می‌شود. 
  باید بررسی کنید که از سایت‌های با اعتبار بک لینک بگیرید، زیرا سایت‌هایی که از اعتبار بالایی برخوردار نیستند ممکن است به سایت شما ضرر بزنند. 
 • محتوای سایت مبدا : موضوع بعدی که بسیار حائز اهمیت است محتوای سایت مبدا باید هم موضوع یا مرتبط و یا دارای کلمات کلیدی مرتبط با فعالیت سایت مقصد باشد. 
 • صفحه مقصد بک لینک :هنگامی که یک صفحه را برای گرفتن بک لینک مشخص می‌کنید(صفحه مقصد). صفحه باید دارای موضوع مرتبط با عبارتی که در بک لینک است باشد. در صورتی که تگ‌های H1 و H2 و غیره با عبارت لینک گیری همخوانی داشته باشد تاثیر مثبتی بر روی سایت شما خواهد گذاشت. 
 • عبارت لینک شده : عبارتی که لینک می‌دهید باید کاملا هم موضوع با موضوعات مبدا و مقصد باشد و کلمات مرتبط زیادی در این دو صفحه وجود داشته باشد. این نیز بر روی سئو تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. 

راه های جذب بک لینک با کیفیت

 • محتوا با کیفیت : یکی از راه‌ها برای گرفتن بک لینک محتوا خوب و با کیفیت است. در صورتی که محتوای مفید در سایت خود قرار دهید، ممکن است از سایت‌های دیگر بک لینک بگیرید. 
 • کامنت گذاری : کامنت گذاشتن در سایت‌های دیگر یکی از روش‌های آسان بک لینک گرفتن می‌باشد. می‌توانید در انجمن‌ها، تالارهای گفتمان و وبلاگ‌ها کامنت بگذارید و لینک سایت خود را در آن بگذارید. البته کیفیت سایت و مرتبط بودن با موضوع شما بسیار اهمیت دارد. 
 • آدرس سایت خود را در دایرکتوری‌های اینترنی ثبت کنید : ثبت سایت و قرار دادن بک لینک در سایت‌های دایرکتوری یکی از روش‌های کمتر شناخته شده می‌باشد. می‌توانید در این دایرکتوری‌ها به صورت رایگان یا با اندکی هزینه تاثیر خوبی بر روی سایت خود بگذارید. 
اهمیت لینک سازی

استراتژی لینک سازی یا بک لینک

استراتژی لینک سازی یا بک لینک گرفتن در بازار دیجیتال بسیار حائز اهمیت است. بک لینک می‌تواند رتبه، اعتبار و ترافیک سایت شما را افزایش دهد. برای اینکه لینک سازی شما موثر واقع شود به محتوای با کیفیت نیاز دارید. در حقیقت برای لینک سازی شما به نیاز به چیزی با ارزش دارید تا به وسیله آن راه‌های ارتباطی بیشتری را بین سایت خود و دیگر سایت‌ها برای دسترسی دیگر کاربران به اطلاعات بیشتر در اختیار آنها قرار دهید. 

لینک سازی چرا اهمیت دارد؟

 • رتبه سایت شما را بالا می‌برد : یک بک لینک خوب می‌تواند رتبه و جایگاه شما را در موتورهای جستجو تغییر دهد. در صورتی که نوشته‌ها و صفحات شما به طور طبیعی از سایت‌های دیگر بک لینک بگیرند، این امر می‌تواند بر سئو و جایگاه سایت تاثیر بگذارد. 
 • ایندکس سریع : بک لینک‌ها به ربات‌های موتور جستجو کمک می‌کنند که لینک سایت و صفحات شما را سریعتر پیدا کنند و به اصطلاح در سایت شما بخزند. اگر سایت شما نوپا است می‌توانید با خریدن بک لینک به اعتبار آن بیفزایید. 
 • ترافیک : از فواید یک بک لینک خوب این است که می‌توانید بازدید کننده‌های بیشتری را به سایت خود بیاورید و تعداد کلیک سایت خود را افزایش دهید. این امر در بهبود جایگاه سایت در سئو بسیار تاثیرگذار است. 

انواع لینک سازی یا بک لینک

انواع لینک سازی به شرح زیر است:

follow و nofollow

دو نوع لینک سازی برای بهینه سازی موتورهای جستجو وجود دارد که به آنها follow و nofollow می‌گویند. لینک‌ها به طور پیش فرض follow می‌باشند. بر طبق الگوریتم‌های موتورهای جستجو لینک‌های نوفالو یا فالو ارزش و اعتباری به صفحه انتقال نمی‌دهند. البته لازم به ذکر است که متخصصین سئو با داشتن بک لینک نوفالو از یک سایت معتبر می‌توانند مخاطبانی را به سایت شما هدایت کنند. 

لینک سازی داخلی و خارجی 

لینک سازی به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می‌شود. لینک سازی داخلی بین صفحات داخلی وب‌سایت ارتباط برقرار می‌کند، اما لینک سازی خارجی بین صفحات یک وب‌سایت و وبسایت دیگر ارتباط برقرار می‌کند. 


برچسب ها:

  نظرات


  0 دیدگاه
  instagram logo call button