ابزار سرچ کنسول گوگل را بیشتر بشناسید!

سمانه پرهیزکار

اگر جزو افرادی هستید که برای کسب و کار خود سایت دارید و یا از توسعه دهندگان سایت هستید نیاز است که با ابزار توانمند سرچ کنسول گوگل آشنایی داشته باشید. سرچ کنسول گوگل (همان وبمستر تولز سابق) ابزاری رایگان از گوگل است که می‌تواند به هر کسی که دارای وب سایت است کمک کند تا بر عملکرد و نمایش  سایت خود در نتایج جستجوهای گوگل نظارت کند و بفهمد چه کاری می‌تواند برای بهبود نمایش سایت خود در جستجوها انجام دهد تا بازدیدکننده بیشتری را به وب سایت خود جذب کند.

 برای حضور در نتایج جستجوی گوگل لازم نیست که در سرچ کنسول ثبت نام کنید، اما سرچ کنسول  به شما کمک می‌کند نحوه مشاهده و بررسی گوگل از سایت خود را درک کرده و بهبود ببخشید. این ابزار اطلاعاتی در مورد نحوه خزیدن، فهرست بندی و سرویس دهی  گوگل به وب سایت‌ها ارائه می‌دهد. که این می‌تواند به دارندگان وب سایت کمک کند تا عملکرد جستجو را زیر نظر گرفته و بهینه کنند.

این ابزار به شما آمار کیفی و کمی از حضور کاربران در وب سایتتان را می‌دهد، که براساس آن می‌توان خواست مخاطبان را بهتر درک کرد. همچنین در صورت وجود اشتباه در عملکرد سایت باشد، به شما اعلام می‌کند تا آن را برطرف کنید. شما می‌توانید در صورت نیاز با کمک این ابزار درخواست کنید که صفحه‌ای را از موتور جستجو گوگل حذف کند. در کنار تمام این‌ها اگر خطایی انجام دهید نیز گوگل از این طریق به شما اخطار می‌هد. در کل می‌توان گفت به کمک ابزار سرچ کنسول می‌‌توانیم بیشترین بهره را در جهت اهدافمان از موتور جستجوی گوگل ببریم.

ابزار سرچ کنسول گوگل

چه کسی باید از سرچ کنسول گوگل استفاده کند؟

هر کسی که یک وب سایت دارد از مبتدی تا متخصص، از تازه وارد تا پیشرفته، Search Console می‌تواند به همه این افراد کمک کند.

صاحبان مشاغل: حتی اگر خودتان از سرچ کنسول استفاده نمی‌کنید، باید راجب آن مطلع باشید و درباره آن بدانید. با اصول بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجو آشنا شوید و بدانید چه ویژگی‌هایی در جستجوی گوگل وجود دارد.

متخصصان یا بازاریابان سئو: به عنوان کسی که روی بازاریابی آنلاین تمرکز دارد. سرچ کنسول به شما کمک می‌کند تا بازدید وب سایت خود را کنترل کنید، رتبه بندی سایت خود را بهینه کنید و در مورد نمایش سایت خود در نتایج جستجو، آگاهانه تصمیم بگیرید. شما می‌توانید از اطلاعات موجود در سرچ کنسول برای تاثیرگذاری بر تصمیمات فنی وب سایت و انجام تجزیه و تحلیل پیشرفته بازاریابی همراه با سایر ابزارهای گوگل مانند آنالیتیکس، گوگل ترند و تبلیغات گوگل استفاده کنید.

مدیران سایت: شما به عنوان مدیر سایت به عملکرد درست سایت خود اهمیت می‌دهید. سرچ کنسول به شما امکان می‌دهد تا به راحتی خطاهای سرور، مشکلات بارگذاری سایت و موارد امنیتی مانند هک و بدافزار را کنترل کرده و در مواردی آن‌ها را برطرف کنید. همچنین می‌توانید از این ابزار برای اطمینان از حفظ و نگهداری سایت یا تنظیماتی که با توجه به عملکرد جستجو انجام می‌دهید اطمینان حاصل کنید.

توسعه دهندگان وب: اگر در حال ایجاد نشانه گذاری و یا کد واقعی برای سایت خود هستید، سرچ کنسول گوگل به شما کمک می‌کند تا موارد مشترک با نشانه گذاری، مانند خطاها یا داده‌های ساختار یافته را بررسی و برطرف کنید.

سرچ کنسول گوگل چه کاربردی دارد؟

کاربردهای سرچ کنسول را می‌توانیم به ۴ بخش گزارش‌ها، درخواست‌ها، تنظیمات و پیام‌ها تقسیم کنیم.

