چگونه امنیت اینستاگرام را تامین کنیم؟

فاطمه حسین پور

اینستاگرام همانند بسیاری از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، نیز می‌تواند یک شمشیر دو لبه باشد. از یک طرف، یک راه عالی برای به اشتراک گذاشتن عکس، فیلم و محصولات است. اما از سوی دیگر، می‌تواند به همان اندازه در به خطر انداختن حریم خصوصی و امنیت شما موثر باشد. خوشبختانه، چند کار وجود دارد که می‌توانید برای محافظت از اکانت اینستاگرام خود انجام دهید. در مورد امنیت سایبری، هیچ طرحی بی‌خطا نیست. بنابراین توجه داشته باشید که حتی اگر این نکات را اجرا کنید.  باز هم در معرض خطر افتادن اطلاعات شخصی خود به دست افراد نادرست هستید. با این حال، با اعمال این تنظیمات در برنامه اینستاگرام خود برای اندروید یا آیفون، خطرات خود را به طور چشمگیری کاهش خواهید داد.

چگونه امنیت اینستلگرام را تامین کنیم؟

احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال کنید!

یکی از ساده‌ترین کارهایی که می‌توانید برای بهبود امنیت اکانت اینستاگرام خود انجام دهید، فعال کردن احراز هویت دو مرحله‌ای است. برای این کار باید شماره تلفن خود را به حساب خود اضافه کنید. (اگر حساب خود را فقط با ایمیل یا اعتبار فیسبوک ایجاد کرده باشید) این کار یک لایه اضافی به امنیت پیج شما اضافه می‌کند.

با احراز هویت دو مرحله‌ای، برای ورود به حساب اینستاگرام خود به رمز عبور و رمز عبور یکبار مصرف (OTP) نیاز دارید. زمانی که می‌خواهید وارد شوید، این OTP به تلفن شما ارسال می‌شود. در اصل، از دسترسی هکرها به حساب شما جلوگیری می‌کنند مگر اینکه کسی دسترسی فیزیکی به تلفن شما داشته باشد و متوجه رمز یکبار مصرف شود.

برای فعال کردن رمز دو مرحله‌ای اینستاگرام (2FA)، اگر سیستم عامل شما اندروید است. از منوی اصلی اینستاگرام با ضربه زدن روی نماد silhouette گوشه سمت چپ پایین، به تب پروفایل بروید. از آنجا، روی دکمه منو در گوشه سمت راست بالا ضربه بزنید، یا اگر سیستم عامل گوشی موبایل شما آیفون است، نماد چرخ‌ دنده کنار”Edit Profile” را فشار دهید. تأیید هویت دو مرحله‌ای را انتخاب کنید و سوئیچ کنار لازم به کد امنیتی را فعال کنید تا فعال شود.

از یک برنامه مدیریت رمز عبور استفاده کنید

متأسفانه بسیاری از کاربران از حساب خود با رمز عبوری محافظت می‌کنند که به راحتی قابل حفظ است. در این صورت ناخواسته هک شدن رمز عبور آسان‌تر است. به جای تکیه بر یک رمز عبور حفظ شده، از یک برنامه مدیریت رمز عبور برای ایجاد یک رمز عبور استفاده کنید. علاوه بر این می‌توانید رمز عبور خود را به راحتی تغییر دهید (توصیه می‌کنیم هر 90 روز یکبار) تا مطمئن شوید که هکرها زمان زیادی برای حدس زدن رمز عبور شما ندارند. فرقی ندارد از iOS استفاده می‌کنید اندروید، پیشنهاد می‌کنیم از LastPass Password Manager استفاده کنید. هزینه کم آن همراه با لیست ویژگی‌های گسترده آن بی نظیر است.

برچسب گذاری GPS را خاموش کنید

اکثر برنامه‌های دوربین، عکس‌های شما را با مختصاتی برچسب‌گذاری می‌کنند که نشان می‌دهد کجا گرفته شده‌اند. این یک راه عالی برای یادآوری ماجراهای قبلی در مکان‌های خاص است. با این حال، با این ابرداده متصل به عکس‌های شما، افراد ناخواسته می‌توانند به راحتی مکان شما را یاد بگیرند. با اندروید، می‌توانید برچسب‌گذاری GPS را در برنامه دوربین خود غیرفعال کنید، اما این روند در هر دستگاه متفاوت است. به طور معمول، این گزینه در منوی تنظیمات در برنامه دوربین اصلی شما در قسمت «برچسب‌گذاری GPS» یا «تگ مکان‌ها» قرار دارد. برای iOS، کمی ساده‌تر است. تنظیمات را باز کنید و Privacy را انتخاب کنید. «خدمات مکان» را انتخاب کنید و «دوربین» (یا هر برنامه دوربینی که استفاده می‌کنید) را انتخاب کنید. برای مسدود کردن دائمی برچسب‌گذاری مکان توسط برنامه دوربین، “Allow Access Location” را به “Never” تغییر دهید.

