مضرات استفاده از قالب‌های آماده سایت : قالب آماده با سایت شما چه می کند؟

سمانه پرهیزکار

اگر شما هم به دنبال طراحی سایت برای شرکت و یا کسب‌وکار خود رفته باشید، احتمالاً با تبلیغات وسیعی در خصوص اینکه خودتان سایت خودتان را طراحی کنید، مواجه شده‌اید. شاید فکر کرده‌اید طراحی سایت چه‌کار ساده و راحتی است که همه می‌توانند خودشان به‌راحتی آن را انجام دهند. اما این تمام ماجرا نیست. این قالب‌های آماده سایت مضراتی نیز دارند.
در این شرایط اگر کمی کنجکاو باشید و کمی بیشتر تحقیق کرده باشید، احتمالاً به قالب‌های آماده سایت رسیده‌اید. شاید حتی از خود پرسیده باشید، وقتی قالب‌های آماده و ارزان‌قیمت در دسترس هستند چرا باید از هزینه‌های بیشتری برای طراحی یک سایت به‌صورت اختصاصی به یک شرکت با تیم حرفه‌ای بپردازید.
اگر این سؤالات ذهن شما را نیز مشغول کرده است، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. زیرا قصد داریم در این مقاله به این سؤالات شما پاسخ دهیم.

مضرات استفاده از قالب‌های آماده سایت

مضرات استفاده از قالب آماده سایت

در اینکه استفاده از قالب‌های آماده باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه شما می‌شود، حرفی نیست. اما در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که شما چه بهایی را برای این صرفه‌جویی می‌پردازید و آیا ارزش چیزی که به دست میاورید در برابر آنچه از دست می‌دهید، قابل‌قبول است یا خیر؟

تکراری بودن طرح قالب

قالب‌های آماده نیز توسط طراحان طراحی شده‌اند، اما تعداد آن‌ها هرچند زیاد محدود است، بنابراین قالب‌های آماده توسط کاربران زیادی در محیط وب دانلود شده یا استفاده می‌شوند. اگر شما بخواهید یک قالب را به طور اختصاصی خریداری کنید باید هزینه زیادی برای آن بپردازید که به‌صرفه نیست و حتی ممکن است قبلاً کسی آن را دانلود کرده باشد و استفاده نماید. وقتی از این قالب‌ها استفاده می‌کنید، سایت شما مانند یک کپی از سایر سایت‌ها به نظر می‌آید که این بر روی نگاه مخاطبانتان راجع به شما و کسب‌وکارتان اثر می‌گذارد.

محدودیت در تنظیمات و سفارشی‌سازی

چند مورد در زمینه تنظیمات و سفارشی‌سازی قالب‌های آماده وجود دارد. اول اینکه این مهم است که کسی که قالب را طراحی کرده چقدر حرفه‌ای بوده و کدهای اولیه برای سایر طراحان و توسعه دهندگان چقدر خوانا و قابل‌درک است. زیرا برای تغییر در تنظیمات یک قالب اول باید بتوانید کدهای طراح قبلی را به‌درستی درک نمایید.
مسئله دوم محدود بودن امکان ایجاد تغییر در این قالب‌هاست. برخی از طراحان تمام یا بخشی از کدهای خود را قفل می‌کنند تا نتوان در آن دست برد یا تغییری ایجاد کرد. این موضوعی مهم است. زیرا زمانی که شما نیاز به تغییری دارید، متوجه می‌شوید که قابلیت تغییر در قالبتان محدود شده است.
این موضوع می‌تواند بر روی بهینه‌سازی و یا توسعه قالب سایت شما اثرگذار باشد.

نیاز به نرم‌افزارهای مخصوص برای سفارشی‌سازی

زمانی که قالبی را تهیه می‌کنید و نیاز به سفارشی‌سازی آن دارید، گاهی این کار با نرم‌افزارهای ساده‌ای مانند microsoft frontpage قابل انجام است و گاهی برای برخی از قالب‌های دیگر به نرم‌افزارهای تخصصی و پیچیده‌تری نیاز است. به همین دلیل ممکن است نیاز به فردی داشته باشید که به مهارت‌ها یا نرم‌افزارهای تخصصی‌تر مسلط باشد که این نیز برای شما هزینه‌بر خواهد بود.

