منو دیجیتال (منو آنلاین) چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

دلارام کشاورز

به منوی کاغذی خود فکر کنید، صفحات آن که می‌توان آن ها را در یک لحظه در دست مشتریان خود مرور و مشاهده کرد، اکنون به منوی خود فکر کنید که می‌تواند روی صفحه گوشی هوشمند مشتری شما مشاهده شود حتی پیش از ورود به رستوران! این یک داستان علمی تخیلی نیست بلکه واقعیت است. منوی دیجیتال، دیجیتالی کردن کاغذ شما است که به شما امکان می‌دهد تا هر چند وقت یکبار که مشتری می خواهد با منو به‌سرعت و کارآمد تعامل داشته باشد. اما چرا میگوییم منو دیجیتال سریع و کار آمد است؟ این سوالی است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

منو دیجیتال

3 نوع رایج منو :

یک منوی چاپ شده، یک فایل پی‌دی‌اف که می‌توانید از طریق یک کد QR مشاهده کنید و یک منوی آنلاین که می‌توان از طریق یک کد QR (یا در یک برنامه یا در یک وب‌سایت) از آن استفاده کرد.

 1. منوی چاپ شده

گزینه کلاسیک: منوها برای 250 سال از زمان افتتاح اولین رستوران‌ها در پاریس در حدود سال 1770 وجود داشته است. بسته به نوع ترمیم، امروزه اشکال مختلفی را می‌بینیم: یک بروشور زیبا، چاپ شده روی تخته کاغذی، در قالب یک بروشور یا یک سند چندلایه. مشتریان می‌توانند قبل از سفارش از خدمات، منو را مرور کنند یا دسته‌بندی‌های مختلف را در یک نگاه مشاهده کنند.

 چرا منوی چاپ شده با منو دیجیتال جابه‌جا شده است؟

 • یک کارت منوی چاپ شده کلاسیک است، بسیاری از مشاغل سال‌هاست از آن استفاده می‌کنند. یک منوی زیبا پیامی مجلل را منتقل می‌کند و مرور آن سرگرم‌کننده است. چرا تغییر؟
 • منوهای چاپ شده همیشه خیلی مؤثر نیستند. تولید و هر تنظیم نقشه شما برای شما زمان و هزینه دارد. اگر می‌خواهید تبلیغات را درج کنید، زمان بیشتری طول می‌کشد، و کل موضوع می‌تواند به‌هم‌ریخته یا حتی نامرتب شود و با جایگاه کسب‌وکار شما مطابقت نداشته باشد.
 • کارکنان شما باید منوهای کاغذی را بیاورند و پس بگیرند. این کار میتواند زمان زیادی از کارکنان بگیرد و یا در صورت شلوغی رستوران، منو با تأخیر به دست مشتری برسد.
 • اغلب مجبور هستید صفحات را جایگزین کنید یا به کارت‌ها یا علائم اضافی نیاز دارید: منوهای ناهار، منوهای روزانه/هفتگی، پیشنهادات فصلی و غیره. گاهی اوقات باید به کارکنان خدمات اطلاع دهید که برخی از غذاها دیگر در دسترس نیستند. منوهای چاپ شده ممکن است کثیف یا چروک شوند. چون فرسوده می شوند، باید مرتباً تجدید شوند و از نظر بهداشتی واقعاً ایده‌آل نیست.
 • و در نهایت گروه روبه‌رشدی از مشتریان آگاه به محیط‌زیست بر این باورند که درختان نباید برای ارائه منوی جدیدی در هر فصل قطع شوند.
 1. فایل PDF از طریق کد QR

یک گزینه دیجیتال یا حداقل تا حدی. کدهای QR از دهه 1990 وجود داشته‌اند، اما زمانی که اپل یک اسکنر کد QR را در برنامه دوربین آیفون در سال 2018 ادغام کرد، واقعاً مفید شدند و این روزها در همه دستگاه‌ها استاندارد است.

