لینک های follow و nofollow چیست؟ چه تفاوت‌هایی دارند؟

سمانه پرهیزکار

افرادی که علاقه مند به کار کردن در زمینه سئو هستند باید با لینک های follow و nofollow آشنا شوند. لینک هایی که یک صفحه یا یک سایت را به سایت دیگر متصل می‌کند به دو صورت است، لینک های داخلی و لینک های خارجی. در صورتی که این اتصال از یک صفحه سایت به صفحه دیگری از همان سایت انجام شود لینک داخلی نام دارد. در شرایطی که اتصال از یک صفحه سایت به صفحه دیگری از یک سایت دیگر پیوند داده شود به آن لینک خارجی می‌گویند. حال این لینک ها دارای دو ویژگی فالو و نوفالو هستند. در ادامه درباره هریک از این ویژگی ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

لینک های follow و nofollow

لینک های نوفالو یا No Follow

در حقیقت لینک های نوفالو لینک هایی هستند که امتیاز سئو ندارند، لینک لینک ها مبدا به مقصد حرکت نمی‌کنند و در حقیقت کمک خاصی به بهبود سایت مقصد نخواهد کرد. این لینک به گوگل این پیام را می‌دهند که آن را دنبال نکنند و به آن لینک نروند. در اصل شما توسط این لینک اعلام خواهید کرد که نباید در محاسبه پیج رنک شما وارد شود. اما اجازه ایندکس شدن این صفحات را به موتورهای جستجو خواهید داد. لینک نوفالو شبیه به لینک های فالو هستند که باید این ویژگی به تگ لینک اضافه شود و آن ویژگی “rel=”nofollow” می‌باشد. این لینک به موتورهای جستجو این پیغام را می‌دهد که از امتیاز و سئو سایت من برای سایت مقصد که در لینک قرار دارد ارزشی قائل نشود. 

<a href=”http://my-site.com/” rel=”nofollow”>Click to see my website</a>

مزایای استفاده از خاصیت نوفالو یا Nofollow

افزایش ترافیک سایت با لینک های nofollow: این لینک ها به صورت نوفالو هستند و باعث افزایش ترافیک سایت شما می‌شوند. 

با تگ nofollow از کاهش اعتبار وب سایت خود جلوگیری کنید: زمانی که لینک های ورودی و خروجی سایت شما نامعتبر باشد ممکن است اعتبار سایت شما به خطر بیفتدلینک های خروجی نامعتبر می‌تواند اعتبار سایت شما را کاهش دهند. در صورتی که لینک های خروجی لینک مقصد نامعتبر باشد باید از تگ نوفالو استفاده کنید. این کار اعتبار سایت شما را خدشه دار نخواهد کرد. این حالت برای لینک های ورودی نیز می‌تواند صادق باشد.

استفاده از تگ nofollow برای جلوگیری از پنالتی شدن توسط گوگل: این نوفالو بودن لینک ها می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی رتبه آنها بگذارد. نوفالو بودن بر روی پیج رنکینگ تاثیری نمی‌گذارد اما می‌تواند بازدید خوبی را برای شما ایجاد نماید. در صورتی که در بک لینک ها و رپورتاژهای آگهی از این تگ استفاده نکنید ممکن است توسط گوگل جریمه شوید. حتی در مواردی ممکن است سایت شما توسط گوگل پنالتی شود. این نوفالو بودن لینک می‌تواند از جریمه شدن سایت جلوگیری نماید. 

جلوگیری از duplicate content (محتوای تکراری): در سایت شما ممکن است دو لینک مختلف با انکر تکست مختلف به یک صفحه داخلی یا خارجی لینک داده شود. در صورتی که شما در یکی از تگ نوفالو استفاده نکنید، دچار داپلیکیت کانتنت می‌شود و بر روی رتبه شما در گوگل تاثیر می‌گذارد و منجر به کاهش رنک شما در صفحات جستجوی گوگل می‌شود.

بک لینک های خریداری شده: بهتر است اگر بک لینک خریداری کرده اید، از لینک های نوفالو برای استفاده کنید. زیرا گوگل از الگوریتم های پیچیده ای برای شناسایی لینک های خریداری شده استفاده خواهد کرد و در صورتی که متوجه شود شما را جریمه خواهد کرد. 

جلوگیری از کاهش اعتبار صفحه: گاهی باید در صفحات خود از تعداد زیادی لینک خارجی استفاده نمایید، تعداد بالای لینک خارجی می‌تواند بر روی اعتبار سایت شما تاثیر منفی بگذارد. با نوفالو کردن این لینک ها می‌توانید از کاهش اعتبار سایت خود جلوگیری نمایید. 