سرچ کنسول در موارد زیر کاربرد و فایده دارد:

 • فهمیدن وضعیت حضور وبسایت در نتایج جستجو
 • درک کاربرانی که از جستجوی گوگل وارد وبسایت می‌شوند
 • رفع مشکلاتی که روی حضور وبسایت در جستجوی گوگل تاثیر دارند
 • بهبود کیفیت و کارایی وبسایت
 • پیدا کردن مخاطبان هدف
 • دریافت اخطارها و پیام‌های گوگل

معرفی نقشه سایت (Sitemaps) از راه سرچ کنسول گوگل

نقشه سایت راهی برای نمایش بخش‌های مختلف سایت شما به گوگل است. گوگل آن را فهرست‌بندی می‌کند و در نتایج جستجو قرار می‌دهد. اما معرفی آن به گوگل بر عهده شماست. این شمایید که باید نقشه سایتتان را به گوگل ارسال کنید و بهتر است این کار را در ابتدای راه‌اندازی وب‌سایتتان، با استفاده از ابزار سرچ گوگل انجام ‌دهید.

پیدا کردن خطاهای سایت (Site Errors) از طریق سرچ کنسول گوگل

بررسی خطاهای وب‌سایت و رفع آن‌ها مهم است و نباید در مورد آن‌ها تعلل کرد. می‌توانید با استفاده از گوگل سرچ کنسول این کار را انجام دهید. این سرویس همه خطاهای سایت را به شما نشان می‌دهد.

قابلیت استفاده از موبایل (Mobile Usability)

امروزه تقریبا همه کاربران با تلفن همراهشان در اینترنت جستجو می‌کنند و گوگل هم تجربه آن‌ها را در رتبه‌بندی خود در نظر می‌گیرد. بنابراین نحوه عملکرد سایت روی تلفن‌های همراه اهمیت زیادی دارد. در نتیجه قابلیت استفاده از موبایل در این ابزار اهمیت زیادی دارد. سعی کنید با این ابزار مفید نحوه نمایش سایت در گوشی‌های تلفن همراه را بهتر کنید و کاربران را راضی نگه دارید.

پیوندها (Links) در سرچ کنسول

پیوندها یا همان لینک‌ها، بخش دیگری است که در GSC وجود دارد. این قسمت شامل لیستی از لینک‌های داخلی، خارجی و متن‌های حاوی لینک (Anchor Texts) است. لینک‌های داخلی، بخشی است که کنترل آن در دست شما قرار دارد. اگر تعداد لینک‌های داخلی خیلی کم باشد و به عبارتی شبکه‌‌سازی درستی درون سایتتان انجام نشده باشد، باید این مشکل را برطرف کنید. این مسئله اهمیت زیادی دارد، زیرا از طریق این شبکه‌سازی می‌تواند اطلاعات بیشتری از سایت شما دریافت کند و در این صورت آنالیز سایتتان راحت‌تر خواهد بود.

اگر سایتتان پیوندهای خارجی دریافت کرده باشد یا در محتوای سایتتان به سایت‌های معتبر دیگر هم اشاره کرده باشید، اعتبار بیشتری نزد گوگل پیدا می‌کنید. پس سعی کنید که با نوشتن متن‌های مستند و مفید و همینطور ویرایش و به‌روزرسانی نوشته‌های قبلی در جهت بهبود سئو سایت، لینک‌های خارجی دریافت کنید.

سرعت (Speed) سایت از دید سرچ کنسول

یکی دیگر از قسمت‌های مهم سرچ کنسول نمودارهایی که در این بخش وجود دارد، نشان می‌دهد که سرعت وب‌سایت شما برای موبایل و رایانه چگونه است. در این نمودارها، سرعت به صورت “کند” ، “متوسط” و “سریع” نمایش داده می‌شود.

موارد گفته شده پر استفاده‌ترین موارد کاربرد گوگل سرچ کنسول هستند، اما این ابزار کاربردهای دیگری هم دارد که هنگام استفاده از آن متوجه خواهید شد. پس حتما استفاده از این سرویس را در اولویت کارتان قرار دهید تا بتوانید میزان آگاهی نسبت به برند و فروش محصولاتتان را افزایش دهید.

عمده ترین تفاوت گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول

هردوی این ابزارها اطلاعات مفیدی در اختیار ما قرار می‌دهند اما به روش متفاوتی. گوگل آنالیتیکس اتفاقاتی که بعد از ورود کاربر به سایت رخ داده را بررسی می‌کند اما گوگل سرچ کنسول اتفاقاتی که قبل از ورود کاربر به سایت رخ داده را نشان می‌دهد.
دومین تفاوت این است که سرچ کنسول تاثیر موتور جستجو بر سایت را نمایش می‌دهد، ولی گوگل آنالیتیکس نحوه تعامل کاربران سایت را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

چگونه می‌توانیم سرعت سایت خود را افزایش دهیم؟

برای افزایش سرعت سایت خود باید چند نکته را رعایت کنید. یکی از مهم‌تیرن نکته‌ها؛ انتخاب خدمات میزبانی هاست و دامنه مناسب است. شما می‌توانید با خواندن مقاله، چگونه سرعت سایت را افزایش دهیم؟ سرعت سایت خود را افزایش دهید.


برچسب ها:

  نظرات


  0 دیدگاه
  instagram logo call button