الکسا چیست ؟ آیا رتبه الکسا بر روی رتبه بندی گوگل تاثیر دارد؟

سمانه پرهیزکار

یکی از ابزارهایی که وجود دارد که رتبه بندی سایت‌ها در آن نشان داده می‌شود سایت الکسا می‌باشد که متعلق به شرکت آمازون می‌باشد. شاید از افرادی درباره رنک الکسا یا همان رتبه بندی سایت خود چیزی شنیده باشید و برخی آن را به عنوان یکی از شاخص‌های عملکردی خود آن را در نظر می‌گیرند. می‌توانید با مراجعه به این http://www.alexa.com سایت رتبه سایت خود یا سایتی را در الکسا ببنید. عدد alexa هر چقدر کوچکتر باشد رتبه آن بهتر است و اگر در سایت alexa رتبه سایت‌های گوگل و فیسبوک را بررسی کنید خواهید دید که عدد آن تک رقمی می‌باشد. 

الکسا

الکسا چیست ؟

هر کسی که صاحب کسب و کار است می‌داند که کسب رتبه خوب در موتورهای جستجو ضروری است. در صورتی که موتورهای جستجو شما را در نتایج خود نشان ندهند یافتن مشتری برای شما کار آسانی نخواهد بود. برای یک صاحب وب سایت‌، درک سیستم رتبه بندی الکسا ضروری است.
رتبه alexa به زبان ساده، میزان محبوبیت یک وبسایت را اندازه گیری می کند. اما محبوبیت دقیقاً به چه معناست؟
رتبه alexa از این نظر مهم است که داده‌هایی را در رابطه با نحوه ترافیک و مشارکت در اختیار فرد قرار می‌دهد. این داده‌ها به شما امکان می‌دهد تا درک بهتری از سایت خود و ایده‌ای کلی در این مورد می‌دهد که باید برای بهبود خود کار کنید به شما خواهد داد.

رتبه بندی الکسا خوب چیست؟

الکسا وب سایت‌ها را از شماره 1 تا بی‌نهایت می‌تواند رتبه بندی کند. تا سال 2020 ، حدود 1.5 میلیارد وبسایت وجود داشت که توسط الگوریتم الکسا رتبه بندی شده‌اند.
گوگل شماره 1 وب سایت در جهان با توجه به رتبه بندی alexa است. 500 سایت برتر alexa برای افرادی که می‌خواهند وارد این لیست شوند در الکسا وجود دارد.
البته برای تعیین رتبه الکسا خوب محدوده دقیقی وجود ندارد، اما به طور کلی هرچه عدد کمتر باشد، بهتر است.

رتبه بندی الکسا چگونه تعیین میشود؟

تیم الکسا توضیح می‌دهد که میزان ترافیک و تعداد بازدیدکنندگان و متوسط تعداد صفحاتی که هر نفر در سایت بازدید کرده محاسبه می‌کند. البته در گزارشات alexa نرخ بانس و متوسط مدت زمان حضور کاربران در سایت هم بررسی و ارائه می‌شود، اما این پارامترها در محاسبه‌ی رتبه سایت‌‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

با رقبای خود مقایسه کنید

وقتی صحبت از وبسایت شما می‌شود، می‌توانید رتبه بندی alexa خود را با برخی از رقبای خود مقایسه کنید. نمره الکسا شما در واقع روش شما برای اطلاع از ارزش سایت در مقایسه با رقبا بر اساس سیستم رتبه بندی الکسا است.
زمانی که بدانید رقیب شما چه رتبه‌هایی دارد، می‌توانید با استفاده از SEO بررسی کنید که آنها چه کاری انجام می‌دهند. رتبه الکسا به میزان تخمینی میزان بازدیدکننده کاهش می‌یابد.

رتبه الکسا چه چیزی را نشان می‌دهد؟

الکسا رتبه وب‌سایت‌ها را براساس تعداد بازدیدکنندگان و متوسط تعداد صفحاتی که هر نفر در سایت بازدید کرده محاسبه می‌کند. در گزارش الکسا پارامترهای دیگر مانند نرخ بانس و متوسط مدت زمان حضور کاربران در سایت نشان داده خواهد شد که البته این پارامترها در محاسبه رتبه سایت اعمال نمی‌شود. با بررسی صدها سایت برتر به این نتیجه رسیده‌ایم که ضریب همبستگی بین مدت زمان حضور در سایت و نرخ بانس با رتبه سایت‌ها نزدیک به صفر است.

الکسا و سئو

آیا Alexa Rank بر روی SERP Rankings تاثیر دارد؟ 

تاثیری که رتبه الکسا بر SEO دارد این است که شما می‌توانید درباره وب‌سایت خود اطلاعاتی را کسب کنید و از آنها برای بهبود رتبه بندی SEO خود استفاده کنید. برای مثال می‌توانید درک واضح‌تری از رتبه بندی ترافیک خود داشته باشید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید هزینه‌ای پرداخت کنید. در این حالت alexa  به شما امکان دسترسی به گزارش‌های کامل برای سایت شما و همچنین ابزارهایی برای بررسی SEO را نیز می‌دهد. 

