سوشال بوکمارکینگ چگونه به بهبود رتبه سایت کمک می‌کند؟

دلارام کشاورز

بوکمارک به معنی نشانک است. با استفاده از سوشال بوکمارکینگ ، کاربران لینک‌هایی را از وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها یا صفحات ورودی که دوست دارند جمع‌آوری می‌کنند و ارزش اطلاعاتی بیشتری به آنها ارائه می‌دهند. در واقع سوشال بوکمارکینگ روشی است که افراد با کمک آن بوکمارک‌های وب را ذخیره و جستجو می‌کنند.

شما می‌توانید هر یک از صفحات بوکمارک شده را به‌سرعت پیدا کنید؛ مانند صفحات یک کتاب با بوکمارک واقعی. همه مرورگرهای اینترنتی رایج از فایرفاکس گرفته تا گوگل کروم و اینترنت اکسپلورر گزینه بوکمارک را با عناوینی چون “این صفحه را به موارد دلخواه خود اضافه کنید”، ارائه می‌دهند. با سوشال بوکمارکینگ، بوک مارک در مرورگر تنظیم نمی‌شود، بلکه توسط یک ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی تنظیم می‌شود؛ بنابراین همه کاربران می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

سوشال بوکمارکینگ چیست

چرا باید از سوشال بوکمارکینگ استفاده کنم؟           

علاوه بر محتوای وب‌سایت شما، بک‌لینک‌ها یک فاکتور رتبه‌بندی بسیار مهم برای گوگل هستند. شما می‌توانید از آن برای لینک دادن کلمات کلیدی و افزایش رتبه وب‌سایت خود استفاده کنید. راه‌های مختلفی برای ساخت بک‌لینک وجود دارد که سوشال بوکمارکینگ یکی از کارآمدترین روش‌های آن است.

اینجاست که جنبه سئو مطرح می‌شود.  یعنی سوشال بوکمارک‌ها یکی از ابزارهایی هستند که بک‌لینک ارگانیک تولید می‌کنند،درنتیجه سئو شما افزایش رتبه پیدا می‌کند. آنها ترافیک سایت را افزایش خواهند داد و با افزایش بک‌لینک شما باعث افزایش رتبه شما در گوگل می‌شوند.

هرچه محتوای یک وب‌سایت از نظر لینک محبوب‌تر باشد، در نتایج جستجوی ارگانیک موتورهای جستجو مانند گوگل بالاتر ظاهر می‌شود. نتایج جستجوی ارگانیک (طبیعی) مواردی هستند که رایگان هستند و با یادداشت ” AdSense ” مشخص نشده‌اند. فرض کنید شرکت شما یک شرکت ساختمانی است و شما در مورد موضوع فعلی “قانون قراردادهای ساخت‌وساز جدید” وبلاگ می‌نویسید. با این مقاله تخصصی می‌خواهید خوانندگان را آگاه کنید و شایستگی حرفه‌ای خود را ثابت کنید. اما مطمئناً شما بیش از همه می‌خواهید بازدیدکنندگان وب‌سایت و افراد علاقه‌مند را جذب کنید. هرچه کاربران بیشتری شما را “بوکمارک” کنند، کلیک‌های بیشتری به پست شما راه پیدا می‌کند.

مزایای سوشال بوکمارکینگ

مزایای سوشال بوکمارکینگ عبارت است از:

به شما کمک می‌کند تا ویروسی شوید!

ممکن است از راه‌های زیادی برای افزایش سئوی وبلاگ خود استفاده کرده باشید.  برخی ممکن است در این راه‌ها به موفقیت برسند و بک لینک خوبی بگیرند اما خطرات آن را نمی‌توان دست کم گرفت و هیچ چیزی جای بک لینک ارگانیک را نخواهد گرفت. این جا است که سوشال بوکمارکینگ وارد می‌شود. وقتی لینکی از پست وبلاگ خود را به‌عنوان بوکمارک در سایت‌های مختلف سوشال بوکمارکینگ ارسال می‌کنید، کاربران به طور خودکار وقتی وبلاگ شما را مشاهده می‌کنند، به آن هدایت می‌شوند. هنگامی که بازدیدکنندگان جدید را با وبلاگ خود علاقه‌مند کردید، آنها به طور خودکار پست‌های شما را در سایت‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی، بوکمارک می‌کنند. به لطف تعداد زیادی بک‌لینک، ترافیک بیشتری دریافت خواهید کرد. بااین‌حال، مطمئن شوید که محتوای شما جالب و منحصربفرد است وگرنه نمی‌توانید بازدیدکنندگان جدیدی جذب کنید.