QR مخفف Quick Response است؛ بنابراین مجبور نیستید آدرس‌ها را به‌صورت آنلاین تایپ کنید … فقط کد را اسکن کنید. در طول کووید، بسیاری از مدیران پذیرایی سریع کدهای QR را با پیوند به نسخه PDF منوی چاپی خود قراردادند. هر بار که منو به‌روز می‌شود، می‌توانید فایل پشت کد را با نسخه جدید جایگزین کنید. ما با رعایت بهداشت بیشتر کار می‌کنید و زمان را برای ضدعفونی‌کردن و تمیزکردن تابلوهای چاپی تلف نمی‌کنید.

یک اشکال عمده که اغلب بیشتر از سودمندی عملی آن است: خوانایی ضعیف. مشتریان برای خواندن سندی که برای گوشی هوشمند طراحی نشده است، تلاش می‌کنند. مشاهده منوی با اندازه کامل به مهارت زیادی در زوم کردن و حرکت از چپ به راست نیاز دارد و در صورت داشتن صفحات متعدد، پیمایش منو خسته‌کننده است.

در مقایسه با یک منوی 100٪ دیجیتال، یک کارت منوی PDF از فقدان بسیاری از عملکردهای کاربرپسند رنج می‌برد. این یک نمایش نسبتاً ایستا از منو است که در آن امکان تنظیمات سریع وجود ندارد. مانند ایجاد یک ظرف به طور موقت در دسترس نیست، اضافه‌کردن یک پیشنهاد جدید…

 1. منو دیجیتال

گزینه 100% دیجیتال به مشتریان این امکان را می‌دهد که در منوی گوشی هوشمند خود پیمایش کنند و به‌سرعت دسته‌بندی مناسب را پیدا کنند. با ” پاسخگو” کردن منوی آنلاین، طرح به طور خودکار مطابق با دستگاه مورداستفاده برای مشاهده منو تطبیق می‌یابد؛ بنابراین خوانایی برای کاربر بهینه شده است. سپس هر مشتری می‌تواند روی محتوای منو تمرکز کند.

با منوی دیجیتالی، شما همچنین آماده سفارش‌های آنلاین، تحویل گرفتن، صرف غذا در محل یا تحویل در منزل خود هستید. اگر می‌خواهید مردم فقط در محل مصرف کنند، می‌توانید انتخاب کنید که آیا می‌توانند خودشان سفارش دهند یا نقش سرور است.

شما می‌توانید استفاده از منو را نظارت کنید و از داده‌های جمع‌آوری‌شده برای بهینه‌سازی ساختار منو (ترتیب دسته‌ها، ترتیب محصولات، افزودن اطلاعات اضافی برای محصولات خاص و غیره) استفاده کنید.

برای گنجاندن افراد کم‌بینا، تلفن هوشمند فرصت‌هایی را برای بزرگ‌نمایی روی صفحه یا خواندن منو فراهم می‌کند.

در صورت تمایل، می‌توانید منوی خود را به ابزارهای دیگری که استفاده می‌کنید پیوند دهید. به‌عنوان‌مثال، سیستم رسید، صندوق یا سهام شما؛ بنابراین، می‌توانید بادقت بیشتری آماده کنید، راحت‌تر پول نقد کنید و با تمام شدن یکی از مواد، ظروف به طور خودکار پنهان می‌شوند.

منو دیجیتال با کد QR

منو دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

عملکرد منوی دیجیتال بسیار ساده است، پس از اینکه مشتری از طریق دوربین گوشی هوشمند خود یک کد QR را اسکن کرد، منوی شما قابل‌مشاهده خواهد بود . مشتری شما مجبور نیست چیزی را در تلفن همراه خود تایپ کند، فقط QrCode را که روی هر میز قرار دارد با دوربین گوشی خود اسکن می‌کند.