نیاز به تایید برای عکس‌های برچسب گذاری شده

حضور شما در اینستاگرام فراتر از تصاویری است که شخصا آپلود می‌کنید. اگر شخص دیگری از شما عکسی آپلود کند و شما را در آن تگ کند، آن عکس نیز در صفحه شما نمایش داده می‌شود صرف نظر از اینکه شما بخواهید. خوشبختانه، شما می‌توانید با نیاز به تایید قبل از اضافه شدن به نمایه خود، آن را تغییر دهید. به گزینه‌ها بروید و Photos of You را انتخاب کنید، سپس Add Manually را انتخاب کنید. اکنون هر عکسی که در آن تگ شده‌اید باید قبل از اضافه شدن به نمایه خود، آن‌ها را به صورت دستی تأیید کنید.

حساب خود را خصوصی کنید

برای حداکثر حفظ حریم خصوصی، حساب شما بهتر است عمومی نباشد. هر کس می‌تواند به هر حساب عمومی دسترسی داشته باشد، که می‌تواند منجر به کپی شدن عکس‌ها و ویدیوهای شما توسط سایر افراد مخرب شود. به گزینه‌ها بروید و «حساب خصوصی» را انتخاب کنید تا جابجایی فعال شود. پس از فعال شدن، فقط کسانی که تایید می‌کنید می‌توانند محتوای شما را ببینند. فالوئرهای فعلی شما تحت تأثیر تصمیم شما قرار نخواهند گرفت.

دسترسی به برنامه‌های شخص ثالث را محدود کنید

برنامه‌های شخص ثالث، برنامه‌هایی هستند که می‌توانند به حساب اینستاگرام شما دسترسی داشته باشند. این برنامه‌ها می‌توانند به کاربر اجازه دهند تا اینستاگرام را به روش‌های منحصر به فرد مدیریت کنند. به عنوان مثال، ممکن است از یک برنامه شخص ثالث برای اعمال فیلترهای منحصر به فرد بر روی تصویر خود قبل از آپلود، برای تعامل با فالوورهای خود به روش‌های مختلف یا تجزیه و تحلیل آنچه که دنبال‌کنندگان شما بیشتر به آن علاقه دارند استفاده کنید. این برنامه‌ها می‌توانند اطلاعات بیشتری از اکانت اینستاگرام شما بدست آورند که باعث می‌شود امنیت پیج شما به خطر بیافتد. پیشنهاد می‌کنیم این برنامه‌هارا حذف کنید.

چگونه امنیت اینستلگرام را تامین کنیم؟

چگونه اکانت اینستاگرام هک شده را بازیابی کنیم!

اگر مشکوک هستید اکانت اینستاگرام شما هک شده است. مراحل مختلفی را باید دنبال کنید تا دوباره کنترل حساب خود را به دست آورید. هکرها معمولاً بلافاصله رمز عبور شما را تغییر می‌دهند. اما گاهی اوقات شما خوش شانس خواهید بود و همچنان می‌توانید از طریق یک ورود ذخیره شده به حساب خود دسترسی پیدا کنید. در این صورت، فوراً رمز عبور خود را تغییر دهید و تمام اقدامات احتیاطی را که ابتدا توضیح دادیم فعال کنید. اگر نمی‌توانید وارد شوید.

صندوق ورودی خود را برای دریافت ایمیل از security@mail.instagram.com بررسی کنید. اینستاگرام ممکن است در صورت شناسایی فعالیت مشکوک با شما تماس بگیرد. وقتی زود تشخیص داده شود، تغییرات را می‌توان معکوس کرد. همچنین می‌توانید با انتخاب «دریافت کمک ورود به سیستم» در اندروید یا «فراموش کردن رمز عبور» در آیفون، لینک ورود از اینستاگرام را درخواست کنید. اگر لینک ورود کار نکرد، باید یک کدامنیتی درخواست کنید. متأسفانه این فرآیند هم پیچیده و هم زمانبر است. اینستاگرام همچنین بازیابی حساب کاربری را تضمین نمی‌کند، به همین دلیل است که ما به شدت توصیه می‌کنیم در مورد امنیت حساب اینستاگرام خود به فکر باشید.

با اجرای مراحل ذکر شده در بالا، می‌توانید اکانت اینستاگرام خود را به میزان قابل توجهی ایمن کنید. با این حال، امنیت اینستاگرام همه چیز نیست. عوامل دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید، مانند امنیت و حریم خصوصی ایمیل و سایر حساب‌های رسانه‌های اجتماعی، امنیت شبکه و همچنین امنیت فضای ذخیره‌سازی آفلاین و ابری شما. برای مثال، اگر امنیت یا حریم خصوصی بیشتری می‌خواهید. رمزگذاری فایل‌های خود یا راه‌اندازی VPN ایده خوبی است.


برچسب ها:

    نظرات


    0 دیدگاه
    instagram logo call button