شرح شغل کارشناس دیجیتال مارکتینگ

فاطمه حسین پور

دیجیتال مارکتینگ شغل جدیدی در عصر رسانه‌های اجتماعی و اینترنت است. تقریباً هر صنعتی به بازاریابان دیجیتال نیاز دارد تا بتواند در جامعه امروزی در روند رقابتی باقی بماند. بازاریاب دیجیتال مسئول بخش بزرگی از حضور آنلاین کسب و کار است. این که آیا آن‌ها بر روی رسانه‌های اجتماعی متمرکز هستند یا توسعه وب سایت به تجارت بستگی دارد. دیجیتال مارکتینگ اصطلاحی است که شبکه گسترده‌ای را ایجاد می‌کند و می‌تواند مسئولیت‌های مختلف زیادی را شامل شود. یک بازاریاب دیجیتال اگر به اندازه کافی سخت کار کند می‌تواند روزی مدیر بازاریابی شود.  بازاریاب دیجیتال باید توانایی مدیریت یک سیستم مدیریت محتوا را داشته باشد. آنها همچنین باید بتوانند با تیم فروش هماهنگ باشند تا کمپین‌های بازاریابی ایجاد کنند.

شرح شغل کارشناس دیجیتال مارکتینگ

مدیر بازاریابی دیجیتال چه می‌کند؟

اصطلاح دیجیتال مارکتینگ نسبتاً جدید است، اگرچه مولفه‌هایی که بازاریابی دیجیتال را تشکیل می‌دهند مدت زیادی است که وجود دارند. تنها در حدود 5 سال گذشته است که بازاریابان، مدیران سئو و صنعت به طور کلی متوجه شده‌اند که یک استراتژی کامل بازاریابی اینترنتی چیزی فراتر از یک مدیر سئو نیاز دارد.‌

تفاوت بین سئو سایت و مدیر بازاریابی دیجیتال چیست؟

سئوکار متخصص در بهینه سازی موتورهای جستجو است و می‌تواند به شما بگوید که چگونه وب‌سایت‌های خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید، چگونه از وب‌سایت‌های دیگر به شما لینک دهند و چگونه مطمئن شوید که وب‌سایت شما توسط Google بهتر دیده شود. به طور خلاصه، تفاوت بین یک مدیر سئو و یک مدیر بازاریابی دیجیتال این است که دومی دارای طیف گسترده‌تری از مهارت‌ها و دانش است و می‌تواند یک استراتژی بازاریابی دیجیتال کامل و جامع را طراحی و اجرا کند که فراتر از مدیر SEO است.

مدیر بازاریابی دیجیتال مارکتینگ چه می‌کند؟

یک مدیر بازاریابی دیجیتال مارکتینگ مسئول برنامه ریزی و اجرای یک کمپین بازاریابی دیجیتال برای تبلیغ یک نام تجاری، محصول یا خدمات در تمام کانال‌های بازاریابی دیجیتال موجود است. نقش او همچنین شامل نظارت بر سایر کارشناسانی است که در تیم او کار می‌کنند.

برخی از وظایف عبارتند از:

بازاریابی محتوا

در دنیای دیجیتال شما به محتوا به هر شکلی (متن، تصویر، ویدئو، صوت و غیره) نیاز دارید زیرا بدون محتوا نمی‌توانید کاری را به صورت آنلاین انجام دهید. سوال این است که به چه نوع محتوایی نیاز دارید، چه کسی محتوا را تولید می‌کند، موضوعات، عناوین، طول محتوا و غیره چیست. این‌ها سوالات معمولی هستند که مدیر بازاریابی محتوا باید به آن‌ها پاسخ دهد و زمانی که مدیر بازاریابی محتوا وجود ندارد. (که در مورد اکثر شرکت‌ها یا آژانس ها صدق می‌کند)، پس این وظیفه مدیر بازاریابی دیجیتال است.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی یک ابزار عالی و حتی رایگان و یک راه فوق العاده برای تبلیغ فروشگاه یا کسب و کار آنلاین شما است، اما چگونه تصمیم می‌گیرید از کدام شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید، چگونه اهداف تعیین کنید و چه نوع محتوایی را منتشر کنید؟ کمپین موفق رسانه‌های اجتماعی چیست و چگونه فالوورهای خود را مدیریت می‌کنید؟ سوالاتی که مدیر بازاریابی دیجیتال باید با مدیر رسانه‌های اجتماعی یا کارشناس رسانه‌های اجتماعی به آن پاسخ دهد.