مزایای منو دیجیتال چیست؟

با منوی دیجیتال شما یک منوی پویا و تعاملی، باتوجه‌به نیاز خود دارید. مزایای اصلی منوهای دیجیتال در اینجا آمده است:

 • تقسیم بندی
 • محصولات به دسته‌ها و زیرمجموعه‌ها
 • اطلاعات دقیق محصول
 • درج عکس محصولات شما
 • مکان مشاهده دسته‌ها در زمان‌های خاص
 • تغییرات محصول در زمان واقعی
 • حذف فوری یک محصول
 • نمایش منظم محصولات و دسته‌بندی‌ها
 • امکان مشاهده دسته‌ها در زمان‌های خاص
 • منو همیشه در دسترس مشتریان شماست
 • امکان جستجوی یک محصول خاص
 • امکان ویرایش تمامی بخش‌های منو در هر ساعت شبانه‌روز

فن آوری‌های مورداستفاده برای منوهای کد QR

در نهایت، این کد QR است که در ساده‌ترین قالب ارائه می‌شود، زیرا معمولاً یک مربع ساده از کاغذ پلاستیکی یا چندلایه برای چسباندن یا قراردادن روی میزها است. تنها کافی است که مشتری که برنامه اسکنر کد QR درگوشی خود داشته باشد تا به‌راحتی به منو دسترسی پیدا کند.

در مورد منو دیجیتال:

اگر به‌سادگی می‌خواهید نسخه دیجیتالی از منوی کاغذی خود را ارائه دهید که می‌تواند به‌صورت آنلاین مشاهده شود، می‌توانید یک تصویر را به‌صورت فایل‌های PDF یا JPEG در یک وب سرور آپلود کنید .

از صفحه وب می‌توان برای مشاوره ساده، سفارش یا پرداخت استفاده کرد. در اصل می‌توان آن را در هر نوع دستگاه، تبلت یا گوشی هوشمند مشاهده کرد؛ بنابراین، اگر می‌خواهید به مشتریان اجازه دهید از خانه سفارش دهند (کلیک کنید و جمع‌آوری کنید یا تحویل دهید)، علاوه بر سفارش در محل با کد QR، راه‌حل خوبی است. این محبوب‌ترین روش است.

منوی دیجیتال رستوران

منو بخش مهمی از رستوران شما است. در صورتی که منو کاربردی و جذاب و درعین‌حال راحت نباشد، سفارش غذا و نوشیدنی‌هایی که شما سرو می‌کنید برای مشتریان شما دشوار خواهد بود.

ایجاد یک منوی فیزیکی برای یک رستوران نیاز به زمان و توجه دقیق به جزئیات دارد تا اطمینان حاصل شود که محتوا و ارائه تاحدامکان خوب است. جنبه مهم دیگر این است که منوهای فیزیکی هزینه‌هایی را برای رستوران از نظر چاپ و صحافی ایجاد می‌کنند.

با داشتن منو دیجیتال رستوران، مشتریان از طریق وب‌سایت رستوران یا برنامه‌های کدخوان QR ، از محل استقرار در هرکجا که هستند به آن دسترسی دارند .

اگر نمی‌دانید چگونه یک منوی رستوران بسازید، می‌توانید صفحاتی را در اینترنت با قالب‌های از پیش تعریف‌شده پیدا کنید، آماده اضافه‌کردن محتوای منوی خود و سفارشی کردن آن با رنگ‌ها یا نوع فونتی که تصویر شرکت شما را مشخص می‌کند.

منو دیجیتال پی‌دی‌اف

اگر منوی دیجیتال رستوران شما بیش از یک برگه را شامل می‌شود، هر یک از برگه‌ها را به طور جداگانه طراحی کنید و آنها را در یک PDF یکسان کنید.

در این قالب، مشتریان به طور تصادفی محتویات منو را تغییر نمی‌دهند و می‌توانند آن را صفحه به صفحه در دستگاه تلفن همراه خود مشاهده کنند.

