۷ ابزار بررسی بک لینک برای تحلیل و آنالیز سئو

فاطمه حسین پور

بک لینک‌ها از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین فاکتورهای سئو سایت است. درنتیجه قبل از شروع کردن به لینک سازی، لازم است ابزارهایی که به منظور آنالیز بک لینک در نظر گرفته می‌شود را بشناسید. در عین حال چک کردن تعداد بک لینک‌های رقبا یکی از مسائل دیگری است که باید در نظر داشته باشید. در این مقاله قصد داریم 7 تا از ابزار بررسی بک لینک را به شما معرفی کنیم.

زمانی که یک سایت در قسمتی از محتوای خود به یک وب سایت دیگر اشاره می‌کند، بک لینک نامیده می‌شود. بک لینک‌ها، به عنوان پیوندهای ورودی شناخته می‌شوند و در افزایش و روند بهبود سئو (بهینه سازی) وب سایت شما اهمیت بسیاری دارد. سئو سایت به کیفیت لینک‌های ورودی سایت بستگی دارد. هرچه بک لینک‌ها با کیفیت باشند به افزایش رتبه SERP کمک می‌کنند. موتورهای جستجو، مخصوصا موتور جستجوگر گوگل، در رتبه بندی سایت‌ها، الویت را به سایت‌هایی می‌دهد که بک لینک‌های با کیفیت و خوبی دارند. یعنی بک لینک‌ها تعیین کننده‌ی کیفیت سئو سایت هستند و می توانند به شما کمک کنند تا رتبه سایت خود را در نتایج موتور جستجوگر بهبود بخشید.

بک لینک چیست

تاثیر بک لینک بر سئو

همانطور که می‌دانید بک لینک‌ها اهمیت بسیاری در افزایش رتبه سایت دارند. در نتیجه اگر تعداد بک لینک‌ها بیشتر باشد، مخاطبان بیشتری جذب می‌شوند و در عین حال ارتباط با مخاطبان قبل حفظ خواهد شد. همچنین استفاده درست از بک لینک منجر می‌شود تا سئو سایت شما بهتر عمل کند. نکته قابل توجه‌ای که باید آن را هم در نظر بگیرید، این است که تنها ساختن بک لینک‌ها برای بهبود سئو و افزایش رتبه سایت کافی نیست و باید پروفایل لینک‌های خود را مدام بررسی کنید. برای بررسی بک لینک‌ها به ابزارهای چک کردن بک لینک‌ها نیاز دارید. در ادامه این مقاله به بررسی بهترین ابزارهای سئو برای چک کردن بک لینک‌ها می پردازیم. همراه ما باشید.

۷ ابزار بررسی بک لینک

برخی از ابزارهای بررسی بک لینک به شرح زیر است:

RANK Signals

ابزار RANK Signals از محبوب‌ترین ابزارهای تحلیلگر است و سعی می‌کند تا لینک‌های ورودی را به سمت سایت شما هدایت کند. به عبارتی کاری که این ابزار می‌کند این است که، بک لینک‌ها و منبع ترافیک سایت رقبا را بررسی می‌کند تا به شما کمک کند رمز موفقیت آنها را متوجه شوید. معمولا بازاریابان اینترنتی برای پیشرفت وضعیت کسب و کار خود، از RANK Signals استفاده می‌کنند تا بتوانند از رقبایشان پیشی بگیرند.

Ahrefs

این ابزار از بهترین تحلیل‌گرهای بک لینک سایت است. با استفاده از Ahrefs، می‌توانید بک لینک‌ها سایت رقبا و هر سایت دیگری را بررسی کنید. این ابزار به دلیل رضایت بالای کاربران و تحلیل‌های بسیار دقیقی که دارد بسیار پرطرفدار است. همچنین با استفاده از Ahref می‌توانید تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی را نیز انجام دهید. به عبارتی با استفاده از این تحلیل‌گر یک تحلیل کامل و جامع از بک لینک‌ها به دست می‌آورید.

BacklinkWatch

Backlink Watch ابزار خوبی برای تحلیل پروفایل بک لینک رقبا است. به این صورت که شما با وارد کردن URL وب سایت خود، می‌توانید جزئیات کاملی در مورد کیفیت و کمیت لینک‌های ورودی را ببینید.