افزایش ترافیک

هنگامی که وبلاگ شما به لطف سوشال بوکمارکنیگ در رسانه‌های اجتماعی همه‌گیر شد، شاهد افزایش ترافیک خواهید بود. مطمئن شوید که به ارسال بوکمارک‌های خود در یک سایت بسنده نکنید. برای افزایش ترافیک ورودی در چندین سایت پست کنید. لینک‌های خود را در سایت‌های سوشال بوکمارکینگ مانند Google+، Reddit، Technorati، Delicious و Digg پست کنید. ارسال در این سایت‌ها رایگان است، بنابراین نیازی به‌صرف هزینه ندارید. هنگامی که این سایت‌های سوشال بوکمارکینگ به ترافیک وبلاگ شما کمک می‌کنند، تجزیه‌وتحلیل صفحه خود را مشاهده کنید و تعیین کنید که کدام یک از این سایت‌ها بیشتر از بقیه مشارکت دارند. شما می‌توانید بوکمارک خود را بر این اساس تغییر دهید.

برند خود را بسازید

با سوشال بوکمارکینگ، ترافیک هدفمندی دریافت می‌کنید. هنگامی که مشتریان  خواسته مد نظر خودشان را در سایت شما مشاهده کنند، به طور خودکار به رشد برند کمک می‌کنید. هنگامی که کاربران جدید وبلاگ شما را جذاب بدانند، آن را به اشتراک می‌گذارند. سایت‌های سوشال بوکمارکینگ اغلب به کاربران اجازه می‌دهند تا سایت‌های مختلف را بررسی کنند. بسته به ترجیح کاربر، برخی از پست‌ها دیده نمی‌شوند و برخی از آنها پوشش بیشتری دریافت می‌کنند. هنگامی که شما یکی از محبوب‌ترین سایت‌ها باشید، به طور خودکار افراد زیادی به بوکمارکهای جدید شما توجه خواهند کرد و کاربران جدید هم بیشتر به سمت سایت شما هدایت می‌شوند.

بهبود SERP

سوشال بوکمارکینگ یک راه راحت برای ایجاد لینک‌های یک‌طرفه است. نه تنها خود بک لینک‌ها باعث افزایش رتبه شما می‌شوند بلکه  خود سایت‌های بوکمارک تأثیر مثبتی در رتبه‌بندی سایت‌های بوکمارک شده دارند. آنها در نهایت رتبه صفحه و SERP سایت‌ها را بهبود می‌بخشند. در نتیجه سوشال بوکمارکینگ راهی مناسب برای بهبود رتبه‌بندی موتورهای جستجو است.

ابزار سوشال بوکمارکینگ

معایب سوشال بوکمارکینگ

مانند هر روش دیگری، این روش نیز می‌تواند برخی مشکلات ر ا ایجاد کند. درحالی‌که بوکمارکینگ می‌تواند به شما در زمینه SEO و SERP کمک کند، اما می‌تواند مشکلات بعدی زیادی را نیز ایجاد کند. چندین سایت وجود دارند که از بوکمارک‌های شما برای ایجاد بک‌لینک برای وب‌سایت خود بدون تولید محتوای جدید استفاده می‌کنند. این وب‌سایت‌های جعلی به‌سادگی موارد ناخواسته را اضافه می‌کنند و درتلاشند تا با بوکمارک‌های شما به آنها کمک کند رتبه خود را بهبود ببخشند.