حجم بالای وب‌سایت‌های آماده

قالب‌های آماده به‌خاطر داشتن حجم بالا فضای بیشتری از هاست را اشغال می‌کند و این موضوع روی سرعت سایت نیز اثر می‌گذارد. به‌عنوان مثال یک قالب آماده بدون افزونه حداقل 80 مگابایت حجم دارد اما یک سایت اختصاصی نهایتاً 30 مگابایت حجم اشغال می‌کند.
حال این موضوع را در نظر بگیرید که در صورت افزودن افزونه یا ماژول‌های دیگر برای توسعه وب‌سایت این حجم افزایش می‌یابد و سرعت سایتتان بازهم کاهش می‌یابد.

قالب های آماده وب سایت

سئو SEO

سئو سایت شامل بخش‌های مختلفی است و یکی از این بخش‌ها مربوط به کدهای سایت یا همان قالب سایت است. سایت‌های آماده ازآنجاکه در بیش‌تر موارد سئو نشده‌اند می‌توانند روی سئو کل سایت شما تأثیر بگذارند و این یعنی کاهش رتبه شما در گوگل. یعنی دقیقاً هدف شما را از ایجاد سایت برای دیده‌شدن در محیط نت را دچار مشکل می کند.
البته درصورتی‌که بتوانید روی کدها تغییراتی ایجاد کنید، ممکن است بتوانید سئو قالب را نیز بهبود ببخشید. البته این نیز نیاز به تخصص و زمان دارد که در صورتی که شما این تخصص را ندارید باید برای آن مجدداً هزینه کنید.

امنیت سایت

سایت‌های دارای قالب آماده ممکن است مشکوک به کدهای مخرب باشند و نیز به دلیل اینکه کدها در اختیار همگی قرار دارد، امنیت این سایت‌ها در برابر هک کاهش می‌یابد. در زمان انتخاب قالب این موضوع که قالب حاوی کدهای مخرب نباشد نیاز به بررسی دارد و این نیز خود نیاز به دانش تخصصی دارد.
از طرف دیگر در صورت ایجاد مشکل در این زمینه‌ها ممکن است از طرف گوگل هشدار دریافت کنید و یا حتی به دلیل نا امن بودن یا مشکوک بودن سایت گوگل رتبه سایت شما را کاهش دهد و یا هنگام ورود کاربران به سایت شما به آن‌ها هشدارهای امنیتی ارسال کند که این موضوع روی کسب‌وکار شما به شدت اثر مخرب می‌گذارد.
مخصوص اگر تازه در حال تأسیس یک برند هستید و یا کسب‌وکاری قدیمی و صاحب‌نام هستید این می‌تواند بر روی اعتبار شما و کسب‌وکارتان در برابر رقبا و یا مخاطبانتان اثر بدی بگذارد.

پشتیبانی

در بیشتر موارد قالب‌های آماده توسط افراد غیرحرفه‌ای استفاده می‌شود. افرادی که می‌خواهند خودشان سایتشان را با هزینه کمتر طراحی کنند و یا افرادی که به صورت غیر تخصصی مشغول به طراحی سایت با هزینه پایین هستند و افرادی که می‌خواهند هزینه کمی برای سایتشان انجام دهند به این افراد روی می‌آورند. بخشی از مسیر ساخت و طراحی سایت پشتیبانی از سایت است و این موضوع در قالب‌های آماده به دلیل اینکه افراد غیر حرفه‌ای آن را آماده کرده‌اند و یا قفل بودن کدهای قالب امکان‌پذیر نیست و زمانی که مشکل به جای باریک خود می‌رسد، طراحی یک سایت اختصاصی از نو حتی راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر از توسعه و یا پشتیبانی از وب سایت قبلی با قالب آماده می‌شود.

کلام آخر

همان‌گونه که در بالا برایتان توضیح دادیم، قالب‌های آماده با هزینه کم‌تر و سرعت آماده سازی بیشتر می‌توانند در اوایل این امتیازات را به شما بدهند اما در درازمدت درست زمانی که کسب‌وکارتان پا گرفته است و یا در محیط اینترنت شناخته شده و رونق یافته به مشکلاتی برمی‌خورید که مجبور می‌شوید راه رفته را از اول شروع کنید. پس تمام این موارد را بر اساس شرایط خود و کسب‌وکارتان در نظر بگیرید. این‌که کدام مسئله برای شما از اولویت و اهمیت بیشتری برخوردار است و کدام برای شما حکم هزینه و کدام حکم سرمایه گذاری را دارد.


برچسب ها:

    نظرات


    0 دیدگاه
    instagram logo call button