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی احتمالاً مدیر خود را ندارد مگر اینکه از ایمیل به روشی پیشرفته تر از ارسال خبرنامه و پیشنهادات اشتراک استفاده کنید. این وظیفه مدیر بازاریابی دیجیتال است که استراتژی بازاریابی ایمیلی را برای شرکتی طراحی کند که با استراتژی کلی بازاریابی دیجیتال هماهنگ باشد.

بازاریابی موبایلی

هر کسب و کاری که آنلاین می‌شود باید یک استراتژی بازاریابی تلفن همراه داشته باشد. این کار می‌تواند با ارائه یک وب سایت سازگار با موبایل یا حتی توسعه برنامه‌های کاربردی تلفن همراه برای بازارهای مختلف (اپل استور، گوگل پلی، فروشگاه برنامه آمازون و غیره) 

4 رکن بازاریابی دیجیتال

 • صحبت با مشتری: برقراری ارتباط با مشتری و توضیح دادن مزایای بازاریابی دیجیتال به طور کلی و مهم‌تر از همه مزایا و دستاوردهای کسب و کارشان.
 • استراتژی بازاریابی دیجیتال را طراحی کنید: از تمام ابزارهای موجود برای ایجاد یک استراتژی کامل برای تبلیغ یک تجارت آنلاین استفاده کنید.
 • استراتژی را به مشتری و طرف‌های ذینفع در میان بگذارید: استراتژی را برای مشتری و سایر افراد ذینفع (مثلاً کارشناسان و مدیران تیم او) توضیح دهید.
 • نظارت بر اجرای طرح: بر اجرای طرح بازاریابی دیجیتال نظارت کنید و مطمئن شوید که همه چیز به درستی و به موقع اجرا می‌شود.
چگونه مدیر بازاریابی دیجیتال شویم؟

چگونه مدیر بازاریابی دیجیتال شویم؟

بازاریابی دیجیتال یک مفهوم نظری نیست، بلکه یک مفهوم عملی است. دانستن تئوری‌های پشت تکنیک‌های مختلف بازاریابی دیجیتال کافی نیست، بلکه باید بدانید که چگونه آن‌ها را به طور واقعی اجرا کنید. یک مدیر بازاریابی دیجیتال باید مهارت‌های عملی داشته باشد و این بدان معنی است که دوره بازاریابی دیجیتال محل خوبی برای شروع است، اما کافی نیست. توصیه‌هایی در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک مدیر بازاریابی دیجیتال به شرح زیر است:

 • همه چیزهایی را که باید در مورد سئو بدانید بیاموزید و با ایجاد وب سایت خود شروع به تمرین کنید.
 • مدتی را در فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و لینکدین بگذرانید و هر چیزی را که می‌توانید در مورد پلتفرم‌های تبلیغاتی آن‌ها بیابید.
 • برای تبلیغات گوگل اطلاعات کسب کنید. تبلیغات PPC بخش اصلی بازاریابی دیجیتال است.
 • محتوای خوب برای موفقیت هر کمپین حیاتی است. درباره شناسایی مخاطبین هر کسب و کار و محتوای مناسب آن ها اطلاعات کسب کنید

کلام آخر

یک مدیر بازاریابی دیجیتال نه تنها در زمینه سئو متخصص است، بلکه باید دارای طیف وسیعی از مهارت‌های مرتبط با روش‌های مختلف تبلیغ وب سایت به صورت آنلاین و همچنین مهارت‌های مربوط به برنامه ریزی، کنترل پروژه و مدیریت تیم باشد. سئو مهم‌ترین مهارتی است که ابتدا باید داشته باشید و سپس می‌توانید دانش خود را برای بقیه ایجاد کنید. اگر پایه سئو خوبی نداشته باشید، تبدیل شدن به یک مدیر بازاریابی دیجیتال موفق بسیار دشوار خواهد بود.


برچسب ها:

  نظرات


  0 دیدگاه
  instagram logo call button