این روزها، بیشتر برنامه‌های ویرایش تصویر و واژه‌پردازها به شما امکان می‌دهند یک فایل را به‌صورت PDF ذخیره کنید که شما را از انجام مراحل اضافی نجات می‌دهد.

به‌روزرسانی منو دیجیتال رستوران

هنگام استفاده از منوی فیزیکی در رستوران، به‌روزرسانی اطلاعات کلیدی مانند قیمت‌ها یا غذاها یک عذاب است. ناگفته نماند که انجام این کار هزینه‌های بیشتری برای شرکت ایجاد می‌کند. از طرفی می‌توانید منوی دیجیتالی رستوران خود را در مدت‌زمان کوتاهی و بدون صرف حتی یک هزار تومان ویرایش کنید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که تغییراتی را در طراحی اصلی منوی دیجیتال ایجاد کنید و اجازه دهید نسخه جدید برای مشتریان قابل‌مشاهده باشد .

منوی رستوران دیجیتال خود را عمومی کنید

این یکی از مهم‌ترین نکات یک منوی دیجیتال است و باید از قبل آن را تعریف کنید تا بعداً بداهه‌گویی نکنید. داشتن منوی رستوران مجازی این امکان را به مشتریان می‌دهد تا از طریق پلتفرم‌های مختلف به آن دسترسی داشته باشند .

به‌عنوان‌مثال، می‌توانید منوی دیجیتال رستوران را در وب‌سایت خود و در هر یک از شبکه‌های اجتماعی خود قرار دهید. همچنین می‌توانید آنها را در کمپین‌های ایمیل مارکتینگ خود یا از طریق پلتفرم‌های پیام‌رسانی مانند واتس‌اپ یا تلگرام ارسال کنید. بنابراین، مشتریان برای اطلاع از محصولاتی که در محل ارائه می‌کنید و سفارش آن‌ها مشکلی نخواهند داشت.

کد QR

منوی دیجیتال / کد QR چه مزایایی برای رستوران شما دارد؟

منوی دیجیتال یا منوی کد QR، مزایای زیادی برای متخصصان پذیرایی دارد. در واقع، علاوه بر محدودکردن خطرات آلودگی و انتقال میکروب‌ها، اجازه می‌دهد:

صرفه‌جویی در زمان:

پیشخدمت‌ها دیگر نیازی به ارسال کارت به میزهای مختلف ندارند. علاوه بر این، سفارش‌ها مستقیماً در پایانه‌های فروش (POS) شما ثبت می‌شوند: بدون نیاز به واردکردن آنها و خطاهای احتمالی کمتر.

صرفه‌جویی در پول:

دیگر هزینه چاپ برای هر منو جدید کاغذی وجود ندارد و نیازی نیست که تعداد بالایی از منو کاغذی را سفارش دهید.

افزایش بهره‌وری:

زمانی که منوی آنلاین یا دیجیتال استفاده کنید پیش خدمت زمان بیشتری برای انجام سایر خدمات و سرویس‌دهی دارد. آمارها نشان می‌دهد که استفاده از این منو حداقل 15 درصد افزایش بهره‌وری در خدمات و سرویس را بالا برده است.

منوها در هر لحظه باتوجه‌به موجودی شما به‌روز می شوند:

یک روشن‌کردن ساده نرم‌افزار برای تغییر دردسترس‌بودن غذاهای شما، بدون تغییر کد QR منو کافی است.یک پرداخت آنلاین که به شما امکان می‌دهد انعام بگذارید .

به طور خلاصه، منوی دیجیتال انقلابی در سفارش رستوران‌ها ایجاد می‌کند. هنگامی که رستوران‌داران منوی خود را تمدید می‌کنند، باید به گزینه‌های منوی امروزی که در دسترس هستند فکر کنند. هر گزینه عواقب خود را بر فعالیت آنها دارد. در این بررسی اجمالی، ما به شما نشان می‌دهیم که چگونه انتخاب درستی داشته باشید.


برچسب ها:

  نظرات


  0 دیدگاه
  instagram logo call button