ساختار برچسب یا متا تگ

از آنجایی که سوشال بوکمارکینگ هنوز یک مفهوم جدید است، اطلاعات زیادی در مورد آن وجود ندارد. هیچ راه رسمی برای تنظیم نحوه برچسب‌گذاری یا تگ‌گذاری سایت‌های سوشال بوکمارکینگ بر لینک‌های مختلف وجود ندارد. از آنجایی که این افراد هستند که این بوکمارک‌ها را برچسب‌گذاری می‌کنند، احتمال خطای انسانی نیز وجود دارد. چنین خطاهایی باعث ایجاد ناهماهنگی در سازماندهی محتوا می‌شود. از آنجایی که افراد آزادی ایجاد برچسب‌ها و محتویات بوک مارک خود را دارند، خطر ارسال هرزنامه یا اسپمر بسیار زیاد است. این مشکل از زمانی که افراد محتوای بوکمارک شده را از افرادی به آنها متصل نیستند، مشاهده می‌کنند؛ بیشتر شده است. ارسال اسپمر می‌تواند از یافتن وب‌سایت یا صفحه واقعی توسط کاربر جلوگیری کند.

گوگل بوکمارک هنوز هم کار می‌کند؟ (google.com/bookmarks)

چه کسی بک‌لینک از گوگل نمی‌خواهد؟ با بوکمارک‌های گوگل امکان دریافت بک‌لینک دارید. تنها چیزی که نیاز دارید یک حساب کاربری گوگل است. شما می‌توانید بلافاصله از طریق آدرس اینترنتی داده شده در عنوان به سرویس نشانک گوگل دسترسی پیدا کنید. پس از اینکه در صفحه نمای کلی قرار گرفتید، می‌توانید روی “افزودن بوکمارک” در قسمت منوی سمت چپ کلیک کنید. فرم ظاهر می‌شود. ترکیب کلمه کلیدی موردنظر خود را در زیر نام وارد کنید. آدرس موردنظر خود را در قسمت Location وارد کنید. در زیر برچسب‌ها می‌توانید دسته‌ای را وارد کنید که نشانک شما باید در آن ذخیره شود. سپس فقط روی “افزودن بوکمارک” کلیک کنید و یک بک‌لینک در گوگل ایجاد کرده‌اید. سپس ورودی شما در نمای کلی قابل‌مشاهده خواهد بود. بااین‌حال گفته می‌شود، پس از به‌روزرسانی در دسامبر 2021 دیگر از بوکمارک‌ها پشتیبانی نمی‌کند. بوکمارک‌های موجود هنوز وجود دارند، اما هیچ بوکمارک جدیدی نمی‌توان اضافه کرد.

پینترست یک ابزار مفید برای سوشال بوکمارکینگ

 بیشتر شبکه‌های اجتماعی می‌توانند نقش سوشال بوکمارینگ را ایفا کنند و برای شما بک لینک تولید کند. در این بین پینترست یک شبکه اجتماعی با ویژگی‌های سوشال بوکمارکینگ کامل است. پین کردن مطالب و لینک ها در اکانت پینترست باعث می‌شود بک لینک زیادی دریافت کنید. بهتر است با سایر کاربرانی که به موضوعات مشابه علاقه‌مند هستند تعامل داشته باشید تا کاربران هدف راحت تر شما را پیدا کنند.

Linkarena (linkarena.com)

سوشال بوکمارک Linkarena در سال 2004 ایجاد شده است. این سیستم یک سرویس سوشال بوکمارکینگ خالص است. تنظیم بک‌لینک در سرویس بسیار آسان است. پس از ورود موفقیت‌آمیز به سیستم، به‌سادگی روی “بوکمارک‌ها” در منوی بالا کلیک کنید، سپس به طور خودکار به بخش شخصی خود منتقل خواهید شد. سپس بر روی “بوکمارک” کلیک کنید. اکنون فرمی ظاهر می‌شود که در آن می‌توانید URL را وارد کنید.

سپس Linkarena به طور خودکار فیلدها را پر می‌کند. بااین‌حال، شما هنوز هم می‌توانید این موارد را مطابق میل خودتنظیم کنید. شما می‌توانید عنوان خود را وارد کنید (عنوان به وب‌سایت شما پیوند داده می‌شود)، توضیحات و برچسب‌ها را وارد کنید. لطفاً کادر “خصوصی” را علامت نزنید. پس از ذخیره، به نمای کلی سوشال بوکمارک خود بازگردانده می‌شوید. اکنون خواهید دید که عنوانی که وارد کرده‌اید به وب‌سایت شما لینک داده شده است.

 


برچسب ها:

    نظرات


    0 دیدگاه
    instagram logo call button