چگونه می توانید رتبه الکسا را ​​در سال 2021 بهبود ببخشید؟

در ادامه راه‌هایی را برای بهبود رتبه الکسا را بررسی خواهیم کرد:

انتشار محتوای با کیفیت

محتوا یکی از مهمترین عوامل تعیین‌کننده برای رتبه بندی بهتر است. وقتی محتوای موضوعی و مفیدی ارسال می‌کنید، کاربران نیز تمایل بیشتری به مطالعه آن خواهند داشت و می‌تواند رتبه الکسا سایت شما را نیز کاهش دهد. این امر باعث افزایش اعتماد، تعداد بازدیدکنندگان و کاربران بیشتر در سایت شما می‌شود.
همچنین، هر چقدر که محتوا برای مخاطب شما آموزنده و باارزش باشد، تمایل آن نیز برای به اشتراک گذاشتن آن با سایر افراد بیشتر می‌شود. این میزان بازدیدکنندگان را افزایش داده و به افزایش رتبه صفحه شما کمک می‌کند.
استفاده از تاکتیک‌های SEO و همچنین ایجاد محتوای جذاب در وب‌سایت‌، محبوبیت وب سایت را افزایش می‌دهد و به کاهش رتبه alexa کمک می‌کند.

کسب بک لینک

هرچه وب‌سایت لینک‌های ورودی بیشتری پیدا کند، این امر به موتورهای جستجو می‌گوید که این سایت دارای اعتبار بیشتری است. البته باید بدانید که با همه پیوندهای ورودی یکسان رفتار نمی‌شود. شما باید به دنبال سایت‌های با کیفیتی باشید که به شما لینک دهند. نوع ایده‌آل بک لینک از سایت‌های دارای اعتبار و دامنه قوی‌تر از شما می‌باشد که همچنین دارای ارتباط موضوعی است. هر چه تعداد پیوندهایی که به سایت شما اشاره می‌کنند بیشتر باشد ، می‌تواند باعث ایجاد بازدید بیشتر شود.

هم در Alexa Rank و هم در SERP Rankings کار کنید

تمایل به بهبود رتبه الکسا بسیار عالی است‌، اما همچنین باید در نظر بگیرید که رتبه الکسا پویا است. در یک بازه زمانی‌، ممکن است امتیاز به نفع شما باشد. با این حال، دفعه بعدی که چک می‌کنید ، ممکن است تغییر کرده باشد. اگر کسب‌و‌کار شما فصلی داشته باشید، در فصل خود ممکن است رتبه الکسای بهتری نسبت به دیگران داشته باشد و برعکس.
این افت رتبه لزوماً به معنای عملکرد بدتر سایت نیست. 
البته باید توجه داشته باشید که رتبه الکسا نیز تاثیری در جستجوی Google ندارد. 

آیا الکسا مهم است؟

سوال اصلی که در این قسمت مطرح است این است که آیا رتبه الکسا اهمیت دارد؟!

در شرایطی که افراد قصد دارند وب‌سایت خود را با دیگر وب‌سایت‌ها مقایسه کنند باید به آمار، اطلاعات و داده‌ها توجه کنند. الکسا یکی از منابع برای رتبه‌بندی سایت‌ها است، که نیازی نیست اطلاعاتی از قبیل آمار کلیک، مدت زمان حضور مخاطب در سایت، میزان تاثیرگذاری آن و غیره به ما بدهد و تنها رتبه سایت را نشان خواهد داد.

الکسا می‌تواند تعداد بازدیدکنندگان هر سایت را به صورت دقیق محاسبه کند. از طرفی شرایط برای تمامی سایت‌ها یکسان است.

نتایج اعلام شده توسط سایت الکسا به طور مستقیم یا به صورت واسطه‌ از طریق ابزارهای بررسی رتبه سایت، همه از پارامترهای مهم بهینه‌سازی وب‌سایت هستند که می‌تواند به تعیین رتبه و جایگاه سایت در نتایج جستجو کمک کنند.

البته باید توجه داشته باشید که تکنیک‌های کلاه سیاه ممکن است آمار بازدید سایت را به صورت غیرواقعی افزایش دهد، که البته این آمار صحت ندارد و ملاک معتبری برای ارزیابی رتبه سایت نیست.

حرف آخر 

لازم به ذکر است که سایت الکسا سایت‌ها را براساس تعداد بازدیدکنندگان و صفحات بازدید شده، رتبه‌بندی می‌کند، این سایت براساس ملاک‌های آماری و محاسباتی می‌تواند سایت‌ها را رتبه‌بندی کند. هر چقدر رتبه سایت کمتر و نزدیک به عدد 1 باشد، به این معناست که سایت بازدید بیشتر و دارای محبوبیت بالاتری از دید مخاطبین خود هستند. 


برچسب ها:

    نظرات


    0 دیدگاه
    instagram logo call button