چه لینک‌هایی از نظر گوگل غیر واقعی هستند؟!

فاطمه حسین پور

بعد از این که گوگل از الگوریتم پنگوئن رونمایی کرد، در آپدیت جدید آن ویژگی ضد اسپم آن را فعال کرد. بعد فعال کردن این ویژگی یک بخشی به اسم واکنش دستی به آن اضافه کرد. هدف گوگل از این کار این بود که، لینک‌های غیر واقعی و غیر کارآمد را حذف کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی لینک‌های غیر واقعی بپردازیم. اگر اهل وب گردی باشید می‌دانید که در سال‌های اخیر فروش بک لینک‌ها و لینک‌های غیر واقعی بسیار زیاد بوده است. اما امروزه به دلیل آپدیت الگوریتم‌های گوگل تغییراتی به وجود آمده که می‌توانند لینک‌های غیر واقعی را شناسایی کند.

اگر به نحوه کار گوگل علاقه‌مند هستید، خواندن کتاب استیون لوی، In the Plex را به شدت توصیه می‌کنم. در این کتاب، نویسنده توضیح می‌دهد که چگونه گوگل شروع به کار کرد و چرا به عنوان یک موتور جستجوی بسیار بهتر از سایر موتورهای جستجوی موجود در آن زمان متمایز شد. موتورهای جستجوی اولیه مانند Alta Vista، Infoseek، Lycos و Excite از چیزی به نام الگوریتم‌های “بازیابی اطلاعات” برای تعیین اینکه نتایج جستجوی خود را به چه ترتیبی نمایش می‌دهند، استفاده می‌کردند. آن‌ها از معیارهایی مانند مشاهده تعداد دفعات ظاهر شدن یک کلمه در صفحه و وجود کلمات کلیدی متا استفاده کردند. (به همین دلیل است که استفاده کردن کلمات کلیدی بسیار مؤثر بود!) اما اغلب، این نتایج جستجوی اولیه بسیار نادرست بودند. در حالی که الگوریتم گوگل امروزه بسیار پیچیده‌تر از روزهای اولیه است، پیوندها هنوز جزء حیاتی الگوریتم‌ها هستند.

چه لینک‌هایی از نظر گوگل غیر واقعی هستند

دلایل جریمه گوگل برای لینک‌های غیر طبیعی چیست؟

چنین پیوندهایی اغلب مضر یا هرزنامه نامیده می‌شوند. یکی از مشکلات جدی آن‌ها این است که اعتبار و ایمنی سایت را تهدید می‌کنند. به همین دلیل گوگل آن‌ها را شناسایی می‌کند و جریمه می‌کند. هنگامی که در مورد لینک‌های ورودی صحبت می‌کنیم، باید در نظر داشته باشید که هرزنامه‌ها یا لینک‌های مضر می‌توانند به سایت شما نفوذ کنند و در صورت عدم شناسایی و اقدام به موقع، آسیب‌های زیادی را به همراه داشته باشند.

لینک غیر واقعی چیست؟

اغلب افراد معنی و مفهوم کامل و دقیق از لینک‌های غیر طبیعی نمی‌دانند. درواقع بک لینک یا لینک‌های غیر واقعی به لینک‌هایی گفته می‌شود که برای بالا بردن رنک و رتبه سایت از آن‌ها استفاده می‌کنند. شاید الان برای شما سوال شود که پس چرا جریمه می‌شوند؟ همانطور که پیش‌تر گفتیم این لینک‌ها بر خلاف قوانین گوگل کاز می‌کنند و تاثیر زیادی بر لینک‌های ورودی و خروجی دارند. اما در این میان سایت‌هایی به هدف خرید و فروش لینک‌های غیر واقعی وجود دارد. سایت‌هایی که از از این سایت‌ها بک لینک می‌گیرند، در معرض ربات‌های گوگل قرار می‌گیرند و جریمه می‌شوند.

لینک‌های غیر طبیعی مخرب هستند

برای درک بهتر این موضوع در این قسمت برای شما یک مثالی آورده‌ایم. برخی از سایت‌ها فقط به قصد لینک‌های غیر طبیعی و فروش آن‌ها راه اندازی می‌شوند و مطالبی که دارند مفید نیستند. زمانی که این تارنماها بعد از مدتی شروع به فعالیت و لینک دادن به سایت‌های خاص کنند بک لینک‌های آن‌ها جریمه می‌شوند و سایت توسط ربات‌های جستجوگر گوگل شناسایی شده و جریمه می‌شوند.

چه لینک‌هایی از نظر گوگل غیر واقعی هستند

برای در امان ماندن و جریمه نشدن توسط گوگل باید چه کاری انجام دهیم؟

برای جلوگیری از این اتفاقات Disavow کردن لینک‌های غیر طبیعی می‌تواند بهترین راه حل را ارائه دهد. احتمالا برای شما هم سوال شد که Disavow links چیست و چگونه کار می‌کند؟ این وبمستر می‌تواند جهت اطلاع دادن به ربات‌های مرورگر که لینک مورد نظر مخرب است و تمایلی به لینک شدن ندارد فرمی را پر کند و به ربات‌های گوگل بگوید که خود را از گزند لینک‌های غیر طبیعی محفوظ کرده است. برای کار کردن با آن به صفحه اصلی وبمستر تولز بروید و سایت خود را در قسمت داشبورد انتخاب کنید و بعد گزینه سرچ لینک را انتخاب کنید و بعد گزینه ترافیک سایت ( traffic your site) را بزنید. سپس در قسمت پایین عبارت who links the most روی more بزنید. بعد روی download more sample links کلیک کرده. اگر می‌خواهید آخرین تاریخ‌ها را ببینید باید روی download latest link کلیک کنید.

زمانی که بخواهید به مشاهده لینک‌های غیر طبیعی سایت خود در وبمستر بپردازید و بخواهید آن را با  www یه بدون www تایید کنید. برای این کار باید ابتدا به صفحه disavow links tool page بروید و بعد سایت مورد نظر خود را انتخاب کنید و روی disavow link بزنید و در نهایت choose file را بزنید.

کلام آخر

همانطور که در ابتدا ذکر کردیم، لینک‌های غیر طبیعی می‌توانند برای سایت‌ها مخرب باشند. پس درنتیجه بهتر است از این لینک‌ها به منظور ارتقا سایت خود استفاده نکنید. چرا که یکی از مشکلات جدی آن‌ها این است که اعتبار و ایمنی سایت را تهدید می‌کنند. به همین دلیل گوگل آن‌ها را شناسایی می‌کند و جریمه می‌کند.


برچسب ها:

    نظرات


    0 دیدگاه
    instagram logo call button