لینک های فالو (Follow)

در صورتی که لینک به صورت Dofollow یا فالو است یعنی سایت شما با سایتی که در آن لینک قرار داده اید اصطلاحا پیوند خورده است. موتورهای جستجو به هنگام برخورد با این لینک ها آن را دنبال می‌کنند. در سایت باید به تعداد کمی لینک قرار بگیرد زیرا استفاده بیش از حد از این لینک ها می‌تواند درجه و رتبه سئو سایت را کاهش دهد. لینک های فالو تگ خاصی ندارند و لینک های معمول لینک های فالو محسوب می‌شود. اگر لینک سازی به صورت فالو به درستی انجام نشود ممکن است نتیجه معکوس بگیرد و بر روی رتبه سایت شما تاثیر بگذارد. باید در لینک های معتبر بک لینک سازی کنید، چرا که می‌تواند بر روی اعتبار لینک های موجود در سایت شما تاثیر بگذارد. این لینک ها نیازی به کدنویسی خاصی ندارند و در صورتی که فرد یک لینک به سایت دیگر می‌دهد گوگل آن لینک را به عنوان فالو در نظر خواهد گرفت و بر روی سئو تاثیر مستقیم می‌گذارند.

تفاوت لینک های follow  و nofollow

تفاوت لینک های follow  و nofollow

از لحاظ ساختار لینک های فالو و نوفالو با یکدیگر در تگ rel=nofollow تفاوت دارند. 

انتقال پیج رنک: رنک پیج تنها توسط لینک های فالو انجام می‌شود. در شرایطی که سایت شما لینک فالو دریافت می‌کند بخشی از ارزش سایت به سایت شما انتقال خواهد یافت. در عوض تگ نوفالو هیچ گونه تاثیر بر روی رنک سایت شما نخواهد گذاشت. 

تغییر در پیج اتوریتی: پیج اتوریتی و دامین اتوریتی با بک لینک هایی که سایت یا دامنه آنها را دریافت می‌کند ارتباط مستقیم دارد. لینک های فالو در می‌توانند آتوریتی یک صفحه را به سایت لینک گیرنده انتقال دهند. در صورتی که سایت مبدا دارای پیج آتوریتی بالا باشد بر روی سایت تاثیر مثبت خواهد گذاشت. در صورت پایین بودن پیج اتوریتی تاثیر منفی می‌گذارد، اینکه تصور کنید که تاثیری بر بر روی سایت نخواهد گذاشت تصوری غلط است.

تاثیر انکرتکست: انکر تکست ها برای موتورهای جستجو بسیار اهمیت دارند و ربات ها یا خرنده های گوگلمتن لینک را به صورت دقیق مورد بررسی قرار خواهند داد و براساس آن، نوع لینک به یک وب سایت امتیاز و رتبه می‌دهند. انکر تکست تاثیر زیادی بر روی ارتقا جایگاه یک وب سایت خواهد گذاشت. در شرایطی که لینک نوفالو باشد ربات گوگل به انکر تکست توجهی نخواهد کرد.

چگونه لینک های فالو را از نوفالو تشخیص دهیم؟

تشخیص لینک های فالو و نوفالو به این شکل است که بر روی لینک مورد نظر خود کلیک راست می‌کنید و سپس گزینه Inspect را می‌زنید. بعد از انتخاب این گزینه کدهای منبع این صفحه را خواهید دید. سپس می‌توانید عبارت نوفالو را جستجو کنید و لینک های فالو را ببینید. در مرورگر فایرفاکس می‌توانید کلیک راست کنید و گزینه View Page Source را انتخاب کنید تا منبع و کدهای صفحه مورد نظر را ببینید. 

چگونه لینک های nofollow در سئو سایت تاثیر می گذارد؟

لینک های نوفالو می‌توانند رتبه لینک مقصد را تغییر دهد. البته این اتفاق در همه موارد رخ نمی‌دهد. باید توجه داشته باشید که گوگل به لینک های نوفالو سایت های قوی اهمیت می‌دهد تا لینک های فالو سایت های ضعیف. لینک های نوفالو تاثیر مستقیمی بر روی سئو سایت نخواهد گذاشت، اما تاثیر غیرمستقیم آن می‌تواند بر روی نتایج گوگل تاثیر بگذارد. 

لینک سازی طبیعی: بک لینک های طبیعی برای گوگل بسیار مهم هستند و از طرفی اگر بک لینک های بی کیفیت و غیرطبیعی بخرید جریمه خواهید شد و الگوریتم های گوگل متوجه خرید این بک لینک ها خواهند شد. در صورتی که تمامی لینک ها فالو باشند گوگل این کار شما را به عنوان تقلب در نظر خواهد گرفت. بهترین درصد برای لینک های فالو بالای 60 درصد و کمتر از 85 درصد است. برای اینکه تعداد لینک های فالو سایت را با نوفالو مقایسه کنید می‌توانید از سایت majestic استفاده نمایید.

افزایش بازدید سایت با لینک نوفالو: همانطور که اشاره کردیم لینک های نوفالو بر روی رنکینگ پیچ و دامن آتوریتی تاثیری نخواهد گذاشت، در عوض بر روی بازدید از سایت شما تاثیر می‌گذارد. علاوه بر موارد گفته شده تعداد و حجم بازدید طبیعی از یک سایت توسط بک لینک نوفالو تامین می‌شود. 

استفاده از کدامیک از این لینک ها بهتر است؟

حفظ تعادل در استفاده از لینک های فالو و نوفالو بسیار اهمیت دارد. لینک های فالو بر روی رتبه و سئو تاثیر مثبت خواهد گذاشت. اما استفاده از لینک های نوفالو نیز مزایایی دارد که در بالا به آن اشاره کردیم.


برچسب ها:

    نظرات


    0 دیدگاه
    instagram logo call button