چگونه رتبه سایت را در الکسا ببینیم ؟

سمانه پرهیزکار

الکسا (Alexa) یک سرویس وابسته به سایت amazon.com می‌باشد که در سایت Alexa.com می‌توانید رتبه سایت خود را ببینید. هدف این سایت رتبه بندی پایگاه‌های اینترنتی از نظر بازدیدکننده می‌باشد که با در نظر گرفتن یک سری از معیارهای محاسباتی و آماری، سایت‌های مختلف را از جهت میزان دیده شدن صفحات رتبه بندی خواهد کرد. هر وبمستر باید وضعیت و رتبه سایت خود را به طور مداوم بررسی و آنالیز کند. 
در صورتی که بر روی سایت خود کار می‌کنید باید روند پیشرفت سایت و رتبه آن را با ابزارهای مختلف مورد بررسی قرار دهید، تا در صورتی که نتیجه مطلوبی کسب نکردید، روش خود را تغییر دهید. در ادامه توضیح خواهیم داد که چگونه رتبه سایت را در الکسا ببینیم ؟

چگونه رتبه سایت را در الکسا ببینیم

چگونه رتبه سایت را در الکسا ببینیم ؟

برای بررسی رتبه سایت چندین روش وجود دارد. بیشتر سئوکاران از این روش‌ها استفاده می‌کنند که هر یک قابلیت‌های خاص خود دارد!

 • Alexa
 • SERP
 • Domain And Page Authority
 • Google Webmaster

از این ابزارها می‌توان برای چک کردن سئو و رتبه سایت استفاده کرد.  می‌توانید برای شروع تولبار الکسا را بر روی مرورگر خود نصب کنید. برای این کار به قسمت setting مرورگر خود بروید سپس از سمت چپ گزینه extension را انتخاب کنید.

تنظیمات برای تولبار الکسا

بعد از باز کردن تب extension بر روی آیکون open chrome web store کلیک کنید.

تولبار الکسا

سپس در قسمت سرچ کلمه alexa را تایپ کرده و بر روی Alexa Traffic Rank کلیک می‌کنیم، سپس گزینه Add to chrome را می‌زنیم. سپس بر روی Add extension  کلیک می‌کنیم. در آخر آیکون Alexa به تولبار اضافه خواهد شد و می‌توانید از آن استفاده کنید و وضعیت و رتبه انواع سایت‌ها را بررسی کنید. 

نصب الکسا تولبار

می‌توانید بعد از نصب، رتبه سایت خود یا سایت دیگران را بررسی کنید. 

رتبه الکسا

 بررسی رتبه سایت توسط Alexa

وب‌سایت الکسا یکی از سایت‌های است که سئوکاران حداقل روزی یکبار باید آن را چک کنند. الکسا برای هر وب‌سایت یک رنک در جهان و یک رنک در کشوری که مخاطبان اصلی آن سایت هستند را نشان خواهد داد. هر چه اعدادی که الکسا تولبار نشان می‌دهد کمتر باشد نشان از محبوبیت آن سایت می‌دهد. 
رتبه نمایش داده شده برای سایت توسط الکسا دارای نقص‌هایی نیز است. این سایت معیار اصلی برای سنجش رتبه سایت است. در صورتی که مخاطبان سایت شما تولبار را بر روی مرورگر خود نصب کرده باشند و مخاطب از سایت شما دیدن کند رتبه الکسا شما کاهش خواهد یافت. در صورتی که مخاطبان سایت شما تولبار الکسا را نداشته باشند و از وب سایت شما دیدن کنند الکسا نمی‌تواند متوجه حضور کاربران سایت شما شود به همین علت ارزیابی که در اختیار شما قرار می‌دهد دقیق نیست.

راه‌های مشاهده رتبه الکسا

رتبه الکسا را از دو طریق می‌توانید مشاهده نمایید. 

 • روش اول: این روش نصب تولبار بر روی مرورگرتان می‌باشد. که با نصب این قابلیت را خواهید داشت که با رفتن به هر سایتی می‌توانید بدون مراجعه به سایت الکسا، درون مرورگر خود رتبه سایت را ببینید. 
 • روش دوم: استفاده از سایت الکسا برای مشاهده رتبه می‌باشد. با رفتن به سایت اطلاعاتی مانند رتبه سایت، کلمات کلیدی سایت، نرخ خروج، زمان ماندگاری را می‌توانید ببینید. 

اگر قصد ریپورتاژ یا تبلیغات دارید می‌توانید از رتبه الکسا متوجه قدرت سایت شوید. الکسا در حقیقت براساس تعداد بازدیدکنندگان، نرخ خروج و زمان ماندگاری رتبه هر سایت را تخمین می‌زند. 

رتبه سایت در الکسا بر چه اساسی مشخص می شود؟

سایت http://www.alexa.com می‌تواند اطلاعات کاملی را درباره سایت‌ها در اختیار ما قرار دهد. می‌توانید با مراجعه به وب سایت  https://www.alexa.com/siteinfo  آدرس سایت مورد نظر خود را وارد نمایید. این سایت به شما رتبه و ترافیک شما را با جزئیات کامل نشان می‌دهد و در آن امکان مقایسه نموداری ترافیک دو سایت با هم را می‌توانید ببینید. 
برای اینکه ببینید چند سایت به شما لینک داده اند می‌توانید در بخش آدرس بار ، به آدرس سایت عبارت :link را اضافه کنید تا لینک‌هایی که به سایت شما داده شده است را ببینید. برای مثال: (link:.adam-barfi.ir)
وب سایت الکسا وضعیت بازدید سایت‌های مختلف را به مخاطب نشان می‌دهد و به همین علت معیاری برای رتبه‌بندی سایت‌های موجود در سطح اینترنت می‌باشد. 
یکی از علل اهمیت رتبه الکسا ، ارائه اظلاعات به روز و جهانی از وضعیت بازدید سایت‌ها و رتبه بندی جهانی و کشوری آن می‌باشد. این رتبه بندی‌ها به شما کمک می‌کند که حتی اگر تصمیم دارید که به سایت خاصی تبلیغ یا ریپورتاژ دهید از این طریق متوجه شوید که این تبلیغ برای شما بازدهی دارد یا خیر. البته باید توجه داشته باشید که این رتبه کاملا تخمینی است. 


برچسب ها:

  نظرات


  0 دیدگاه
  instagram logo call button