Open Site Explorer

ابزار Open Site Explorer از محبوب‌ترین ابزارهای تحلیل‌گر سایت moz.com است که می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید چه کسانی در حال لینک دهی به صفحه سایت شما هستند. همچنین با استفاده از این ابزار می‌توانید داده‌های پیوندی که شامل لینک ورودی، پیوند خارجی و پیوند داخلی با Page Authority و Domain Authority است، را بررسی کنید. Open Site Explorer بهترین ابزار سئو برای بررسی بک لینک‌ها است. با استفاده از این ابزار می‌توانید سایت‌های دیگر را نیز از نظر بک‌ لینک‌ها با یکدیگر مقایسه کنید و استراتژی‌های اصلی آن‌ها را بشناسید و در نتیجه  بک لینک‌های با کیفیت تولید کنید.

SEMRUSH

ابزار SEMRUSH از کاربردی‌ترین ابزارهای سئو برای بررسی بک لینک‌های سایت است با استفاده از آن می‌توانید وضعیت بک لینک سایت خود را به طور دقیق بررسی کنید. با SEMRUSH می‌توانید حتی وضعیت بک لینک‌های سایت رقیب خود را نیز بررسی کنید. همچنین با استفاده از این ابزار می‌توانید لینک‌های سایت خود را با دیگران مقایسه کنید و آن‌ها را به طور کامل و دقیق بررسی کنید. این ابزار به قدری محبوب است که می‌توان گفت تقریبا بیش‌تر سئوکاران یک اکانت در این ابزار دارند.

Nightwatch.io

این ابزار دارای توانایی نظارت بر 20 دامنه و 100 کلمه کلیدی است.  به همین علت از ابزارهای کاربردی برای شناسایی بک لینک‌ها استفاده می شود. همانند بسیاری از ابزارها، Nightwatch  به شما این امکان را می‌دهد تا رتبه بندی سایت خود را مشاهده کنید. همچنین به کمک آن می‌توانید بک لینک‌های خود نظارت داشته باشید و از سایر قابلیت‌های ابزار بهره مند شوید. اگر توانایی پرداخت دارید یا به دنبال ابزاری جدید هستید، این ابزار  ارزش امتحان کردن را دارد.

SEO Spyglass

جدیدا یک ابزار جدید وارد عرصه سئو شده و توجه کاربران را به خود جلب کرده است. این ابزار بخشی از SEO Power Suite هست، برخلاف بیشتر ابزارهای موتورهای جستجوگر، این یکی از برنامه‌هایی است که شما بر روی سیستم خود نصب می‌کنید. می‌توانید از قابلیت‌های معمولی و پایه‌ای این برنامه به صورت رایگان در مدت زمان نامحدود استفاده کنید. یا با پرداخت ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومن در سال از قابلیت‌های  حرفه‌ای آن بهره‌مند شوید. این ابزار به خوبی رویback linkها نظارت دارد. می‌توانید برای شناسایی بک لینک‌های سایت خود از آن استفاده کنید.

ابزار بررسی بک لینک

چرا باید از آنالیز بک لینک استفاده کنیم؟

  • برای شناخت اینکه کدام سایت‌ها به سایت شما و رقیب‌های شما لینک می‌فرستند.
  •  هدایت دامنه‌های رقیب به سمت سایت شما.
  •  مقایسه پروفایل بک لینک‌های سایت شما با رقبای سرسخت و پیشی گرفتن از آن‌ها.
  • برای بررسی دوستان و مشاهده کاربرانی که به سایت شما لینک می‌دهند.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم هفت ابزاری که برای چک کردن بک لینک‌های سایت خود و بک لینک‌های رقبا نیاز دارید را معرفی کنیم. بعضی از این ابزارها رایگان هستند و بعضی از آن‌ها  پولی هستند. اما هر کدام از آن‌‌ها یک نسخه رایگان دارند که می‌توانند برای تجزیه و تحلیل اولیه به شما کمک کنند. شما با کمک این ابزارها به راحتی می‌توانید استراتژی هدف سئو سایت رقیب خود را درک کنید و بعد از این که متوجه شدید که رقبای شما از چه استراتژی برای بک لینک سازی خود استفاده می‌کنند و یا چقدر هزینه برای سئو سایت خود کرده‌اند، می‌توانید با برنامه ریزی و طرح استراتژی‌های جدید برای سایت خود از آن‌ها پیشی بگیرید.


برچسب ها:

    نظرات


    0 دیدگاه
    instagram logo call button