اصول تولید محتوا و اهمیت آن در وبسایت

سمانه پرهیزکار

تولید محتوا یکی از مهم ترین گام ها برای شروع کسب و کار آنلاین است. زیرا موتورهای جستجو سایت ها را براساس میزان و کیفیت محتوای تولید شده شان بررسی و رتبه بندی می کنند. به همین دلیل هم با تولید محتوای مناسب، می توان بازدید سایت را به راحتی بالا برد. به همین دلیل هم امروزه کمتر کسی ممکن است با اهمیت تولید محتوا آشنا نباشد. اما آنچه که شاید خیلی از افراد ندانند ویژگی ها و نوع محتوا مناسب برای موضوعات متفاوت است. ما در این مقاله قصد داریم شما را با اصول تولید محتوا و اهمیت آن در وبسایت آشنا کنیم.

اهمیت تولید محتوا

اصول تولید محتوا

تولید محتوا انوع مختلفی دارد و برای تهیه هر کدام باید اصولی را رعایت کرد که در زیر به آن می پردازیم.

انواع محتوا

محتوا در اصل به هر پیامی است که به طرق مختلف قابل درک و انتشار باشد گفته می شود. انواع مختلف محتوا شامل :

  • محتوای متنی
  • محتوای تصویری مانند: عکس
  • محتوی نمایشی مانند: فیلم
  • محتوای صوتی مانند: پادکست

البته یک محتوا می تواند ترکیبی از موارد بالا باشد.

در تولید محتوا باید یک سری اصول نیز رعایت شود مانند:

شناسایی مخاطب و نیاز های آنان

هر سایتی با هدفی ایجاد می شود، این هدف می تواند ارائه محصول یا خدمات یا حتی اطلاعات ، خاصی باشد که نیاز مخاطبان خاصی را نیز تامین می کند. تولید محتوا نیز باید در همین راستا باشد. به این معنی که ابتدا باید مخاطب هدف شناسایی شده و نیازهای مخاطب بررسی شود و سپس تولید محتوا بر همین اساس صورت بگیرد.

تولید محتوای جدید

 محتوای تولیدی باید جدید و به روز باشد. استفاده از محتوای کپی و تکراری باعث می شود، موتورهای جستجو رتبه شما را کاهش دهند و شما را از دید مخاطابانتان خارج کنند.

استمرار در تولید محتوا

اینگونه نیست که شما با گذاشتن یک یا چند محتوا کارتان تمام شود. تولید محتوا کاری مستمر است. استمرار در تولید محتوا و به روز رسانی سایت باعث بیشتر دیده شدن توسط موتورهای جستجو می شود. همچنین در این استمرار باید یک برنامه زمانی رعایت شود، که بسته به نوع محتوا و موضوع سایت این زمان بندی متفاوت است. اما به طور کلی تولید و انتشار محتوا باید به گونه ای باشد که در این فاصله گوگل شما را به فراموشی نسپارد.

 
رعایت اصول سئو در تولید محتوا

رعایت اصول سئو در تولید محتوا

همان گونه که اصول سئو وبهینه سازی سایت در افزایش رتبه سایت درگوگل موثر است، رعایت اصول سئو و بهینه سازی محتوا نیز در این افزایش رتبه موثر است.

این بهینه سازی سازی اصولی دارد که شامل موارد زیر است:

استفاده از کلمات کلیدی مناسب

در تولید محتوا یکی از مهمترین بخش ها جستجو و یافتن کلمات کلیدی مناسب است. کلمات کلیدی در اصل همان لغات و یا حتی جملاتی هستند که کاربران جهت رسیدن به پاسخ سوالات خود از آنها برای جستجو استفاده می کنند. بر اساس اصول سئو استفاده از کلمات کلیدی بلند بهتر است اما باید بدانید که یک روش برای تمام موضوعات جواب نمی دهد. شما باید براساس موضوع کار خود و متناسب با مخاطب خود بهترین کلمات کلیدی را پیدا کرده و به کار ببرید.

تمرکز بر روی کلمات کلیدی

باید بدانید که در استفاده از کلمات کلیدی در متن یک استانداردی وجود دارد. پس بهتر است حواستان را جمع کنید که در استفاده از کلمات کلیدی از افراط و تفریط  بپرهیزید.

انتخاب عنوان مناسب

زمانی که موضوع مناسب را پیدا و شروع به تولید محتوا کردید، اولین چالش انتخاب عنوان مناسب و جذاب است. عنوان باید شامل کلمات کلیدی باشد و از آنجا که اولین چیزی است که مخاطب می خواند باید به گونه باشد که مخاطب را جذب کرده و مخاطب را آگاه کند که این محتوا به سوالش پاسخ می دهد یا نیازش را رفع می کند.

استفاده از تصاویر مناسب و جذاب

در تولید محتوا ترکیب کردن انواع محتوا خود باعث جذاب تر شدن و جذب مخاطب می شود. استفاده از فیلم ها و تصاویر متناسب با موضوع کمک می کند، مخاطب ارتباط بیشتری با موضع برقرار کند و همچنین زمان بیشتری را در سایت بگذارد. همچنین وجود تصاویر باعث می شود سایت برای مخاطب خسته کننده نباشد.

قراردادن لینک در متن

اگر از سایت های معتبر برای تولید محتوا استفاده می کنید، قرار دادن لینک این سایت ها خود به اعتبار سایت شما می افزاید. همچنین با ایجاد لینک بین موضوعات مرتبط کمک می کنید مخاطب راحت تر به بخش های مختلف سایت دسترسی پیدا کند، که همین موضوع باعث می شود مخاطب زمان بیشتری در سایت شما بماند و این برای موتورهای جستجو مهم است و کمک می کند رتبه سایت افزایش یابد.

نتیجه یک تولید محتوای خوب

وقتی محتوای تولید شده دارای کیفیت بالا باشد و نیازهای مخاطب را رفع کند، به مرور مخاطبان بیشتری را جذب می کند. زمانی که مخاطبان برای استفاده از سایت و محتوای شما می گذارند، مانند یک سنسور ردیاب روی سایت شما عمل می کند که باعث می شود موتورهای جستجوگر گوگل بیشتر و بیشتر سایت شما را ببینند و در نتیجه بیشتر و بیشتر به سایر مخاطبان پیشنهاد دهند.
این دقیقا همان چیزی است که صاحب هر وبسایتی آن را می خواهد؛ یعنی بیشتر دیده شدن و معرفی شدن به افراد بیشتر. اولین پیشنهاد گوگل در صفحه اول یعنی جلوزدن از تمامی رقبا و این همان کاری است که تولید کنندگان حرفه ای محتوا برای شما انجام می دهند.

این نتیجه جذاب تمام اهمیت یک تولید محتوای اصولی و با کیفیت را نشان می دهد.


برچسب ها:

    نظرات


    0 دیدگاه
    instagram logo call button